Dobry komplet na elewacji: brama garażowa, drzwi wejściowe i rolety

2020-05-14 13:48

Drzwi wejściowe i brama garażowa powinny pasować do elewacji domu i do siebie. Wybór ułatwiają gotowe komplety od jednego producenta. Duża płaszczyzna bramy oraz mniejsza drzwi wejściowych stanowią zgrany duet, jeśli są tak samo wykończone.

Zestaw brama i drzwi
Autor: materiały prasowe Krispol W zestawie mogą być dekoracyjne drzwi wejściowe, eleganckie okna ze szprosami i gładka brama segmentowa w tym samym kolorze

Decydując się na wybór drzwi wejściowych dopasowanych do bramy garażowej, należy wziąć pod uwagę wiele ich cech, które będą gwarantem nie tylko bezpieczeństwa, ale także funkcjonalności, trwałości, dobrych parametrów technicznych oraz – co jest niezwykle ważne w przypadku tego duetu – walorów estetycznych.

Kupno odpowiednich drzwi wejściowych i bramy z pozoru nie stanowi żadnego kłopotu, ponieważ oferta na rynku jest bardzo bogata. Jednak każda z firm ma swoje próbniki kolorów i faktur, przez co wyroby od różnych producentów zestawione na jednej elewacji mogą się różnić. Aby tego uniknąć, warto szukać producenta, który oferuje oba produkty. Warto poszukać firm produkujących i sprzedających w komplecie stolarkę. Zastosowanie tego samego koloru na bramie garażowej, drzwiach wejściowych i stolarce okiennej daje poczucie ładu na elewacji.

szara brama i drzwi
Autor: Małgorzata Góra Każdy producent stolarki otworowej oferuje bramę garażową i drzwi wejściowe w modnych odcieniach szarości. Projekt domu: Magdalena Kidoń

Kolory drzwi i bramy garażowej: komplet na elewacji

Każdy producent określa barwę wyrobów według powszechnie dostępnych palet kolorystycznych, np. RAL, NCS, a niektórzy mają także swoje palety. Ponadto obok koloru określa się jeszcze stopień połysku. Drzwi lub brama mogą być matowe, satynowe (półmatowe) albo z połyskiem. Stopień połysku określa się w skali od 0 do 100 glossów, jednak zakres niektórych stopni jest bardzo rozległy. Na przykład półmat ma zakres od 11 do 35, a półpołysk – od 36 do 60. Jeśli w stopniu połysku jest różnica 10 glossów, oko ludzkie ją widzi, więc drzwi półmatowe i brama półmatowa w tym samym kolorze od różnych producentów mogą wyglądać nieco inaczej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym spójność kolorystyczną będzie zakup kompletu od jednego producenta.

Przeczytaj też:

Okna antracytowe: czyli moda na szare okna >>>

Jeszcze kilka lat temu rozszerzanie oferty i dopasowywanie jej pod względem estetycznym raczkowało. W tej chwili wielu producentów stolarki otworowej oferuje coraz więcej produktów, tak żeby klient mógł w jednym miejscu kupić jak najlepszy komplet. Wiąże się to z opracowaniem zupełnie nowych technologii wykończeniowych, ponieważ oba typy wyrobów są produkowane z różnych materiałów. Bramy garażowe i drzwi wejściowe są stalowe, a drzwi zewnętrzne mogą być także z aluminium albo PCW. Ogrodzenia są stalowe, a żaluzje lub rolety – aluminiowe. Przykładowo firma Krispol ma w swojej ofercie okna i drzwi tarasowe, rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Firma Fakro, która zaczynała od okien dachowych, w tej chwili ma w ofercie również okna elewacyjne, drzwi tarasowe i wejściowe oraz bramy garażowe.

Okleiny drzwi i bram garażowych od różnych producentów

Wielkim powodzeniem cieszą się drzwi zewnętrzne i bramy garażowe okleinowane, zwłaszcza z okleiną drewnopodobną. Nazwy wzorów w wielu firmach się powtarzają, ale trzeba pamiętać, że branża stolarki otworowej zaopatruje się w okleiny u różnych producentów. Dlatego tak samo nazywające się wzory, na przykład dąb naturalny lub orzech amerykański, mogą inaczej wyglądać w różnych firmach. Pewność co do identyczności możemy mieć tylko wtedy, gdyby się okazało, że producent bramy i producent drzwi stosują okleiny od tego samego wytwórcy oraz że numer wzoru jest ten sam.

Jeśli chcemy mieć drzwi i bramę w wykończeniu drewnopodobnym, warto zwrócić uwagę na kierunek, w jakim przebiega usłojenie. Większość producentów stosuje taki układ, że w szerokiej bramie słoje są ułożone poziomo, a w wąskich i wysokich drzwiach – pionowo. Dla tych, którzy szukają drzwi i bramy tak samo wykończonych, firma Wiśniowski oferuje oba wyroby z usłojeniem pionowym.

Kolory bram i drzwi

Do wykończenia drzwi wejściowych i bramy segmentowej stosuje się lakiery proszkowe, kolorowe okleiny, okleiny i lakiery drewnopodobne. Wiele firm opracowuje własne palety atrakcyjnych i modnych wykończeń, na przykład możemy kupić bramę i drzwi o wykończeniu naśladującym beton. Każdy producent może zaoferować kilkanaście-kilkadziesiąt kompletów takich samych wykończeń. Najłatwiej zdecydować się na kolory z palety RAL, bo ich wybór jest największy. Wszędzie oferowana jest najmodniejsza obecnie szarość, a także – biel i brąz. Producenci określają podstawową paletę kolorów standardowych (zwykle kilkanaście najpopularniejszych) oraz rozszerzoną – za dopłatą. Wybór jest naprawdę wielki, zwłaszcza dla kompletu zestawionego ze stalowej bramy segmentowej i drzwi aluminiowych. Przykładowo Krispol oferuje 210 kompletów bram i drzwi w kolorach RAL i 31 w okleinach.

stolarka kolory
Autor: materiały prasowe Krispol Bardzo popularne są odcienie stolarki ciemnoszare, zbliżające się do antracytu i czerni

Jeśli sami chcemy wybrać konkretne modele bram i drzwi z oferty producenta i z nich złożyć komplet, wybór ulega zawężeniu. Każda firma ma określoną liczbę wzorów bram albo drzwi, które można skompletować pod względem wykończeniowym. Nie każdy produkt jest bowiem oferowany we wszystkich rodzajach wykończenia.

kolory rolet
Autor: materiały prasowe Krispol Do drzwi wejściowych i bramy garażowej można dopasować również rolety zewnętrzne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie