Kolorowe drzwi wejściowe. Spraw, żeby twój dom wyróżniał się w sąsiedztwie

2020-09-09 14:24 Anna Kazimierowicz

Postaw na oryginalność i wybierz drzwi wejściowe w kolorze żółtym, różowym lub niebieskim. Jak je dopasować do architektury domu? Czy są droższe?

Kolorowe drzwi wejściowe są niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Szpaler domów ustawionych w jednym szeregu wyróżniają drzwi w różnych oryginalnych kolorach. Ponoć tradycja ta ma swój początek w tym, że panowie wracający z pubu nie trafiali do swoich domów. Żeby ułatwić wchodzenie przez właściwe drzwi, gospodarze (a może gospodynie) poszczególnych domostw zaczęli wstawiać drzwi pomalowane na intensywne kolory: żółte, różowe, czerwone, zielone, niebieskie, czarne.

Spis treści

  1. Drzwi wejściowe: wizytówka domu
  2. Z jakiego materiału mogą być kolorowe drzwi wejściowe
  3. Paleta kolorów drzwi wejściowych
  4. Czy kolorowe drzwi wejściowe będą droższe
Kolorowe drzwi wejściowe
Autor: Schuco Warto pokusić się o oryginalnie wykończone drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe: wizytówka domu

Drzwi prowadzące do domu powinny stanowić przeszkodę dla nieproszonych gości, chronić przed ucieczką ciepła i wpływem hałasu. Nie zapominajmy jednak, że drzwi wejściowe stanowią ważny element najważniejszej elewacji. W ostatnich latach widać, że strefa wejścia jest rozszerzana o dodatkowe doświetla, a także wyróżniana na elewacji. Dlatego warto pomyśleć o drzwiach wejściowych jako elemencie dekoracyjnym. Także takim, który może nas wyróżnić w sąsiedztwie.

Przeczytaj też:

Poradnik: jak wybrać drzwi wejściowe. Co ma wpływ na cenę?

W Polsce drzwi wejściowe od zawsze były wykańczane tradycyjnie. Kiedyś były budowane z drewna, więc wciąż dla wielu inwestorów najlepiej jest, gdy wyglądają na drewniane, nawet gdy są wykonane z PCW. Obecna moda na szarości spowodowała wysyp elewacji z drzwiami wejściowymi z tym kolorze: od jasno- do ciemnoszarego nazywanego też antracytowym. Wiele domów ma białe elewacje z białymi drzwiami.

Przeczytaj też:

Okna antracyt: czyli moda na szare okna >>>

Nieśmiało gdzieniegdzie, zwłaszcza w lokalach użytkowych, prywatnych firmach, domach wznoszonych przez deweloperów, zaczynają się pojawiać wejścia do budynku z drzwiami wejściowymi w nietypowym kolorze. Może warto więc pokusić się o odważny kolor we własnym domu.

Kolorowe drzwi wejściowe
Autor: Krispol Jasno szare drzwi na tle ciemniejszego klinkieru to bardzo modne rozwiązanie

Z jakiego materiału mogą być kolorowe drzwi wejściowe

W nietypowym kolorze można zamówić drzwi wejściowe wykonane z dowolnego materiału, zarówno drewna, stali lub aluminium, jak i te z PCW lub kompozytów. Zależnie od materiału drzwi są wykańczane w różny sposób: malowane proszkowo, lakierowane, pokrywane warstwą kolorowego akrylu, okleinowane. Ze względu na specyfikę każdej z tych technologii mogą wystąpić pewne ograniczenia palety barw.

Kolorowe drzwi wejściowe
Autor: Vikking Kompozytowe drzwi Vikking można wykończyć na wiele oryginalnych kolorów

Paleta kolorów drzwi wejściowych

W wielu firmach nie ma problemów z pomalowaniem lub polakierowaniem drzwi wejściowych na niemal wszystkie kolory z palety RAL. Niektórzy producenci oferują własne palety obejmujące kilkadziesiąt kolorów, wśród nich także nietypowe, jak róż, oliwka, fuksja, magenta. Mniejszy wybór kolorów jest w palecie wzorów drewnopodobnych, ale warto pamiętać, że znajdziemy tu nietypowe barwy w wersji naśladującej usłojenie drewna, co nie występuje w naturze.

Przeczytaj też:

Jasno od progu, czyli drzwi, które wpuszczają słońce. Naświetla w drzwiach >>>

Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem mogą być kolorowe drzwi wejściowe w wersji perłowej, proszkowej, metalizowanej, odblaskowej, szczotkowanej itp. Warto wysłać zapytanie ofertowe do wielu firm, ponieważ możliwości produkcyjne są bardzo szerokie.

Kolorowe drzwi wejściowe
Autor: Vetrex W firmie Vetrex nie ma dopłat ze względu na kolor drzwi wejściowych

Czy kolorowe drzwi wejściowe będą droższe

Nie w każdej firmie. Wielu producentów widzi ten trend i nie wymaga dopłat za żaden kolor ujęty w palecie RAL. Są firmy oferujące drzwi w palecie obejmującej 20-50 kolorów, wśród nich także takie nietypowe, i cena nie ulega zmianie ze względu na barwę. Więcej możemy zapłacić z dodatkowe efekty, np. kolor metalik lub perłowy. Generalnie również drzwi wejściowe okleinowane są droższe niż lakierowane.

Kolorowe drzwi wejściowe
Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL Firma CAL planuje wprowadzenie kolekcji frezowanych drzwi drewnianych, w których nie trzeba będzie dopłacać za żaden kolor

Dopłaty może wymagać wykonanie drzwi wejściowych w wersji dwukolorowej, np. niebieskie na zewnątrz, brązowe od środka. Taki wariant może być konieczny do zastosowania, chyba że aranżacja wnętrza domu będzie dostosowana do kolorowych drzwi. Nieco więcej zapłacimy również, gdy skrzydło drzwi oraz ościeżnica będą w innych kolorach.

Jak wybrać i zamontować drzwi zewnętrzne bez błędów?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE