Okna antracyt: czyli moda na szare okna

Projekt domu EC383 - Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC383 - Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Grzegorz Kaliciak

Szarość i jej odcienie to jedna z najmodniejszych obecnie palet kolorów używanych w wykańczaniu domów. Najpopularniejszy jest kolor antracytowy, czyli ciemnoszary, określony numerem RAL 7016. Można kupić takie okna elewacyjne i dachowe oraz drzwi tarasowe.

Antracytowy to słowo brzmiące intrygująco. Jest zdecydowane i mocne jak wysokogatunkowy węgiel o największej kaloryczności. Kojarzy się więc z czymś najwyższej klasy. Antracyt jest ciemny z silnym odcieniem szarości, często z metalicznym połyskiem. Taki kolor świetnie komponuje się w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach. Jest alternatywą dla czerni, która może przytłaczać. Kolor antracytowy - ciemny, bardzo nasycony odcień szarości – jest wyrafinowany i elegancki. Daje wrażenie pewności siebie i stabilności. Użyty w nadmiarze może przytłaczać. Umiejętnie zastosowany będzie stanowić motyw przewodni wielu aranżacji i wprowadzi dominujący akcent we wnętrzach lub na elewacji. Żeby stworzyć takie aranżacje wykorzystuje się m.in. antracytowe okna elewacyjne i dachowe oraz drzwi tarasowe. Znajdziemy je w ofercie każdego producenta.

Okna antracytowe
Autor: materiały prasowe Krispol Okna w kolorze szarym to najmodniejszy trend w architekturze

Do jakiego stylu pasują okna antracyt

Ramy okien lub drzwi tarasowych w kolorze antracytowym świetnie komponują się w prosto urządzonych wnętrzach w nowoczesnym stylu. Mogą być uzupełnieniem kompozycji minimalistycznych, czasem wręcz ascetycznych. Pasują do wnętrz poprzemysłowych, loftowych albo stylizowanych na takie. 

okna antracyt dom
Autor: materiały prasowe Mallumo Architektura Wnętrz Okna antracytowe doskonale pasują do wnętrza domu w stylu loftowym.Projekt wnętrz: architektki Magdalena Grycz i Marlena Graczyk, Mallumo Architektura Wnętrz
MATERIAŁ PARTNERA
Wypowiedź eksperta. Klient – impulsem do innowacji

Epokę unifikacji i standaryzacji mamy już za sobą. Teraz nastały czasy indywidualizacji a klient ponownie stawiany jest na pierwszym miejscu. To od niego zależy wystrój wnętrza i wybór domu lub mieszkania, w którym chce zamieszkać. W czasach rozwiniętego konsumpcjonizmu (jakie obecnie panują), coraz trudniej o zaskoczenie odbiorcy. Producenci wielu branż, zwłaszcza budowlanych poszukują nowych rozwiązań, wciąż ulepszają to, co dotąd oferowali. Wszystko dla klienta. Ilość produktów szytych na tzw. „miarę” zwiększa się a możliwości kolorystyczne rosną. Pojawiają się rozwiązania, jakie dotąd nam się nie śniły. Świetnym tego przykładem jest innowacyjna Greta – profile okienno-drzwiowe firmy Salamander Window & Door Systems S.A. – w 100% zrównoważone, pochodzące z recyklingu i nadające się w całości do powtórnego przetworzenia i – co najważniejsze w kontekście nowości – o unikalnej strukturze powierzchni. To pierwszy na rynku produkt, z którego produkuje się okna i drzwi z PCW o wyglądzie betonu z efektem miki (drobne okruchy minerału połyskujące na powierzchni profili). Oryginalność tego produktu sprawia, że stolarkę Greta – dosłownie – aż chce się dotknąć. To dodaje jej dodatkowych walorów haptycznych (kolejny nowy trend!).

Greta zaskakuje wszystkich! Pozostaje tylko pytanie i ciekawość: czy jest gdzieś granica innowacji? 

Sławomir Drożdżewicz, Dyrektor Handlowy

Salamander Window & Door Systems S.A.

Okna antracyt będą świetnie wyglądać w połączeniu ze ścianami betonowymi, z surowej cegły albo tej pobielonej farbą. Dopełnieniem całości mogą być np. jasnoszare podłogi. Ważną rolę antracytowych okien można podkreślić przez szare dodatki, np. poduszki, donice, lampy czy ramy obrazów na ścianach. Całościowa kompozycja wnętrz w tonacji ciemnoszarej z antracytowymi oknami dla niektórych może być zbyt przytłaczająca.

Okna antracyt w aranżacjach

Okna i drzwi tarasowe będą stanowić piękną ramę w obrazie, jakim jest nasz ogród. Widok drzew i krzewów z niebem w tle wpisanych w antracytowy prostokąt jest po prostu piękny. Nowoczesne okna i drzwi, zarówno wykonane z PCV, jak i drewniane czy okna aluminiowe, mają wysokie walory dekoracyjne. Antracytowe okna można zastosować w każdej przestrzeni – w salonie, kuchni, sypialni, łazience; na parterze i na poddaszu.

Przeczytaj też:

Kolory okien. Jak dopasować okna do stylu wnętrza?

W wielu domach rezygnuje się z tradycyjnych zasłon materiałowych stale osłaniających ramy okien. Dzięki temu okna stanowią ważny element aranżacji wnętrza. W razie potrzeby zasłonięcia przed słońcem można zastosować rolety, żaluzje albo markizy, ale rozwijane tymczasowo.

Okna antracytowe
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M217 - Samotna gwiazda, arch. Katarzyna Słupeczańska. Elegancki salon z antracytowymi oknami Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Okna antracytowe pionowe i dachowe

Co ciekawe, okna antracytowe świetnie wyglądają na każdej elewacji, zarówno domów tradycyjnych ze spadzistymi dachami, jak i nowoczesnych, o kubicznych formach. Współgrają z białymi elewacjami, z oblicówkami z desek, okładzinami z klinkieru. Mogą stanowić klamrę między jasnymi i szarymi fragmentami elewacji.

Przeczytaj też:

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na szare wnętrza >>>

Kolor antracytowy jest bardzo chętnie stosowany również na dachach. Ciemnoszare okna połaciowe świetnie wpiszą się w pokrycia wykonane z dachówek, blachodachówki, blachy płaskiej, które tą produkowane w takim samym kolorze, oraz łupku, który z natury ma taką barwę.

Okna antracytowe: różny wyraz szarości

Okna antracyt znajdziemy w ofercie każdego producenta stolarki otworowej. Są to produkty w różnych odcieniach szarości, najbardziej popularny odcień to RAL 7016. Mogą być to okna z PCV, drewna lub aluminium, a także okna połaciowe w ciemnoszarym oblachowaniu. Kolor antracytowy może być matowy albo nieco połyskliwy. Zależnie od materiału może inaczej wyglądać. Najpopularniejsze jest wykończenie gładkie. Znajdziemy okna antracytowe wyglądające jak drewniane (wzór usłojenia) albo o efekcie metalicznym szczotkowanym lub polerowanym. Wbrew wyglądowi mogą być one wykonane z różnych materiałów.

Okna antracyt: różne odcienie szarości

Paleta odcieni szarości RAL obejmuje kolory od 7000 (szary popielaty) do 7047 (szary mleczny). Najciemniejszych tonów jest wiele, np. szary łupek (7015), szary bazaltowy (7012), szary stalowy (7011), szary granitowy (7026), szary grafitowy (7024). Wielu producentów okien wprowadza własne nazwy różnych odcieni szarości. Obok antracytowego znajdziemy łupkowo-szary, platynowy, grafitowy, bazaltowy. Nie wszyscy producenci ściśle przestrzegają palety RAL. Są inne zestawienia barw. Firmy mogą też tworzyć własne palety. Dlatego czasem okna i drzwi tarasowe o odcieniu antracytowym mogą nieco różnić się intensywnością szarości.

Okna antracytowe
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C365i - Przejrzysty - wariant IX, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź szczegóły projektu
Okna antracytowe
Autor: Awilux Na rynku znajdziemy nawet okna czarne. Na zdjęciu drzwi tarasowe Awilux Nero Style
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE