Drzwi tarasowe przesuwne, czy drzwi rozwieralne. Jakie wybrać?

2015-08-18 15:25
Drzwi przesuwne
Autor: Andrzej Szandomirski Skrzydła drzwi przesuwnych mogą być większe niż drzwi rozwieralnych. Po otwarciu nie zajmują przestrzeni we wnętrzu, a więc można ją zagospodarować bez ograniczeń. Ale otwarte skrzydło pozostaje w świetle otworu

Zamawiając drzwi tarasowe, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich wielkość, lecz również sposób, w jaki się będą otwierały. Czy warto zainwestować w drzwi tarasowe przesuwne, czy lepiej poszukać tradycyjnych drzwi rozwieralnych?

Drzwi tarasowe powinny umożliwić swobodne wyjście na taras, a także funkcjonalne połączenie go (a zwłaszcza jego zadaszonej części) z pokojem. Ponieważ pozwalają na komunikację z ogrodową częścią działki, powinny się otwierać nie tylko od środka, ale również od zewnątrz.

Drzwi tarasowe uchylno-rozwieralne

Maksymalny rozmiar skrzydła jest uzależniony od materiału, z jakiego są wykonane ramy, oraz od jego ciężaru. W oknach drewnianych skrzydło może mieć nawet 3 m wysokości i 160 cm szerokości. Jeśli okucie pozwala na jego uchył, jego waga nie może przekroczyć 200 kg. Jeżeli jest jedynie rozwieralne, może być cięższe – do 300 kg. Decydując się na okna z PCW, trzeba ograniczyć rozmiar ich skrzydeł. Profile z tworzywa mają bowiem mniejszą sztywność niż drewniane. Często skrzydła o wysokości ponad 230 cm wymagają przewiązek usztywniających lub wklejanych pakietów szybowych. Powierzchnia jednego skrzydła nie może być większa niż 3 m2. Aby po otwarciu drzwi dwuskrzydłowych uzyskać szerokie przejście, trzeba wybrać konstrukcje z ruchomym słupkiem. Dwuskrzydłowe drzwi tarasowe potrzebują we wnętrzu przestrzeni do pełnego otwarcia, a to może być ograniczeniem w aranżacji pokoju.

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne są obecnie najpopularniejsze. Pozwalają na wstawienie przeszklenia o wysokości do 270 cm, a więc na wysokość całej kondygnacji. Po naciśnięciu klamki skrzydło delikatnie wysuwa się z ramy i przesuwa równolegle po specjalnej szynie. Materiał, z którego są wykonane, nie ma właściwie znaczenia. Gdy w okuciu jest podwójny zestaw wózków, skrzydło może ważyć nawet 200 kg. Jego szerokość może wówczas dochodzić do 2 m. W oknie dwuskrzydłowym porusza się tylko jedno ze skrzydeł, drugie jest stałe. Przeszklenia o szerokości do 6 m mogą być czterokwaterowe, czyli mieć cztery skrzydła – dwa skrajne stałe i dwa środkowe ruchome. Przynajmniej jedno z ruchomych skrzydeł warto zamówić z dwustronną klamką z zamkiem. Duże przeszklenie można podzielić niesymetrycznie i w wózki jezdne wyposażyć węższe skrzydło.

Drzwi rozwieralne
Autor: Andrzej Szandomirski Jedyna niedogodnością przy drzwiach rozwieralnych jest to, że po otwarciu zajmujż miejsce we wnętrzu. Za to otwarcie na ogród jest całkowite, w otworze nie ma żadnej przeszkody. Gdy są elementem większego przeszklenia, otwarte skrzydła są mniej widoczne we wnętrzu. Są wyborem najkorzystniejszym cenowo

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne to najnowocześniejsze z dużych przeszkleń. Dają możliwość budowania całkowicie przeszklonych ścian. Najnowsze okucia okienne pozwalają na wykonanie przeszklenia w jednej ramie o szerokości prawie 20 m. Składają się one z sześciu skrzydeł – skrajne są nieruchome, a wewnętrzne poruszają się po dwóch szynach, dzięki czemu można je zsunąć na boki tak, że otwarta przestrzeń może mieć szerokość blisko 12 m. Ten typ drzwi tarasowych nie musi mieć stałych skrzydeł, każde skrzydło może być wyposażone w klamkę i przesuwać się na sąsiednie. Możliwe jest też zabudowanie narożnika pomieszczenia z przeszklonymi bokami szerokości ponad 6,5 m. Po rozsunięciu skrzydeł, w otwartej przestrzeni w narożu nie ma słupka. Standardowym rozwiązaniem w drzwiach podnoszono-przesuwnych jest niski próg z izolacją termiczną.

Drzwi tarasowe składane

Drzwi tarasowe składane to rozwiązanie, któremu wciąż nie udało się zdobyć popularności. W ten sposób można przeszklić otwory o szerokości nawet ponad 7 m. W otworze pojawi się jednak około ośmiu skrzydeł, każde z nich ma bowiem około 1 m szerokości (maksymalnie to 1,2 m). Ale za to można dowolnie regulować otwarcie takiego okna tarasowego. Skrzydła zsuwa się na bok, tworząc przejście bez barier w postaci słupków czy stałych skrzydeł. Drzwi składane mogą się otwierać na jedną lub na obie strony (wtedy na połączeniu jest słupek ruchomy). Aby wyjść na zewnątrz, można otworzyć tylko jedno skrzydło. Najwygodniejszym rozwiązaniem drzwi składanych jest takie, w których mechanizm ryglujący jest okuciem obwiedniowym obsługiwanym jedną klamką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie