Duże okna balkonowe. Jakie są ceny drzwi tarasowych? Czy montaż okien balkonowych wiąże się ze zwiększoną utratą ciepła w domu?

2018-03-13 12:06

Wielkie okna balkonowe pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrza. Jednak wiele osób obawia się wysokiej ceny drzwi tarasowych oraz większych kosztów ogrzewania związanych z utratą ciepła przez duże tafle szkła. Czy rzeczywiście są powody do obaw?

Okna tarasowe
Autor: Marcin Czechowicz Zazwyczaj jednak do uzyskania przeszklenia XXL wystarczą ruchome skrzydła 3-metrowej szerokości i znacznie dłuższe fiksy

Tak zwana stolarka otworowa pochłania niemały procent ogólnego budżetu przeznaczonego na dom. Zdecydowanie najdroższe są duże drzwi tarasowe. Inwestorzy wiedzą, że wielkie szklane płaszczyzny potrafią odmienić wygląd budynku, ożywiając jego elewację. Doceniają też funkcję, jaką pełnią w doświetleniu reprezentacyjnych pomieszczeń. Decydują się na nie zwłaszcza wtedy, gdy okolica lub ogród stanowią wymarzony pejzaż, dla którego ramą będzie ościeżnica wielkich okien balkonowych.

Z drugiej strony wielu budujących musi się liczyć z każdą złotówką i szukać oszczędności. Duże przeszklenia mogą być wtedy postrzegane jako zbędna fanaberia, bez której da się mieszkać. Czy warto rezygnować z odrobiny luksusu? Zdecydowanie nie, ponieważ wielkie okna balkonowe nie tylko podnoszą walory estetyczne i funkcjonalne domu, ale także zwiększają jego wartość rynkową. Proponujemy więc przyjrzeć się dużym drzwiom tarasowym, poznać ich zalety oraz wady, zobaczyć, które są droższe, które tańsze, i bez żalu wpisać je do kosztorysu.

Przeczytaj także:

Przykładowe ceny drzwi tarasowych – od czego zależą i ile wynoszą?

Ponieważ jest wielu producentów okien z PCW, drewnianych, aluminiowych oraz drewniano-aluminiowych, ich ceny na rynku są bardzo zróżnicowane. Najwięcej kosztują okna drewniane. Nieco tańsze są te z PCW lub ocieplonego aluminium. Okna podnoszono-przesuwne są droższe od uchylno-przesuwnych, a te od rozwieralnych. Ogromny wpływ na cenę ma wielkość przeszklenia, rodzaj zastosowanych szyb i okuć, w przypadku okien drewnianych – także rodzaj drewna, a w przypadku plastikowych – kolor i sposób wykończenia wykończenia profili. Koszt podnoszą też zabezpieczenia antywłamaniowe, szyby o ponadstandardowej izolacyjności cieplnej, klamki inne niż białe, szprosy. Żeby obniżyć koszt przeszklonego wyjścia na taras, można połączyć dowolnie otwierane drzwi za szkleniem stałym, tak zwanymi fixami, które są znacznie tańsze.

Dla przybliżenia poziomu różnicy cen między różnymi konstrukcjami drzwi tarasowych porównajmy przykładowy koszt standardowych drzwi tarasowych z PCW w kolorze białym. Za dwuskrzydłowe drzwi rozwieralno-uchylne z ruchomym słupkiem o wysokości 220 cm i szerokości 200 cm wraz ze szkleniem stałym o szerokości 100 cm trzeba zapłacić niespełna 3 tys. zł. Za drzwi uchylno-przesuwne Patio PSK o szerokości 300 cm – trzeba zapłacić prawie dwa razy tyle (ok. 5,5 tys. zł), zaś za podnoszono przesuwne Patio HST - prawie trzy razy tyle (ponad 8 tys. zł). Oczywiście ostateczne ceny zależą od wybranych wariantów wyposażenia.

Dużym ułatwieniem dla klientów są konfiguratory. Umożliwiają one porównanie kosztów okien o konkretnych wymiarach i parametrach. Znajdziemy je na stronach czołowych producentów, ale też na niezależnych portalach internetowych. Niestety, konfiguratory nie przewidują indywidualnie ustalanych rabatów,a w chwili zamawiania okien i drzwi tarasowych do całego domu można uzyskać duży upust.

Ile zapłacisz za okna tarasowe:
Okna rozwieralno-uchylne jednoskrzydłowe z PCW lub aluminium wymiary okna 90 x 220 cm 600-1800 zł
Okna rozwieralno-uchylne jednoskrzydłowe z drewna wymiary okna 90 x 220 cm 1200-2600 zł
Okna rozwieralno-uchylne z PCW lub aluminium z jednym skrzydłem ruchomym, a drugim stałym, o łącznej szerokości 300 cm i wysokości 230 cm 3000-4500 zł
Okna rozwieralno-uchylne z drewna dwuskrzydłowe, o łącznej szerokości 210 cm i wysokości 230 cm 4800-7000 zł
Okna uchylno-przesuwne PSK z PCW lub aluminium z dwoma skrzydłami ruchomymi, szerokość okna ok. 300 cm i wysokość 230 cm 5000-13500 zł
Okna uchylno-przesuwne PSK z drewna  z dwoma skrzydłami ruchomymi, o łącznej szerokości 600 cmi wysokości 230 cm 9100-19 000 zł
Okna podnośno-przesuwne HST z PCW lub aluminium z dwoma ruchomymi skrzydłami, o łącznej szerokości 600 cm i wysokości 230 cm 9000-28 000 zł
z dwoma ruchomymi skrzydłami, o łącznej szerokości 300 cm i wysokości 230 cm 8000-19000 zł
Okna podnośno-przesuwne HST z drewna z dwoma skrzydłami ruchomymi,o łącznej szerokości ok. 600 cm i wys. 230 cm 20 000-38 000 zł

Czy duże drzwi tarasowe powodują stratę ciepła?

Okna tarasowe stanowią często sporą część ściany, a jak wiadomo, na tle ciepłego muru przeszklenia wypadają gorzej pod względem izolacyjności termicznej. Czy zatem duże okna balkonowe nie będą mostkami termicznymi? Nie, o ile zostaną w nich zastosowane wklejane pakiety szybowe o współczynniku Ug nie wyższym niż 0,5-06 W/(m2.K). Całe okno powinno mieć współczynnik Uw na poziomie zbliżonym do 1,0 W/(m2.K). Wartość współczynnika przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K) jest obecnie maksymalną dopuszczaną przez przepisy budowlane. OD 2021 r. w nowo budowanych domach okna i drzwi tarasowe powinny mieć współczynnik Uw nie większy niż 0,9 W/(m2.K). W przypadku wielkich drzwi tarasowych można znaleźć znacznie cieplejsze modele, ponieważ największą powierzchnię w ich konstrukcji zajmuje szklenie. Progi ciepłych okien, a często też ościeżnice, mają przekładki z materiału termoizolacyjnego (piana PUR), dzięki którym można wyeliminować liniowe mostki termiczne przy podłodze. To jednak nie wszystko.

Ważny jest też tak zwany ciepły i szczelny montaż z zastosowaniem taśm uszczelniających na styku drzwi ze ścianami po obu stronach konstrukcji. Najlepszym pod tym względem rozwiązaniem jest wysunięcie drzwi trasowych w warstwę ocieplenia, ale to znacznie podraża montaż. Należy też pamiętać o szczelności między skrzydłem a progiem. To z kolei zapewniają specjalne nakładające się na siebie zaczepy wyposażone w trwałe uszczelki przylgowe z tworzywa EPDM. Problem mogą sprawić wielkie okna bezprogowe. Wymagają wyjątkowo starannego, fachowego montażu, bo w przeciwnym razie między skrzydłem a podłogą pojawią się drobne szczeliny, którymi podczas wietrznej pogody będą wtłaczane z zewnątrz zimne powietrze i kurz.

Izolacyjność okien balkonowych

Okna i drzwi tarasowe z PCW osiągają obecnie współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,67 W/(m2.K). Na rynku znajdziemy wiele drzwi tarasowych o współczynniku Uw na poziomie 0,75-0,8. Mają profile ze wzmocnieniami stalowymi albo kompozytowymi, wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy o Ug = 0,5 W/(m2.K). Izolacyjność termiczna okien drewnianych lub drewniano-aluminiowych jest zbliżona do izolacyjności okien z PCW.  Okna tarasowe z profili aluminiowych mogą mieć zbliżony współczynnik Uw, ale pod warunkiem że w profilach znajdzie się wypełnienie termoizolacyjne na przykład z aerożelu. W większości wypadków współczynnik Uw drzwi tarasowych z aluminium wynosi 0,8-0,9 W/(m2.K). Warto, żeby duże okna miały szyby z powłoką niskoemisyjną. Będzie ona odbijać promieniowanie cieplne z wnętrza, zmniejszając jego ucieczkę poza budynek. Od środka domu powierzchnia takich szyb pozostaje cieplejsza niż innych, dzięki czemu nie pojawia się na niej rosa. Trzeba tylko zwrócić uwagę na przezierność takiej szyby, bo w tańszych modelach powłoka niskoemisyjna może ją nieco zmniejszać.

Pozostałe podkategorie