Duże okna balkonowe. Jakie są ceny drzwi tarasowych? Czy montaż okien balkonowych wiąże się ze zwiększoną utratą ciepła w domu?

2015-03-13 12:06 Radosław Murat
Okna tarasowe
Autor: Marcin Czechowicz Zazwyczaj jednak do uzyskania przeszklenia XXL wystarczą ruchome skrzydła 3-metrowej szerokości i znacznie dłuższe fiksy

Okna balkonowe pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrza. Jednak wiele osób obawia się wysokiej ceny drzwi i okien tarasowych oraz większych kosztów ogrzewania związanych z utratą ciepła przez duże tafle szkła. Czy rzeczywiście są powody do obaw? Czy warto zainwestować w okno tarasowe, które otworzy nam widok na ogród?

Tak zwana stolarka otworowa pochłania niemały procent ogólnego budżetu przeznaczonego na dom. Zdecydowanie najdroższe są duże okna tarasowe. Inwestorzy wiedzą, że wielkie szklane płaszczyzny potrafią odmienić wygląd budynku, ożywiając jego elewację. Doceniają też funkcję, jaką pełnią w doświetleniu reprezentacyjnych pomieszczeń. Decydują się na nie zwłaszcza wtedy, gdy okolica lub ogród stanowią wymarzony pejzaż, dla którego ramą będzie ościeżnica wielkich okien balkonowych.

Z drugiej strony wielu budujących musi się liczyć z każdą złotówką i szukać oszczędności. Duże przeszklenia mogą być wtedy postrzegane jako zbędna fanaberia, bez której da się mieszkać. Czy warto rezygnować z odrobiny luksusu? Zdecydowanie nie, ponieważ wielkie okna balkonowe nie tylko podnoszą walory estetyczne i funkcjonalne domu, ale także zwiększają jego wartość rynkową. Proponujemy więc przyjrzeć się dużym oknom i drzwiom tarasowym, poznać ich zalety oraz wady, zobaczyć, które są droższe, które tańsze, i bez żalu wpisać je do kosztorysu.

Zobacz, co polecamy:

Przeczytaj także:

Przykładowe ceny okien tarasowych – od czego zależą i ile wynoszą?

Ponieważ jest wielu producentów okien z PCW, drewnianych, aluminiowych oraz drewniano-aluminiowych, ich ceny na rynku są bardzo zróżnicowane. Najwięcej kosztują okna drewniane. Nieco tańsze są te z PCW lub ocieplonego aluminium. Okna podnoszono-przesuwne są droższe od uchylno-przesuwnych, a te od rozwieralnych. Ogromny wpływ na cenę ma wielkość przeszklenia, rodzaj zastosowanych szyb i okuć, w przypadku okien drewnianych – także rodzaj drewna, a w przypadku plastikowych – kolor wykończenia profili. Koszt podnoszą też zabezpieczenia antywłamaniowe, szyby o ponadstandardowej izolacyjności cieplnej, klamki inne niż białe, szprosy.

Dużym ułatwieniem dla klientów są konfiguratory. Umożliwiają one porównanie kosztów okien o konkretnych wymiarach i parametrach. Znajdziemy je na stronach czołowych producentów, ale też na niezależnych portalach internetowych. Niestety, konfiguratory nie przewidują indywidualnie ustalanych rabatów.

Ile zapłacisz za okna tarasowe:
Okna rozwieralno-uchylne
z PCW lub aluminium
Trójkwaterowe, z dwoma ruchomymi skrzydłami,
o łącznej szerokości 230 cm i wysokości 230 cm
1600-2500 zł
Okna rozwieralno-uchylne
z drewna
Dwuskrzydłowe, o łącznej szerokości 210 cm
i wysokości 230 cm
4800-7000 zł
Okna uchylno-przsuwne PSK z PCW lub aluminium Szerokość okna ok. 300 cm i wysokości 230 cm 3000-6400 zł
Okna uchylno-przesuwne PSK z drewna Trójkwaterowe, z dwoma skrzydłami ruchomymi, o łącznej szerokości 600 cmi wysokości 230 cm 9100-19 000 zł

Okna podnośno-przesuwne

HST z PCW lub aluminium
Dwukwaterowe, z dwoma ruchomymi skrzydłami,
o łącznej szerokości 600 cm i wysokości 230 cm
9000-18 000 zł
O łącznej szerokości 300 cm i wysokości 230 cm 4000-7000 zł
Okna podnośno-przesuwne
HST z drewna
Dwukwaterowe, z dwoma skrzydłami ruchomymi,
o łącznej szerokości ok. 600 cm i wys. 230 cm
14 000-18 000 zł
Dopłata do szprosów Za jedno okno 100-300 zł
Montaż okien tarasowych Za metr obwodu okna 15-180 zł

 Wideo: Montaż markizy zewnętrznej do okien pionowych - krok po kroku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy duże drzwi tarasowe powodują stratę ciepła?

Okna tarasowe stanowią często sporą część ściany, a jak wiadomo, na tle ciepłego muru przeszklenia wypadają gorzej pod względem izolacyjności termicznej. Czy zatem duże okna balkonowe nie będą mostkami termicznymi? Nie, o ile zostaną w nich zastosowane wklejane pakiety szybowe o współczynniku Ug nie wyższym niż 0,8 W/(m2.K). Całe okno powinno mieć współczynnik Uw na poziomie zbliżonym do 1,0 W/(m2.K). Wartość 1,1 W/(m2.K) jest obecnie maksymalną dopuszczaną przez przepisy budowlane. Progi ciepłych okien, a często też ościeżnice, mają przekładki z materiału termoizolacyjnego (piana PUR), dzięki którym można wyeliminować liniowe mostki termiczne przy podłodze. To jednak nie wszystko. Musi być też utrzymana szczelność między skrzydłem a progiem. To z kolei zapewniają specjalne nakładające się na siebie zaczepy wyposażone w trwałe uszczelki przylgowe z tworzywa EPDM. Problem mogą sprawić wielkie okna bezprogowe. Wymagają wyjątkowo starannego, fachowego montażu, bo w przeciwnym razie między skrzydłem a podłogą pojawią się drobne szczeliny, którymi podczas wietrznej pogody będą wtłaczane z zewnątrz zimne powietrze i kurz.

Izolacyjność okien balkonowych

Okna i drzwi tarasowe z PCW osiągają obecnie współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,87-1,1 W/(m2.K). Te z ośmiokomorowymi profilami wzmocnionymi wkładką aluminiową albo kompozytową, wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy o Ug = 0,7 W/(m2.K), mają szansę osiągnąć współczynnik Uw równy 0,8 W/(m2.K). Okna tarasowe z profili aluminiowych mogą mieć zbliżony współczynnik Uw, ale pod warunkiem że w profilach znajdzie się wypełnienie termoizolacyjne, na przykład z aerożelu, oraz okno będzie mieć szybę o współczynniku Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K). Izolacyjność termiczna okien drewnianych lub drewniano-aluminiowych jest zbliżona do izolacyjności okien z PCW oraz ocieplonych okien aluminiowych. Współczynnik Uw wynosi 0,8-0,9 W/(m2.K). Warto, żeby duże okna miały szyby z powłoką niskoemisyjną. Będzie ona odbijać promieniowanie cieplne z wnętrza, zmniejszając jego ucieczkę poza budynek. Od środka domu powierzchnia takich szyb pozostaje cieplejsza niż innych, dzięki czemu nie pojawia się na niej rosa. Trzeba tylko zwrócić uwagę na przezierność takiej szyby, bo w tańszych modelach powłoka niskoemisyjna może ją nieco zmniejszać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Paweł Jasiński
|

2 firmy złożyły mi ofertę kilka się wycofało.
Wybierałem między oknoplus a oknoplast ostatecznie wybrałem ofertę od oknoplus M&S

Pozdrawiam,

Iwona Bury
|

czesc mozesz podac nazwe firmy u ktorej to zamawiales

Jr
|

Z utratą ciepła nie jest tak źle jeśli wszystko jest poprawnie wykonane. Z drugiej strony weź pod uwagę mroźne ale słoneczne dni gdzie przez takie okno wpada dużo więcej słońca które nagrzewa pomieszczenie

Paweł Jasiński
|

Kto oferuje HST 6m za 18000? Ja za takie okno w zeszłym tygodniu płaciłem 25000 a cena może spokojnie przekraczać 30000 po doliczeniu rolet. Wspomnę tylko że kilka firm w ogóle nie stanęło do realizacji takiego HSa.

dawidkat
|

Takie okna robią wrażenia i ładnie wyglądają w każdym wnętrzu. Sam planuje takie okno w salonie budowanego domu i zastanawiam się nad faktyczną utratą ciepła