| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna drewniane czy plastikowe

Okna drewniane czy plastikowe

Odpowiedź na pytanie, czy lepsze okna drewniane czy plastikowe jest bardzo trudna, w tej chwili jest to w zasadzie rzeczą gustu.

Dlatego nie podam jednoznacznej odpowiedzi, mogę jedynie rozwiać niektóre wątpliwości.

Czy okna plastikowe są lepsze - taka opinia to raczej kompleks starych drewnianych okien z czasów PRL-u. Okna drewniane i plastikowe, jeśli są wyposażone w takie same szyby, okucia, itp. mogą mieć bardzo zbliżone parametry akustyczne i szczelność. Okna drewniane mają nieco bardziej wytrzymałe ramy.

Jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną, to nie ma znaczenie czy zamontują Państwo okna drewniane czy plastikowe, bo oba rodzaje mogą być tak samo szczelne lub odpowiednio rozszczelnione i o to właśnie powinni państwo zadbać. Zgodnie z polskimi normami okna do domu z wentylacją grawitacyjną muszą mieć zapewniać odpowiednią infiltrację - współczynnik infiltracji minimum 0,3 - warto zapytać sprzedawcy czy okna, które chcą Państwo kupić spełniają ten warunek normowy. Nie wystarczy, jeśli sprzedawca powie Państwu, że okna mają mikrowentylację i przy odpowiednim ustawieniu klamki przepływ powietrza jest prawidłowy - bo oznaczałoby, że musieliby Państwo zawsze mieć ustawione okna na rozszczelnienie, a wtedy nie mają one ani takich parametrów cieplnych ani akustycznych jak podają sprzedawcy (parametry te mierzone są dla szczelnie zamkniętego okna).

Wadą okien drewnianych może być to, że co jakiś czas trzeba je odnawiać. Choć lakiery i farby, którymi obecnie pokrywane są okna drewniane są paroprzepuszczalne nie łuszczą się, więc i nie odpryskują, nie trzeba ich też skrobać przed odnawianiem, wystarczy zmatowić papierem ściernym lub pokryć specjalnym środkiem powłokę malarską i można już nałożyć nową warstwę lakieru.

Jeśli chodzi o oddychanie i jak to Państwo nazwali "zaprawienie" okien drewnianych to rzeczywiście, ich ramy są impregnowane - nasączane różnymi środkami chemicznymi, po to by były trwalsze i odporniejsze na warunki atmosferyczne. A oddychanie. No cóż, a czy stare drewniane okna pomalowane farbą olejną oddychały!!! Teraz producenci okien drewnianych mówią o oddychaniu okien drewnianych chyba raczej w kontekście powłoki malarskiej, czyli tych lakierów, które przepuszczają parę wodną, więc sama rama może w pewnym stopniu pochłaniać, a przede wszystkim oddawać parę wodną, dzięki czemu właśnie farba czy lakier się nie łuszczą.
 
Okna plastikowe będą nieco zimniejsze, bo rama z plastiku ze stalową wkładką w zdecydowanej większości przypadków jest zimniejsza od drewnianej. I tu następna uwaga, proszę nie dać się nabrać sprzedawcy - izolacyjność cieplna szyby i okna to nie to samo - ramy okienne są zimniejsze od szyb, więc im mniejsze okno tym rozbieżność między izolacyjnością okna i szyby będzie większa zwłaszcza w wypadku okien plastikowych.

Przy wyborze okien, niemałe znaczenie ma również kolor. Ciemne okna mocniej (niż białe) nagrzewają się pod wpływem działania słońca. Okna plastikowe bardziej od drewnianych odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, a jeśli będą brązowe będą się odkształcać jeszcze bardziej. Trzeba to koniecznie uwzględnić podczas montażu okien (należy pozostawić większą, 1,5-centymetrową szczelinę pomiędzy oknem, a ścianą, a czasem nawet zdylatować okna) zwłaszcza tych od południowej strony oraz o dużych wymiarach. Mówimy tu, bowiem o rozszerzalności liniowej materiału, czyli im dłuższa rama tym proporcjonalnie więcej się wydłuży. Natomiast okna drewniane w ciemnych kolorach na południowej elewacji częściej trzeba odnawiać, ponieważ szybciej niszczy się ich powłoka.

Czy okna plastikowe są tańsze? Często tak, ale najlepiej to sprawdzić rozsyłając do kilku producentów (zarówno okien plastikowych jak i drewnianych) zestawienie potrzebnych okien z interesującym Państwa wyposażeniem, bo różnice w cenach często są złudne.

Okna PVC

Okna drewniane

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Okna dachowe FPP-V preSelect - przestrzeń na...

Poddasze to wyjątkowe miejsce w domu. Zwykle to strefa, w której rodzina relaksuje się po ciężkim...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.