TOP 5 projektów domów - polski dworek szlachecki. Współczesny styl dworkowy. Galeria zdjęć

2023-12-21 19:07

Domy niczym szlacheckie dworki mają wielu zwolenników. Nic dziwnego - styl dworkowy uosabia wszystko, za czym tęsknimy: stabilizację, bliskie związki z naturą, marzenia o awansie społecznym. Zobacz, jak wyglądają dziś projekty współczesnych dworków szlacheckich.

Spis treści

  1. Garaż w stylu dworkowym
  2. GALERIA: projekty domów w stylu dworkowym
  3. Taras - nowe miejsce w szlacheckim dworku
  4. 1. M76 – Ogród o zmierzchu – projekt domu o powierzchni 127,2 m2
  5. 2. C20a – Dworek - wariant I (podpiwniczony) – projekt domu o powierzchni 221,4 m2
  6. 3. M03a – Moje miejsce - wariant I – projekt domu o powierzchni 116,6 m2
  7. Detale typowe dla współczesnego dworku
  8. 4. M15 – Dworek na lata – projekt domu o powierzchni 131,0 m2
  9. Nowe materiały na elewacji dworku
  10. Współczesna strefa wejścia we dworku
  11. 5. D88 – Reprezentacyjny – projekt domu o powierzchni 135,2 m2
  12. Zaufaj doświadczeniu Muratora!
  13. Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Odwołania do stylu dworkowego przybierają wciąż bardzo konkretny kształt, ten sam od pokoleń. Z zewnątrz dom niczym szlachecki dworek zachowuje typowe dla stylu elementy: bryłę opartą na planie prostokąta, symetryczne ukształtowanie elewacji, szeroki front, centralnie usytuowane wejście z kolumnowym gankiem, obszerny, górujący nad niskimi ścianami dach, niewielkie okna. Chararkterystyczna dla dworków jest też dbałość o detale i staranny dobór elementów wykańczających elewację.

Garaż w stylu dworkowym

W stylu dworkowym ważne jest, aby poszczególne elementy architektury były zestawione w odpowiednich proporcjach. Ich zachowanie buduje harmonię bryły domu. Dlatego w domu w stylu dworkowym dach nie może być zbyt płaski, ściany zbyt wysokie, okna za duże, a kolumny ganku za cienkie.

Problemem może się okazać harmonijne wpisanie w bryłę domu garażu, dawniej nieobecnego – na dużych areałach powozownia była osobnym budynkiem. By garaż nie przyciągał nadmiernie wzroku i nie powodował dysonansu, jego bryła jest często cofnięta względem dworu czy też połączona z nim łącznikiem. Można ją zrównoważyć usytuowanym symetrycznie, zadaszonym tarasem czy alkierzem.

GALERIA: projekty domów w stylu dworkowym

Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Taras - nowe miejsce w szlacheckim dworku

Kiedyś ganek pełnił również funkcję tarasu – to tutaj po powrocie z pola wypoczywali gospodarze. Całe życie – publiczne i prywatne – rozgrywało się na reprezentacyjnym froncie. Jednak we współczesnych dworkach wygrała potrzeba intymności i prywatności – dom oprócz elewacji frontowej musi mieć drugie, równie starannie zaplanowane oblicze – elewację ogrodową z często obszernym, wielofunkcyjnym tarasem.

Rola ganku jest ograniczona jedynie do podkreślenia strefy wejścia, ale motyw frontu – ganek lub ryzalit – powtarza się na elewacji ogrodowej jako element kryjący taras, nierzadko z kominkiem, czasami obok jest oranżeria.

Przedstawiamy 5 - naszym zdaniem najciekawszych - projektów domów w stylu dworkowym:

1. M76 – Ogród o zmierzchu – projekt domu o powierzchni 127,2 m2

M76 - Ogród o zmierzchu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M76 Ogród o zmierzchu, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M76 - Ogród o zmierzchu >>

Powierzchnia użytkowa: 127,2 m2 +++ Plusy: Miejsce przy oknie wykuszowym jest idealne na wstawienie stołu rodzinnego i spożywanie posiłków w wyjątkowej atmosferze. W sumie zaprojektowano aż 3 łazienki, w tym jedną wchodzącą w skład master bedroom na poddaszu. Każdy pokój na poddaszu posiada swój oddzielny balkon.
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 20,9 x 20,4 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 200 000 zł
Garaż: TAK

2. C20a – Dworek - wariant I (podpiwniczony) – projekt domu o powierzchni 221,4 m2

C20a - Dworek - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M76 Ogród o zmierzchu, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C20a - Dworek - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 221,4 m2 +++ Plusy: Bardzo wygodny dom dla rodziny potrzebującej przestrzeni. Duża powierzchnia strefy dziennej (ponad 50 m2) i zewnętrzny kominek sprawiają, że wnętrze jest niezwykle reprezentacyjne. W niedużej piwnicy znajdzie się miejsce na pomieszczenia gospodarcze oraz kotłownię. Dom ma też wariant bez podpiwniczenia (C20)
Liczba pokoi: 6
Wymiary działki: 31,5 x 20,8 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 388 000 zł
Garaż: TAK

3. M03a – Moje miejsce - wariant I – projekt domu o powierzchni 116,6 m2

Detale typowe dla współczesnego dworku

Styl dworkowy pociąga za sobą obfitość typowych detali: okna z wyprofilowanymi szprosami, zwieńczenie ściany gzymsem, powtórzenie tego samego elementu w kolumnach i frontonie ganku, dach bez wysuniętego okapu. Każdy z tych elementów może oczywiście występować osobno w innych stylach architektonicznych, ale dopiero połączone w harmonijną całość tworzą to, co określamy mianem stylu dworkowego.

W domach stylizowanych na dworki coraz częściej planuje się poddasze użytkowe. Jego zagospodarowanie pociąga za sobą zmianę w wyglądzie dworku – potrzeba doświetlenia pomieszczeń na drugiej kondygnacji owocuje lukarnami lub oknami połaciowymi. Ważne, aby te nietypowe dla dawnych dworów elementy pozostawały w harmonii z domem. Z kolei okna połaciowe nie powinny być za duże, ale za to usytuowane symetrycznie.

M03a - Moje miejsce - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M03a Moje miejsce - wariant I (etap II), arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M03a - Moje miejsce - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 116,6 m2 +++ Plusy: Bryła tego domu spodoba się fanom symetrii i prostoty. Duży i zadaszony taras przy ścianie bocznej może być idealnym miejscem na rodzinne spotkania. Rzadkością w domach z poddaszem jest zaprojektowanie aż dwóch sypialni na parterze. Dzięki temu dom może być realizowany etapami, a poddasze wykończone w późniejszym czasie.

Przestronny hol na piętrze można dowolnie zagospodarować, np. jako kącik komputerowy. Inne warianty tego domu to wersja z wentylacja mechaniczną (EM03a) lub bez garażu (M03)

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 27,0 x 18,7 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 188 000 zł
Garaż: TAK

4. M15 – Dworek na lata – projekt domu o powierzchni 131,0 m2

Współczesny dworek szlachecki
Autor: Andrzej Szandomirski Siłą architektury dworkowej jest budowanie niepowtarzalnego nastroju.

Nowe materiały na elewacji dworku

Stylizacja na dawną siedzibę pociąga za sobą użycie określonych materiałów na elewacji i kolorystykę harmonizującą ze stylem. Chętnie sięga się po materiały z przeszłości: wióry czy gonty, okna drewniane wysokiej jakości czy stylowe drzwi zewnętrzne. Także dostępne dzisiaj materiały doskonale dają sobie radę z przywoływaniem atmosfery typowej dla minionej epoki.

Bez problemu można wybrać dachówki o charakterystycznych dla pokryć dworów kształtach i kolorach. Aby dom wyglądał jak sprzed dziesięcioleci, na ściany można położyć tynk o szorstkiej fakturze i nawet go spatynować. Nietrudno też o stylowe detale: gzymsy, opaski okienne, kolumny. Dawniej były one elementami konstrukcyjnymi ściany, dlatego konieczne było wykonanie ich z materiałów nośnych – kamienia, cegieł. Od precyzji wykonania zależała nie tylko uroda, ale także trwałość konstrukcji budynku. Potem modelowano je w tynku, co wymagało mistrzowskiej ręki wykonawców. Dzisiaj nie trzeba ich murować.

Współczesna strefa wejścia we dworku

Szczególnym miejscem w domu nawiązującym do dworku szlacheckiego jest wejście w formie ganku. W przeszłości ganek był wyznacznikiem szlachectwa właścicieli domu i choć z czasem przeniknął do chłopskich chałup, nadal jest wyróżnikiem stylu dworkowego.

  • Aby ganek zdobił, jego bryła i proporcje muszą być odpowiednie do wielkości i charakteru bryły domu. W przeszłości najczęściej miał wysokość parteru i wsparty był na czterech kolumnach zestawionych symetrycznie parami. W dworach-pałacach zdarzały się też wysokie formy ganku o kolumnach na wysokość dwu kondygnacji.
  • Dzisiaj często spotyka się ganki wsparte na dwóch kolumnach – powinny być one na tyle masywne, aby optycznie udźwignęły zwieńczenie ganku, czyli fronton. Często właściwe proporcje kolumn są lekceważone – są zbyt cienkie, pozbawione bazy i głowicy.
  • Dla urody ganku ważne jest też jego zadaszenie. Szczyt dachu kryjącego ganek musi wypadać nieco poniżej kalenicy domu, a jego dolna krawędź w tym samym miejscu co dolna krawędź dachu. Dach powinien mieć ten sam spadek połaci co dach domu i być przykryty tym samym materiałem.
  • Podobnie jak dawniej również we współczesnych dworkach ganek pełni funkcję zadaszonego wejścia, gdzie gospodarze witają gości i mogą chwilę odpocząć. Zazwyczaj więc fragment ściany frontowej w tym miejscu jest nieco cofnięty – wówczas powstaje wygodna i przytulna nisza wejściowa. Jeśli jest znacznie wysunięty, staje się bardziej wyrazisty i reprezentacyjny.
M15 - Dworek na lata
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M15 Dworek na lata, arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M15 - Dworek na lata >>

Powierzchnia użytkowa: 131,0 m2 +++ Plusy: Dom wyróżnia się tradycyjną, dworkową architekturą. Na 131 m2 zaplanowano dwie przestronne sypialnie, gabinet i salon, który możemy bez problemu powiększyć o powierzchnię gabinetu. Na uwagę zasługuje duża przestrzeń do przechowywania. Znajdziemy tu dwie garderoby, spiżarnię oraz miejsce na szafę wnękową.
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 23,5 x 23,5 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 160 000 zł
Garaż: NIE

5. D88 – Reprezentacyjny – projekt domu o powierzchni 135,2 m2

D88 - Reprezentacyjny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt D88 Reprezentacyjny, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie D88 - Reprezentacyjny >>

Powierzchnia użytkowa: 135,2 m2 +++ Plusy: Duży zadaszony taras tego domu otworzy wnętrze na ogród. Na półpiętrze mamy do dyspozycji przestronne pomieszczenie, które możemy zagospodarować wedle własnego uznania. Dom występuje w wielu wariantach, m.in.: w wersji zbliźniaczonej
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 26,7 x 20,7 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 273 000 zł
Garaż: TAK

Zobacz pozostałe nasze artykuły, w których prezentujemy ciekawe projekty domów:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.