Domy z płaskim dachem. TOP 5 najciekawszych projektów. Jakie są wady i zalety dachu płaskiego?

2021-06-15 19:45

Współczesne domy z płaskim dachem nie przypominają już szarych i niefunkcjonalnych domów kostek z czasów PRL-u. Płaski dach stał się obecnie symbolem nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa. Dowiedz się, co niesie za sobą decyzja o budowie domu z płaskim dachem i zobacz 5 najciekawszych projektów.

Domy z płaskim dachem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Jeśli marzymy o domu z płaskim dachem, jeszcze przed zakupem działki koniecznie musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić o warunki zabudowy. Niektóre gminy nie zgadzają się na budowę domu z płaskim dachem i w planach miejscowych zamieszczają zapis, że nachylenie połaci dachowej nie może być mniejsze niż określony kąt, np. 30 stopni.

Dach płaski: niestraszny mu wiatr

Niewątpliwą zaletą płaskich dachów jest ich odporność na wszelkie trudne warunki atmosferyczne. Dobrze wykonany stropodach przetrwa bez uszczerbku największe wichury i gradobicia, czego nie można powiedzieć o dachach spadzistych.

Skuteczna izolacja to podstawa płaskiego dachu

Płaski dach wydaje się być prostszy w budowie - nie trzeba stawiać więźby, montować pokrycia i wykańczać poddasza płytami gipsowo-kartonowymi. Dach spadzisty jest jednak łatwiej wykonać w taki sposób, aby nie przeciekał, a największy problem z dachem płaskim to jego zabezpieczenie przed wnikającą wodą. Dlatego wybór wykonawcy, który będzie nam wykonywał odwodnienie i izolację, musi być bardzo przemyślany. Jeśli źle trafimy, już po pierwszej ulewie możemy zacząć zmagać się z przeciekaniem.

GALERIA: zobacz ciekawe projekty domów z dachem płaskim

Płaski dach to szansa na niższe rachunki

Dom z płaskim dachem jest szczególnie polecany, gdy planujemy zbudować dom energooszczędny lub pasywny. Prosta bryła i mniejsza powierzchnia dachu ograniczają ucieczkę ciepła. Ponadto, płaski dach pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej. Panele możemy ustawić dokładnie w stronę południową i pod najbardziej optymalnym kątem. W przypadku dachów skośnych, ogranicza nas orientacja domu względem kierunków świata i kąt nachylenia dachu. Jeśli więc nie mamy szczęścia do lokalizacji działki, instalacja fotowoltaiczna może być kompletnie nieefektywna i nieopłacalna.

Na płaski dach łatwiej wejść… żeby go odśnieżyć

Zaletą dachu płaskiego jest możliwość łatwego poruszania się po nim, na przykład w celu skontrolowania stanu izolacji, wyczyszczenia z gałęzi i liści lub odśnieżenia.

Co prawda zimy w naszym kraju są obecnie dosyć łagodne, a śnieg staje się coraz rzadszym widokiem, ale trzeba mieć na uwadze, że z płaskiego dachu nic nie zsunie się tak, jak z dachu spadzistego, więc może być konieczne jego odśnieżenie.

Oczywiście obciążenie śniegiem jest uwzględniane przy projektowaniu stropodachów, ale w przypadku obfitych opadów, lepiej nie sprawdzać, ile zapasu bezpieczeństwa zostawił projektant.

Większe możliwości aranżacji piętra

Piętrowe domy z płaskim dachem są wygodniejsze i łatwiejsze do urządzenia niż domy z poddaszem użytkowym. Mamy do dyspozycji pełnoprawne piętro, o takiej samej powierzchni do wykorzystania jak na parterze. Nie musimy zastanawiać się, jak zagospodarować przestrzeń przy ściankach kolankowych i jak rozplanować ustawienie mebli, aby nie groziło nam uderzenie głową w skośną ścianę.

Jest to jednak oczywiście rzecz gustu i dla niektórych to właśnie te skosy i okna połaciowe wprowadzają unikalny klimat do sypialni na poddaszu i nadają jej przytulności.

Elewacja dla domu z płaskim dachem

W domach z tradycyjnym dachem, olbrzymi wpływ na końcowy efekt ma kolor i rodzaj pokrycia. Dzięki temu, możemy sobie często pozwolić na prostą i jednolitą elewację. Płaskiego dachu nie widać, dlatego cały wygląd takiego domu będzie opierał się na ścianach zewnętrznych. Jeśli nie chcemy, aby przypominał on nudną kostkę rodem z PRL-u, trzeba zadbać o to, aby na elewacji coś się działo.Najtańsze będzie zastosowanie kilku kolorów farby. Gdy jednak mamy trochę większe możliwości, możemy zagrać różnymi materiałami, np. drewnem, cegłą lub kamieniem.

Ważne jest także odpowiednie dopasowanie do siebie okien, drzwi i bramy garażowej. W domach z dachem płaskim, te elementy będą się znacznie bardziej rzucać w oczy, dlatego powinny być ze sobą spójne i tworzyć wizualną całość.

Zobacz 5, naszym zdaniem najciekawszych, projektów:

1. M254a - Nowa historia - wariant I - projekt domu o powierzchni 166,7 m²

M254a Nowa historia - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M254a Nowa historia - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M254a - Nowa historia - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 166,7 m2 +++ Plusy: Parter to przede wszystkim obszerna, 50-metrowa część dzienna z wyjściem na malowniczy taras. Jest tu także pomieszczenie, które posłuży jako pokój gościnny, kameralny gabinet albo wygodna sypialnia – zwłaszcza, że tuż obok znajduje się i łazienka, i garderoba. Piętro domu wypełniają cztery sypialnie.
Liczba pokoi: 6
Wymiary działki: 19,80 x 22,40 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 348 000 zł
Garaż: TAK

2. EC317 – Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną) – projekt domu o powierzchni 142,0 m2

EC317 - Dom oszczędny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC317 - Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Piotr Lewandowski Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie EC317 - Dom oszczędny >>

Powierzchnia użytkowa: 142,0 m2 +++ Plusy: Jak sama nazwa wskazuje, w tym domu postawiono na energooszczędne rozwiązania. Prosta bryła na planie prostokąta jest najlepsza pod kątem łatwości ogrzewania. Nie znaczy to jednak, że ten dom jest nudny.

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle nowoczesna, całkowicie przeszklona tylna elewacja. Oprócz świetnego wyglądu, takie rozwiązanie pozwala ogrzewać dom w dużym stopniu dzięki promieniom słonecznym.

Wewnątrz jest tak samo, jak na zewnątrz – prosto, ale niezwykle funkcjonalnie.

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 27,6 x 23,3 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 190 000 zł
Garaż: Wiata

3. M183f – Bajeczny widok – wariant VI – projekt domu o powierzchni 99,8 m2

M183f - Bajeczny widok - wariant VI
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M183f - Bajeczny widok - wariant VI, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M183f - Bajeczny widok - wariant VI >>

Powierzchnia użytkowa: 99,8 m2 +++ Plusy: Ten projekt w swoim podstawowym wariancie przewiduje dach wielospadowy, ale tu postanowiono nadać mu bardziej nowoczesny wygląd. Na uwagę zasługują aż dwa tarasy: główny z wyjściem z salonu i drugi, bardziej kameralny, z wyjściem z sypialni.
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 23,7 x 23,8 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 147 000 zł
Garaż: TAK

4. M186b – Wrzosowe wzgórza – wariant II – projekt domu o powierzchni 109,5 m2

M186b - Wrzosowe wzgórza - wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M186b - Wrzosowe wzgórza - wariant II, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych Projekty domów z antresolą – zobacz najciekawsze propozycje i wybierz idealny dom dla siebie Duże też jest piękne – najciekawsze Projekty domów piętrowych

Przeczytaj więcej o projekcie M186b - Wrzosowe wzgórza - wariant II >>

Powierzchnia użytkowa: 109,5 m2 +++ Plusy: Ten dom to znany i lubiany projekt, tutaj w wariancie z płaskim dachem. We wnętrzu możliwe jest wyraźne oddzielenie strefy dziennej od nocnej - nawet poprzez wstawienie dodatkowych drzwi w korytarzu.

Do dyspozycji mamy także ogromny taras, który zwiększy odczuwalną powierzchnię domu. Bardzo praktyczna jest możliwość wyjścia z pomieszczenia gospodarczego zarówno na zewnątrz, jak i do garażu.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 22,4 x 24,7 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 180 000 zł
Garaż: TAK

5. M223 – Morska bryza – projekt domu o powierzchni 169,4 m2

M223 - Morska bryza
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M223 - Morska bryza, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M223 - Morska bryza >>

Powierzchnia użytkowa: 169,4 m2 +++ Plusy: Absolutna nowość w kolekcji Muratora. Ten projekt charakteryzuje mnóstwo wyjść do ogrodu. Udało się to osiągnąć poprzez zaplanowanie aż dwóch tarasów. Dzięki temu, możliwe jest wyjście na zewnątrz z każdego z pięciu pokoi, a także z garderoby oraz… z łazienki.
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 24,1 x 26,5 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 239 000 zł
Garaż: TAK

Zobacz także inne nasze artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

d ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.