Taras: inspiracje, aranżacje i gotowe rozwiązania. ZDJĘCIA

Aranżacje tarasów
Autor: Piotr Mastalerz Taras na podsypce piaskowej został wykończony płytami betonowymi naśladującymi piaskowiec. Jego brzegi wykonano z elementów palisady. Wzdłuż krawędzi zamontowano w nawierzchni lampy diodowe, które wieczorem i w nocy nadadzą magiczny klimat temu miejscu.

Taras to niezbędny element każdego domu. Na co zwrócić uwagę przy jego planowaniu i aranżacji. Taras drewniany, taras zadaszony czy odkryty, szeroki czy wąski - zobaczcie inspiracje, aranżacje i rozwiązania.

Taras stanowi naturalne przedłużenie wnętrza domu. Najbardziej reprezentacyjny jest ten, na który wychodzi się z salonu lub otwartej strefy dziennej. Często pełni on funkcję jadalni na świeżym powietrzu. Może mieć wtedy bardzo duże wymiary. Dobrze jest, żeby był zadaszony i ładnie zaaranżowany.

Projekt tarasu: wysoki czy niski

Kiedyś tarasy budowano wyniesione, żeby deski lub inny materiał wykończeniowy maksymalnie odsunąć od gruntu. Teraz mamy bardzo dużo materiałów odpornych na wilgoć i wodę albo środków służących do takiego zabezpieczania budulca. Tarasy zeszły więc na ziemię w sensie dosłownym. Pozwala to ciekawe aranżacje i zatarcie granicy między domem i ogrodem.

Aranżacja tarasu a strony świata

To, z jakiej strony usytuowany będzie taras, wpłynie na sposób jego użytkowania i możliwości aranżacji. Najlepiej dostosować to do naszych upodobań. Kuszący jest taras od południa, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w upalne lato korzystanie z niego będzie możliwe, gdy go zacienimy. W przeciwnym razie upał może nas szybko z niego wygonić. Taras północny będzie zawsze chłodny. Może zdarzyć się, że nawet latem będziemy siedzieć na nim w swetrze lub pod kocem. Najrozsądniej jest więc wybrać taras od wschodu lub zachodu albo z kierunków pośrednich. Warto rozważyć też wariant tarasu narożnego okalającego dom z dwóch stron. Wtedy zależnie od pory dnia i pogody możemy korzystać z różnych jego części.

>>> Sprawdź też: budowa tarasu na gruncie

Aranżacja tarasu z ogrodem
Autor: Małgorzata Góra W tym domu tarasem jest niemal cały ogród przed nim. Podobnie jak we wnętrzach wydzielono część jadalną z pergolą oraz odsłonięty kącik wypoczynkowy. Pomiędzy nimi są dywany z trawy. Schodki prowadzą do kącika z ławkami w rogu niższego ogrodu. Projekt domu: Iwona Fabrowicz/Lipińscy Domy

Aranżacja tarasu zadaszonego

Taras może mieć naturalne zadaszenie z części domu, na przykład znajdować się pod balkonem albo w podcieniu. To rozwiązanie powoduje, że zawsze będzie zacieniony. Wygodnym wariantem w aranżacji jest zbudowanie na tyle dużego tarasu, żeby jego fragment był zawsze osłonięty, a pozostała część nasłoneczniona. Jeśli chcemy zyskać cień, majprościej zainstalować na ścianie nad tarasem markizę. Można też wykorzystać do aranżacji tarasu pergolę i obsadzić ją szybko rosnącymi pnączami. Lepiej jednak, żeby nie były one zimozielone, bo wtedy będą zacieniać taras i wnętrze domu także zimą, gdy nie ma takiej potrzeby.

Aranżacja tarasu narożnego
Autor: Piotr Mastalerz Rozczłonkowany taras biegnie wzdłuż całej elewacji. Węższy fragment zmieści mały stolik, przy którym można wypić poranną kawę. Wysunięty do ogrodu większy fragment mieści stół z krzesłami. Całość wykończono deskami z drewna egzotycznego

W jakim stylu zaaranżować taras?

Aranżacja tarasu powinna pasować do estetyki domu: jego elewacji, elementów wykończeniowych, innych nawierzchni w ogrodzie. Często nawiązuje on nawet do wnętrz. Gdy w domu mamy szerokie przeszklenia bez progu, aranżacja tarasu może powtarzać elementy wykończeniowe podłogi z salonu. W budynku drewnianym albo takim z oblicówką z desek albo bali aż prosi się, żeby potawić na aranżację tarasu zbudowanego z drewna. Gdy dom jest nisko posadowiony i nawierzchnie ogrodowe podchodzą blisko niego, taras może być wykończony kostką brukową lub płytami betonowymi tam wykorzystanymi.

Aranżacja tarasu wyniesionego
Autor: Piotr Mastalerz Wyniesiony ponad grunt taras został zbudowany na podsypce piaskowej. Do ogrodu prowadzą wygodne schody. Niewysoką skarpę obsadzono roślinami płożącymi, które szybko ją zarosną.
Aranżacja tarasu drewnianego
Autor: Piotr Mastalerz Z drewna egzotycznego, które jest odporne na wilgoć, można budować nawet tarasy naziemne. Deski bangkirai zabezpieczono olejem. Ich kolor nawiązuje do detali z cegły klinkierowej na elewacji. Klinkier wykorzystano również jako obrzeże tarasu

Aranżacja tarasu zdjęcia

Zobaczcie, jakie tarasy mają właściciele domów, forumowicze z FORUM MURATORA.

Taras użytkownika Mikazuu
Autor: archiwum muratordom Taras-pergola z drewna egzotycznego. Rośliny szybko rosnące potafią z tak przygotowanego miejsca uczynić cudowny zacieniony zakątek, osłonięty od wzroku ciekawskich. Mankamentem będzie deszcz - wtedy raczej nie da się korzystać z tarasu...

WIDEO: Olejowanie - renowacja tarasu drewnianego i mebli ogrodowych

Olejowanie - renowacja tarasu drewnianego i mebli ogrodowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE