Jak urządzić przytulny taras? 16 inspiracji na piękny taras

2022-08-02 14:21
Pomysły na taras przy domu
Autor: Michał Skorupski

Jak urządzić przytulny taras, by był ulubionym miejscem relaksu? Co jest najważniejsze w aranżacji tarasu? Pokazujemy, że każdy taras może być przytulny i piękny! Zarówno taras odkryty, szeroki czy wąski - zobaczcie tarasowe inspiracje i rozwiązania.

Taras stanowi naturalne przedłużenie wnętrza domu. Najbardziej reprezentacyjny jest ten, na który wychodzi się z salonu lub otwartej strefy dziennej. Jeśli taras zostanie przytulnie urządzony, stanie się ulubionym miejscem relaksu.

Projekt tarasu i jego aranżacja

Kiedyś tarasy budowano wyniesione, żeby deski lub inny materiał wykończeniowy maksymalnie odsunąć od gruntu. Teraz mamy bardzo dużo materiałów odpornych na wilgoć i wodę albo środków służących do takiego zabezpieczania budulca. Tarasy zeszły więc na ziemię w sensie dosłownym. Pozwala to ciekawe aranżacje i zatarcie granicy między domem i ogrodem. Możesz sam zrobić projekt własnego tarasu, na którym chętnie będziesz spędzał czas w ciepłe dni. W galerii poniżej prezentujemy zdjęcia efektownie wyglądających tarasów, które są świetną inspiracją.

Galeria - ładny taras zdjęcia

Aranżacja tarasu a strony świata

To, z jakiej strony usytuowany będzie taras, wpłynie na sposób jego użytkowania i możliwości aranżacji. Najlepiej dostosować to do naszych upodobań. Kuszący jest taras od południa, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w upalne lato korzystanie z niego będzie możliwe, gdy go zacienimy. W przeciwnym razie upał może nas szybko z niego wygonić.

Przeczytaj też: Zadaszenie tarasu - jak i z czego można je zbudować >>>

Taras północny będzie zawsze chłodny. Może zdarzyć się, że nawet latem będziemy siedzieć na nim w swetrze lub pod kocem. Najrozsądniej jest więc wybrać taras od wschodu lub zachodu albo z kierunków pośrednich. Warto rozważyć też wariant tarasu narożnego okalającego dom z dwóch stron. Wtedy zależnie od pory dnia i pogody możemy korzystać z różnych jego części.

Przeczytaj też: Budowa tarasu na gruncie >>>

Taras zadaszony

W ciepłe dni taras może też pełnić funkcję jadalni na świeżym powietrzu. Może mieć wtedy bardzo duże wymiary. Dobrze jest, żeby był zadaszony i ładnie zaaranżowany. Taras może mieć naturalne zadaszenie z części domu, na przykład znajdować się pod balkonem albo w podcieniu. To rozwiązanie powoduje, że zawsze będzie zacieniony. Wygodnym wariantem w aranżacji jest zbudowanie na tyle dużego tarasu, żeby jego fragment był zawsze osłonięty, a pozostała część nasłoneczniona. Jeśli chcemy zyskać cień, najprościej zainstalować na ścianie nad tarasem markizę. Można też wykorzystać do aranżacji tarasu pergolę i obsadzić ją szybko rosnącymi pnączami. Lepiej jednak, żeby nie były one zimozielone, bo wtedy będą zacieniać taras i wnętrze domu także zimą, gdy nie ma takiej potrzeby.

Aranżacja tarasu narożnego
Autor: Piotr Mastalerz Rozczłonkowany taras biegnie wzdłuż całej elewacji. Węższy fragment zmieści mały stolik, przy którym można wypić poranną kawę. Wysunięty do ogrodu większy fragment mieści stół z krzesłami. Całość wykończono deskami z drewna egzotycznego

Pomysł na taras

Aranżacja tarasu powinna pasować do estetyki domu: jego elewacji, elementów wykończeniowych, innych nawierzchni w ogrodzie. Często nawiązuje on nawet do wnętrz. Gdy w domu mamy szerokie przeszklenia bez progu, aranżacja tarasu może powtarzać elementy wykończeniowe podłogi z salonu. W budynku drewnianym albo takim z oblicówką z desek albo bali aż prosi się, żeby postawić na aranżację tarasu zbudowanego z drewna. Gdy dom jest nisko posadowiony i nawierzchnie ogrodowe podchodzą blisko niego, taras może być wykończony kostką brukową lub płytami betonowymi tam wykorzystanymi.

Szukasz materiałów wykończeniowych na taras? Sprawdź też:

Aranżacja tarasu wyniesionego
Autor: Piotr Mastalerz Wyniesiony ponad grunt taras został zbudowany na podsypce piaskowej. Do ogrodu prowadzą wygodne schody. Niewysoką skarpę obsadzono roślinami płożącymi, które szybko ją zarosną.
Taras – aranżacja letniego stołu na tarasie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE