Jak przezimować lawendę w donicy? Co zrobić przed zimą z lawendą uprawianą na balkonie?
Jak przezimować lawendę w donicy? Jak powinno wyglądać zimowanie lawendy, która jest uprawiana w doniczkach na balkonach i tarasach? Co zrobić z lawendą przed zimą?
Spis treści
Od kilku lat lawenda zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Chętnie sadzimy lawendę w ogrodzie, ale równie często jest uprawiana w doniczce na balkonie czy tarasie. Podpowiadamy jakie warunki należy zapewnić lawendzie i co zrobić z lawendą w doniczce przez nadejściem zimy.
Jakie warunki należy zapewnić lawendzie?
Chociaż lawenda, pochodząca z rejonów basenu Morza Śródziemnego, zdobyła w ostatnich latach serca wielu miłośników roślin, nie jest niestety rośliną przystosowaną do naszego klimatu. Dlatego zapewnienie jej odpowiednich warunków uprawy jest jedynym kluczem pozwalającym na uzyskanie pięknie kwitnących krzaczków lawendy.
Lawenda wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i stosunkowo suchego oraz podłoża żyznego, przepuszczalnego i zasobnego w wapń. Lawendę posadzona w pojemniku (donicy bądź skrzyni) ustawionym na balkonie, należy systematycznie podlewać, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża. Jednocześnie należy jej zapewnić odpowiedni drenaż, gdyż woda zalegająca w okolicy korzeni prowadzi do zamierania roślin.
Przeczytaj też:
Czy lawenda przetrwa zimę?
W Polsce dostępnych jest kilka gatunków lawendy, z których najbardziej znane są: lawenda wąskolistna i lawenda francuska. Latem, przy zapewnieniu odpowiedniej pielęgnacji, obie radzą sobie u nas dość dobrze, ale zimę w gruncie może przetrzymać tylko lawenda wąskolistna (wskazane jest okrycie krzewinek np. warstwą liści). Trudniejsze jest utrzymanie przez zimę lawendy uprawianej w doniczkach.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Lawenda uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonie czy tarasie, powinna być systematycznie podlewana
Jak przezimować lawendę w donicy?
Jeśli mamy ogród lub działkę, możemy roślinę razem z doniczką zadołować w gruncie i zabezpieczyć na zimę (podobnie, jak inne krzewinki ogrodowe).
Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy poradzić sobie inaczej.
- Jedną z metod jest umieszczenie doniczki z lawendą na warstwie izolacji (np. z grubego kartonu lub styropianu) w osłoniętej i zacisznej części balony czy tarasu oraz solidne zabezpieczenie ścianek pojemnika słomianą matą lub grubą włókniną. Tak można przechować tylko lawendę wąskolistną.
- Innym sposobem jest ograniczenie podlewania i umieszczenie roślin w chłodnym (5–10 st. C) oraz widnym pomieszczeniu. Ten sposób daje szansę na przetrwanie także innym gatunkom. Wiosną rośliny silnie przycinamy (co zapewnia lepsze krzewienie), po czym ponownie umieszczamy na tarasie lub w ogrodzie (najlepiej wystawić rośliny na zewnątrz po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).
Przeczytaj też:
- Przycinanie lawendy - kiedy przycinać lawendę przed zimą? Jak wykonać letnie przycinanie lawendy?
- Właściwości lecznicze lawendy i jej zastosowanie
- Rozmnażanie lawendy na 3 sposoby. Jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Ta odmiana lawendy jest jedną z piękniejszych i najdłużej kwitnących. Kwitnie od czerwca do końca września