Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

2019-03-06 21:35 Opracowanie: redakcja serwisu

Lawenda uprawa w ogrodzie: poradnik. Sadzenie i pielęgnacja lawendy: to musisz wiedzieć. Przeczytaj poradnik jak uprawiać lawendę, czy warto ją przycinać i nawozić. Jak to robić prawidłowo!

Lawenda to zimozielona krzewinka o wąskich ozdobnych srebrzystych listkach i kwiatach zebranych w kłosy. Lawenda w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie, a jej pielęgnacja nie jest trudna. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady dotyczące uprawy lawendy.

Lawenda kwitnie od czerwca do października. Rośliny mają zwarty pokrój krzaczastej kępy, rosną do wysokości 45–50 cm. Lawenda swój kształt zawdzięcza przycinaniu. Lawenda w ogrodzie nadaje się na obwódki ścieżek, rabaty, tarasy i balkony, ogródki skalne. Lawenda dobrze komponuje się z różami, można też ją uprawiać w doniczce. Z powodu zapachu lawenda wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce. Jednak nie wszystkie odmiany lawendy dobrze znoszą polski klimat i mroźne zimy. 

>>Nie przegap:

Sadzenie lawendy

Lawenda potrzebuje słonecznego miejsca i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą lub dolomitem). Jeśli ma być posadzona na gruncie słabo przepuszczalnym, na dnie dołka warto ułożyć drenaż z kawałków potłuczonej doniczki. Lawenda nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Do uprawy trzeba wybierać odmiany lawendy mrozoodporne. Sadzenie lawendy: rośliny sadzi się w odstępach co 30–40 cm.

>>Przeczytaj też: Uprawa lawendy w ogrodzie: jaką ziemię lubi lawenda

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Przycinanie lawendy: czy jest konieczne?

Jednym z podstawowych zabiegów dotyczących pielęgnacji lawendy w ogrodzie jest przycinanie lawendy. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu. Takie cięcie lawendy sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. Wiosną, w marcu lub kwietniu, przycina się chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe przycina się tak, by nadać roślinie regularny krzaczasty kształt i pobudzić powstawanie nowych pędów. Lawendę należy regularnie, co roku, przycinać nie dopuszczając do jej nadmiernego zdrewnienia. Systematycznie formowane rośliny będą zwarte i gęste, a przez to mniej podatne na niszczycielskie działanie śniegu. Jednak nie uchroni to lawendy całkiem przed uszkodzeniem, zwłaszcza że w czasie odśnieżania stale będą zasypywane.

Przeczytaj też:

Lawenda: właściwości lecznicze >>>

Latem zbiera się lawendę do suszenia – gdy już widać kolor kwiatów, ale zanim całkowicie się one rozwiną. Zasuszony bukiecik lawendy będzie wspaniale pachniał w szafie czy szufladzie, skutecznie odstraszając mole. Późnym latem, tuż po kwitnieniu, tnie się uschnięte kwiatostany lawendy z 7-centymetrowymi fragmentami pędów.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak przycinać lawendę?

Lawenda
Autor: GettyImages Lawendę z powodzeniem można uprawiać w donicach

Lawenda - pielęgnacja: nawożenie lawendy i rozmnażanie lawendy

Co roku wiosną wokół lawendy w ogrodzie warto rozłożyć warstwę około 2 cm kompostu. Jesienią dół roślin warto obłożyć słomą lub suchymi liśćmi, a korony po pierwszych przymrozkach okryć stroiszem.

  • Rozmnażanie lawendy przez nasiona. Nasiona lawendy najlepiej kiełkują, gdy zostały poddane działaniu niskiej temperatury. Można je posiać jesienią wprost do gruntu (miejsce, w którym rosną, trzeba zabezpieczyć przed mrozem). Można też nasiona lawendy wysiać wczesną wiosną, uprzednio poddając je stratyfikacji (czyli chłodzeniu).
  • Rozmnażanie lawendy przez odkłady. Nowe rośliny łatwo uzyskuje się również z odkładów. W tym celu kilka najniższych pędów lawendy należy przygiąć wiosną do ziemi, zakotwiczyć w niej (kawałkiem zagiętego drutu) i obsypać żyzną glebą. Trzeba pilnować, żeby podłoże wokół lawendy było stale lekko wilgotne. Pęd odkładu przywiązuje się do palika, by nowa roślina od początku rosła pionowo. Jesienią, gdy pędy lawendy wypuszczą korzenie, sadzonki należy delikatnie wykopać i odciąć.
"Urządzamy Ogród" - Praktyczny Multimedialny Poradnik Muratora do pobrania
Urządzamy Ogrody

Autor: Archiwum redakcji

Najnowszy poradnik dla urządzających ogrody już do pobrania! Dowiesz się z niego: jak zaaranżować ogród, by był atrakcyjny cały rok, jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować, dlaczego warto w ogrodzie założyć warzywnik i sadzić drzewa oraz krzewy owocowe, z czego zrobić nawierzchnię tarasu, jak dopasować ogrodzenie do charakteru posesji, które rośliny sprawdzą się najlepiej zamiast trawnika, a które jako żywopłot, według jakich kryteriów wybierać kosiarki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.