Ten zabieg jest dla lawendy bardzo ważny! Sprawdź, jak ciąć lawendę na wiosnę

2025-03-05 13:19

Cięcie lawendy na wiosnę przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia. Regularne przycinanie lawendy sprzyja obfitemu kwitnieniu rośliny i zachowaniu regularnego pokroju. Jak przyciąć lawendę po zimie? Kiedy i jak wykonuje się cięcie odmładzające lawendy?

Cięcie lawendy

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Przycinanie lawendy sprawi, że będzie ona pięknie kwitła i zachowa właściwy kształt

Spis treści

  1. Dlaczego cięcie lawendy na wiosnę jest ważne?
  2. Kiedy przycinać lawendę po zimie?
  3. Jak przycinać lawendę wiosną?
  4. Kiedy i jak wykonać cięcie odmładzające lawendy?

Dlaczego cięcie lawendy na wiosnę jest ważne?

Lawenda uprawiana w ogrodach, na balkonach i tarasach, do atrakcyjnego wyglądu bezwzględnie potrzebuje corocznego cięcia. Zabieg ten można wykonywać w różnych terminach, ale ten wykonywany wiosną, po zimie jest najważniejszy. Jak przyciąć lawendę na wiosnę?

Najlepiej prezentują się krzewy lawendy uformowane, gęste i obficie kwitnące i właśnie takie każdy chciałby mieć w swoim ogrodzie czy w donicy na balkonie czy tarasie. Trzeba jednak pamiętać, że aby lawenda tak wyglądała, potrzebuje nie tylko zapewnienia odpowiednich warunków uprawy (stanowiska, gleby, nawadniania i nawożenia), ale może przed wszystkim właściwej pielęgnacji, w tym corocznego cięcia. Jeśli zabraknie przycinania i pozostawimy lawendę samą sobie, bardzo szybko ograniczy kwitnienie i straci atrakcyjny wygląd, ogołacając się w środku, rozrastając się na boki i płożąc się po ziemi. Dzięki regularnemu cięciu, lawenda będzie bardziej odporna na niekorzystne warunki zimą.

Warto wiedzieć, że w terminologii botanicznej, lawenda (Lavandula) jest określana mianem półkrzewu (podkrzewu). Rośliny z tej grupy rośliny mają charakter przejściowy między typowymi krzewami, a roślinami zielnymi. W tym przypadku tylko dolna część pędów jest zdrewniała, a górna pozostaje zielna i tylko ona przed zimą (na koniec okresu wegetacyjnego) zamiera.

Przeczytaj jak uprawiać i pielęgnować lawendę w ogrodzie.

Cięcie lawendy na wiosnę

i

Autor: GettyImages Nie powinno się ścinać pędów lawendy zbyt nisko, ponieważ może spowodować to rozwój chorób lub nawet doprowadzić do zamierania roślin

Kiedy przycinać lawendę po zimie?

Najczęściej zaleca się przycinanie pędów lawendy w terminie wiosennym – najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej wybrać na wykonanie zabiegu suchy, słoneczny dzień, aby nie narażać przyciętych pędów na rozwój infekcji. Cięcie lawendy wiosną jest ważne z dwóch powodów:

  • dla zachowania prawidłowego pokroju (kształtu) i uniknięcia przerzedzenia pędów,
  • aby usunąć wszystkie chore, martwe i uszkodzone w czasie zimy pędy.
Murator Ogroduje: 5 roślin fioletowych do ogrodu
Ważne!
Cięcie lawendy na wiosnę

Autor: GettyImages

Cięcie lawendy na wiosnę

Lawenda należy do roślin kwitnących latem, dlatego w czasie wiosennego przycinania lawendy trzeba uważać, aby nie uszkodzić pąków kwiatowych, które dopiero się zawiązują. Ich ścięcie razem z pędami może spowodować, że kwitnienie lawendy będzie słabsze. Aby tego unikać, często zamiast cięcia wiosennego stosuje się cięcie na początku jesieni (we wrześniu). Ten termin jednak jest obarczony ryzykiem, że jeśli cięcie wykonamy zbyt późno lub szybko nadejdą przymrozki, młode przyrosty nie zdążą zdrewnieć i przemarzną. Dodatkowo, można przycinać lawendę również latem (lipiec-wrzesień), czyli w czasie kwitnienia krzewu. W tym okresie można regularnie przycinać jedynie przekwitające kwiatostany, co pobudza roślinę do powtarzania kwitnienia.

Cięcie lawendy

i

Autor: GettyImages Na tym zdjęciu doskonale widać, jak regularne cięcie wpływa na pokrój krzewu lawendy - połowa rośliny, która nie była systematycznie przycinana ma ogołocone z liści dolne części pędów
Murator Google News

Jak przycinać lawendę wiosną?

Gdy sadzimy młode, słabo rozkrzewione rośliny trzeba przyciąć je w pierwszym roku uprawy. Powinno się wtedy skrócić młode, niezdrewniałe pędy lawendy o połowę ich wysokości. Takie cięcie ma na celu rozkrzewienie i zagęszczenia się lawendy. Należy unikać cięcia starszych, zdrewniałych części pędów, które rozkrzewiają się słabiej i powoli. Nie powinno się również ścinać pędów zbyt nisko, ponieważ może spowodować to rozwój chorób lub nawet doprowadzić do zamierania rośliny.

Najlepiej przycinać lawendę w taki sposób, aby nadawać jej koronie zaokrąglony kształt. Dzięki temu zapewnimy jej optymalny dostęp powietrza oraz światła do wnętrza korony. Jest to ważne, ponieważ lawendy są wrażliwe na brak przewiewu (zagęszczenie), nadmiar wilgoci i brak światła, co w ich przypadku prowadzi zwykle do rozwoju chorób grzybowych (szara pleśń) lub po prostu gnicia. W kolejnych sezonach, na wiosnę tniemy rośliny podobnie, aby uzyskać i utrzymać pożądany pokrój. Zabieg ten powinno się powtarzać co roku, by roślina się regularnie się zagęszczała i uzyskała odpowiedni dla gatunku i odmiany pokrój.

Kiedy i jak wykonać cięcie odmładzające lawendy?

Zdarza się, że w ogrodzie lub w donicy mamy nieco starszy krzew lawendy, który potrzebuje przerzedzenia. W takim przypadku można możemy przeprowadzić tzw. cięcie odmładzające, które polega na silniejszym przycięciu rośliny - nawet do 1/3 długości pędów (lub więcej, jeśli jest taka potrzeba). Taki zabieg, wykonywany co około 5 lat, także na wiosnę, pobudzi lawendę do wypuszczenia młodych pędów, zapobiegnie ogołacaniu się rośliny i poprawi jej ogólną kondycję.

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      1. Now Playing
        Up NextTaras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
      2. Now Playing
        Up NextOkna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE
      3. Now Playing
        Up NextGaraż – w bryle czy oddzielny? MUROWANE STARCIE
      4. Now Playing
        Up NextNarzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE
      5. Now Playing
        Up NextPiwnica – potrzebna czy zbędna? MUROWANE STARCIE
      6. Now Playing
        Up NextOgrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
      7. Now Playing
        Up NextTechnologie grzewcze – pellet czy gaz? MUROWANE STARCIE
      8. Now Playing
        Up NextŚcieki - szambo czy oczyszczalnik. MUROWANE STARCIE
      9. Now Playing
        Up NextTechnologia budowy - beton komórkowy czy ceramika. MUROWANE STARCIE
      10. Now Playing
        Up NextTermoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE
      11. Now Playing
        Up NextDach - blacha czy dachówka. MUROWANE STARCIE
      12. Now Playing
        Up NextDom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
      13. Now Playing
        Up NextDom - parterowy czy piętrowy. MUROWANE STARCIE
      14. Now Playing
        Up NextElewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
      15. Now Playing
        Up NextPodłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE
      16. Now Playing
        Up NextKocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE
      17. Now Playing
        Up NextSchody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE
      18. Now Playing
        Up NextDach - płaski czy skośny. MUROWANE STARCIE
      19. Now Playing
        Up NextTynk - gipsowy czy cementowy? MUROWANE STARCIE
      20. Now Playing
        Up NextOgrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE
      21. Now Playing
        Up NextDom - drewniany czy murowany? MUROWANE STARCIE