Wiosenne cięcie lawendy - jak przycinać lawendę wiosną?

2022-03-24 9:35
Wiosenne cięcie lawendy
Autor: GettyImages Na wykonanie zabiegu wiosennego cięcia lawendy najlepiej wybrać suchy, słoneczny dzień

Wiosenne cięcie lawendy przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia. Regularne przycinanie lawendy sprzyja obfitemu kwitnieniu rośliny i zachowaniu regularnego pokroju. Jak przycinać lawendę wiosną?

Lawenda uprawiana w ogrodach, na balkonach i tarasach, do atrakcyjnego wyglądu bezwzględnie potrzebuje corocznego cięcia. Zabieg ten można wykonywać w różnych terminach, ale ten wykonywany wiosną, po zimie jest najważniejszy. Jak przyciąć lawendę na wiosnę?

Dlaczego wiosenne cięcie lawendy jest ważne?

Najlepiej prezentują się krzewy lawendy uformowane, gęste i obficie kwitnące i właśnie takie każdy chciałby mieć w swoim ogrodzie czy w donicy na balkonie czy tarasie. Trzeba jednak pamiętać, że aby lawenda tak wyglądała, potrzebuje nie tylko zapewnienia odpowiednich warunków uprawy (stanowiska, gleby, nawadniania i nawożenia), ale może przed wszystkim właściwej pielęgnacji, w tym corocznego cięcia. Jeśli zabraknie przycinania i pozostawimy lawendę samą sobie, bardzo szybko ograniczy kwitnienie i straci atrakcyjny wygląd, ogołacając się w środku, rozrastając się na boki i płożąc się po ziemi. Dzięki regularnemu cięciu, lawenda będzie bardziej odporna na niekorzystne warunki zimą.

Warto wiedzieć, że w terminologii botanicznej, lawenda (Lavandula) jest określana mianem półkrzewu (podkrzewu). Rośliny z tej grupy rośliny mają charakter przejściowy między typowymi krzewami, a roślinami zielnymi. W tym przypadku tylko dolna część pędów jest zdrewniała, a górna pozostaje zielna i tylko ona przed zimą (na koniec okresu wegetacyjnego) zamiera.

Przeczytaj też:

Wiosenne cięcie lawendy
Autor: GettyImages Nie powinno się ścinać pędów lawendy zbyt nisko, ponieważ może spowodować to rozwój chorób lub nawet doprowadzić do zamierania roślin

Wiosenne cięcie lawendy

Najczęściej zaleca się przycinanie pędów lawendy w terminie wiosennym – najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej wybrać na wykonanie zabiegu suchy, słoneczny dzień, aby nie narażać przyciętych pędów na rozwój infekcji. Cięcie lawendy wiosną jest ważne z dwóch powodów:

  • a) dla zachowania prawidłowego pokroju (kształtu) i uniknięcia przerzedzenia pędów,
  • b) aby usunąć wszystkie chore, martwe i uszkodzone w czasie zimy pędy.
Ważne!
Wiosenne cięcie lawendy

Autor: GettyImages

Lawenda należy do roślin kwitnących latem, dlatego w czasie wiosennego przycinania lawendy trzeba uważać, aby nie uszkodzić pąków kwiatowych, które dopiero się zawiązują. Ich ścięcie razem z pędami może spowodować, że kwitnienie lawendy będzie słabsze. Aby tego unikać, często zamiast cięcia wiosennego stosuje się cięcie na początku jesieni (we wrześniu). Ten termin jednak jest obarczony ryzykiem, że jeśli cięcie wykonamy zbyt późno lub szybko nadejdą przymrozki, młode przyrosty nie zdążą zdrewnieć i przemarzną. Dodatkowo, można przycinać lawendę również latem (lipiec-wrzesień), czyli w czasie kwitnienia krzewu. W tym okresie można regularnie przycinać jedynie przekwitające kwiatostany, co pobudza roślinę do powtarzania kwitnienia.

Cięcie lawendy
Autor: GettyImages Na tym zdjęciu doskonale widać, jak regularne cięcie wpływa na pokrój krzewu lawendy - połowa rośliny, która nie była systematycznie przycinana ma ogołocone z liści dolne części pędów

Jak przycinać lawendę wiosną?

Gdy sadzimy młode, słabo rozkrzewione rośliny trzeba przyciąć je w pierwszym roku uprawy. Powinno się wtedy skrócić młode, niezdrewniałe pędy lawendy o połowę ich wysokości. Takie cięcie ma na celu rozkrzewienie i zagęszczenia się lawendy. Należy unikać cięcia starszych, zdrewniałych części pędów, które rozkrzewiają się słabiej i powoli. Nie powinno się również ścinać pędów zbyt nisko, ponieważ może spowodować to rozwój chorób lub nawet doprowadzić do zamierania rośliny.

Najlepiej przycinać lawendę w taki sposób, aby nadawać jej koronie zaokrąglony kształt. Dzięki temu, zapewnimy jej optymalny dostęp powietrza oraz światła do wnętrza korony. Jest to ważne, ponieważ lawendy są wrażliwe na brak przewiewu (zagęszczenie), nadmiar wilgoci i brak światła, co w ich przypadku prowadzi zwykle do rozwoju chorób grzybowych (szara pleśń) lub po prostu gnicia. W kolejnych sezonach, na wiosnę tniemy rośliny podobnie, aby uzyskać i utrzymać pożądany pokrój. Zabieg ten powinno się powtarzać co roku, by roślina się regularnie się zagęszczała i uzyskała odpowiedni dla gatunku i odmiany pokrój.

Wiosenne cięcie lawendy - jak przyciąć starsze krzewy?

Zdarza się, że w ogrodzie lub w donicy mamy nieco lub starszy krzew lawendy, który potrzebuje przerzedzenia. W takim przypadku można możemy przeprowadzić tzw. cięcie odmładzające, które polega na silniejszym przycięciu rośliny - nawet do 1/3 długości pędów (lub więcej, jeśli jest taka potrzeba). Taki zabieg, wykonywany co około 5 lat pobudzi lawendę do wypuszczenia młodych pędów, zapobiegnie ogołacaniu się rośliny i poprawi jej ogólną kondycję.

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Sonda
Powiedz nam:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE