Rozmnażanie lawendy w ogrodzie na 3 sposoby. Jak samemu rozmnożyć lawendę?

2024-07-26 11:00

Jak rozmnożyć lawendę? Rozmnażanie lawendy nie jest wcale takie trudne. Są na to 3 sposoby. Jak zrobić sadzonki lawendy? Kiedy i jak rozmnażać lawendę w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak rozmnażać lawendę? - 3 sposoby rozmnażania lawendy
  2. Rozmnażanie lawendy przez nasiona
  3. Rozmnażanie lawendy przez sadzonki
  4. Rozmnażanie lawendy przez odkłady

Sadzonki lawendy można z łatwością kupić w sklepach i centrach ogrodniczych, a nawet w marketach. Jeśli jednak nie chcemy wydawać na nie pieniędzy, możemy pokusić się o samodzielne rozmnożenie krzewinek lawendy. Dodatkowym bonusem będzie satysfakcja! Jak rozmnożyć lawendę?

Jak rozmnażać lawendę? - 3 sposoby rozmnażania lawendy

Lawendę można rozmnaża się na 3 sposoby:

  1. przez wysiew nasion,
  2. przez sadzonki pobrane z pędów lawendy,
  3. przez odkłady.

Rozmnażanie lawendy przez nasiona

Nasiona lawendy do skiełkowania muszą być poddane działaniu niskiej temperatury. Wysiewamy je wczesną wiosną, uprzednio poddając je stratyfikacji (czyli chłodzeniu). W tym celu nasiona miesza się z wilgotnym piaskiem i włożone do pojemniczka przez dwa miesiące przechowuje w temperaturze około 4 st. Celsjusza (np. w lodówce).

Po okresie przechłodzenia nasiona lawendy są gotowe do wysiewu. Nasiona wysiewamy do doniczki z przepuszczalnym podłożem, umieszczając je płytko (na głębokości 1-1,5 cm), dobrze podlewamy i ustawiamy w ciepłym miejscu. Nasiona lawendy powinny wykiełkować po około 2 tygodniach od wysiewu.

Nasiona lawendy można też posiać jesienią wprost do gruntu (pamiętajmy, by miejsce wysiewu zabezpieczyć przed mrozem, np. włókniną). W ogrodzie nasiona przejdą naturalny proces stratyfikacji i wykiełkują wiosną.

Uprawa lawendy z nasion pozwala na uzyskanie dużej ilości siewek, ale takie rośliny zakwitną dopiero w kolejnym roku.

Rozmnażanie lawendy przez sadzonki

Lawendę możemy również rozmnożyć przez sadzonki pędowe, które pobieramy z rośliny matecznej późnym latem lub wiosną. Z powodzeniem możemy wykorzystać te pędy, które przycięliśmy podczas cięcia lawendy, najlepiej wybrać pędy niekwitnące.

Pędy przeznaczone na sadzonki powinny mieć 8-10 cm długości. Ścinamy je, a z dolnej części usuwamy liście. Takie sadzonki umieszczamy w doniczce (lub innym pojemniku) wypełnionej podłożem w ten sposób, aby nad ziemią wystawała część pędu o długości około 2 cm. Sadzonki w doniczce podlewamy i okrywamy włókniną (ochroni to sadzonki przed parowaniem wody). Taki sadzonki pędowe powinny ukorzenić się po 2-3 tygodniach. Przez cały okres ukorzeniania trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu.

Ukorzenione sadzonki przesadzamy do oddzielnych doniczek.

Rozmnażanie lawendy przez odkłady

Rozmnażanie lawendy przez odkłady to bardzo prosty sposób pozyskania nowych roślin. W tym celu wiosną należy wybrać długi pęd lawendy, usunąć z niego liście na odcinku kilku cm, przygiąć go do ziemi i ułożyć go we wcześniej przygotowanym rowku o głębokości około 10 cm. Pęd trzeba przysypać ziemią i przymocować drutem. Jesienią sprawdzamy, czy na odkładzie wytworzyły się korzenie - jeśli tak, można go odciąć, a wiosną przesadzić w nowe miejsce.

Galeria zdjęć: Jak rozmnażać lawendę

5 roślin fioletowych do ogrodu

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają