Jak podlewać anturium, by zdrowo rosło i bujnie kwitło? Wszystko o podlewaniu anturium

2023-11-25 18:08

Anturium to atrakcyjna roślina doniczkowa o ozdobnych liściach i oryginalnych kwiatach. Jak każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje wody. Czy wiesz, jak prawidłowo podlewać anturium? Mamy wskazówki.

Kupując anturium do domu, chcielibyśmy jak najdłużej cieszyć się jego wyjątkowym wyglądem. Aby tak się stało, musimy nie tylko zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu, ale także właściwą pielęgnację. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie anturium jest podlewanie. Jak często należy podlewać anturium? Jakiej wody używać do podlewania anturium? Co zrobić, by anturium zostało przelane? Czym podlewać anturium, żeby kwitło? Czy zraszać liście anturium? Oto pytania, na które znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Spis treści

  1. Jak często należy podlewać anturium?
  2. Jak prawidłowo podlewać anturium?
  3. Jakiej wody używać do podlewania anturium?
  4. Co zrobić, gdy anturium zostało przelane?
  5. Czy zraszać liście anturium?

Jak często należy podlewać anturium?

Częstotliwość podlewania anturium zależy od tego, czy roślina jest w okresie wzrostu czy w okresie spoczynku (anturium przechodzi je od września do marca).

  • W okresie wzrostu anturium podlewamy zazwyczaj co kilka dni dbając, aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne (ale nie mokre!). Nie należy doprowadzać do całkowitego przeschnięcia ziemi w doniczce.
  • Zimą natomiast, gdy anturium przechodzi okres spoczynku, podlewanie ograniczamy - wystarczy nawadniać roślinę raz w tygodniu, a nawet rzadziej (jeśli ziemia w doniczce nadal jest wilgotna).

Jak prawidłowo podlewać anturium?

Najważniejsze w podlewaniu anturium jest to, by unikać zarówno mocnego przesuszenia, jak i zastoju wody. Podlewamy roślinę wtedy, gdy górna warstwa podłoża w doniczce (ok. 2 cm) lekko przeschnie. Nadmiar wody, który po podlaniu zebrał się w podstawce lub w osłonce, należy każdorazowo wylać. Nie można pozwolić, by roślina "stała w wodzie", ponieważ może to powodować gnicie korzeni. Anturium podlewamy tak, aby całe podłoże w doniczce było dobrze nasiąknięte wodą.

  • Roślinę można podlewać "z góry", wlewając wodę na podłoże w doniczce stopniowo, aż bryła korzeniowa zostanie równomiernie nawilżona, ale nie nasączona wodą, a gdy woda wypłynie z dołu doniczki, podlewanie przerywamy, a po około 15 minutach usuwamy nadmiar wody z podstawki.
  • Możemy podlewać roślinę "od dołu", wlewając wodę do podstawki i pozostając ją tam przez około 15 minut, po upłynięciu tego czasu należy usunąć nadmiar wody z podstawki.
  • Można też nawadniać przez zanurzanie doniczki z rośliną w pojemniku z wodą.

Przeczytaj też:

Jakiej wody używać do podlewania anturium?

Do podlewania anturium stosujemy wodę odstaną (wystarczy odstawić w otwartym naczyniu na 24 godziny), miękką, o temperaturze pokojowej. Dobrze jest użyć wody przefiltrowanej. Znakomita jest deszczówka!Do nawadniania naturium nie nadaje się zimna woda wodociągowa, pobrana prosto z kranu. Nie należy podlewać anturium wodą twardą, o wysokiej zawartości wapnia, a także wodą chlorowaną, ponieważ powoduje powstawanie brązowych plam na liściach anturium.

Co zrobić, gdy anturium zostało przelane?

W pielęgnacji anturium bardzo ważne jest unikanie przelania rośliny, które może doprowadzić do nieodwracalnych skutków - gnicia korzeni i w konsekwencji osłabienia kondycji, a nawet obumarcia całej rośliny. Woda zalegająca w okolicach korzeni rośliny uprawianej w doniczce powoduje, że pobieranie tlenu jest trudniejsze, w konsekwencji czego roślina zaczyna się dusić, a jej liście i kwiaty więdną, chociaż ziemia w doniczce nie jest sucha.

Jeśli anturium zostało przelane, spróbujmy je uratować, ale działajmy szybko. Należy wyjąć roślinę z doniczki, usunąć całe podłoże i opłukać korzenie pod letnią wodą. Usunąć trzeba wszystkie obumarłe korzenie. Jeśli nawet niewielka część korzeni pozostała zdrowa, może uda się anturium uratować. Sadzimy tak oczyszczoną roślinę do nowej doniczki wypełnionej świeżym, lekko wilgotnym podłożem. I pilnujemy, by znów nie zacząć nadmiernie podlewać!

Przeczytaj też:

Czy zraszać liście anturium?

W uprawie anturium należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza wokół rośliny, gdyż anturium źle znosi suche powietrze. Jednym ze sposobów podniesienia wilgotności wokół rośliny, jest zraszanie liści. Do spryskiwania (w sezonie co 2 dni, zimą raz w tygodniu) możemy jednak używać wyłącznie wody miękkiej, odstanej (musi odparować chlor), o temperaturze pokojowej. Zraszać należy delikatnym, rozproszonym strumieniem.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Kwiaty doniczkowe - Anturium
Nasi Partnerzy polecają