Okres spoczynku roślin w ogrodzie i w domu – dlaczego roślinom jest potrzebny spoczynek i jak go zapewnić?

2021-12-27 8:44

Okres spoczynku jest niezbędny roślinom dla prawidłowego rozwoju. Rośliny uprawiane w ogrodzie okres spoczynku przechodzą automatycznie w okresie zimowym. W uprawie domowej roślinom doniczkowym to my musimy zapewnić odpoczynek zimą. Poznaj odpowiedzi na pytania: co to jest okres spoczynku, dlaczego jest potrzebny roślinom, jak rośliny przechodzą okres spoczynku, jakie warunki zapewnić roślinom podczas spoczynku.

Zima w ogrodzie
Autor: GettyImages Zdecydowana większość roślin rosnących w ogrodzie wchodzi w stan spoczynku automatycznie wraz z nastaniem zimy

Wprowadzanie roślin w okres spoczynku (i związane z tym działania) w dużej mierze zależą od grupy, do której należą a także potrzeb indywidualnych konkretnego gatunku rośliny, a nawet odmiany. W ogrodzie często przebiega wraz ze zmniejszeniem temperatur dnia i nocy. W domu często zjawisko trzeba „wymusić”.

Dlaczego roślinom potrzebny jest okres spoczynku?

Spoczynek należy do naturalnego cyklu „życia” roślin. Odbywa się to nawet u nasion, które niejednokrotnie muszą przejść stratyfikację (np. warunki chłodu), aby sprawnie kiełkować. W przypadku roślin już uformowanych okres spoczynku poprawia wzrost, kwitnienie, a także odporność na niekorzystne czynniki (choroby, szkodniki, mróz, wiatr). W uproszczeniu można zobrazować to tak, że rośliny nabierają sił na późniejszy wzrost i rozwój.

Okres spoczynku roślin uprawianych w ogrodzie

Zdecydowana większość roślin w ogrodzie wchodzi w stan spoczynku automatycznie i nie wymaga wtedy wykonywania żadnych zabiegów (poza ewentualną ochroną przed mrozem). Jest jednak sporo wyjątków potwierdzających regułę. To drzewa i krzewy iglaste oraz krzewy zimozielone liściaste. Takie rośliny również wchodzą w „sen”, a nawet wcześniej kończą sezon wegetacyjny (pod koniec lata). Przez cały rok jednak zachodzi u nich ważny proces – transpiracja. Oznacza to, że z niewidocznych gołym okiem otworków w igłach i łuskach uwalniana jest para wodna. Niestety, korzenie (znajdujące się w strefie przemarzania gruntu) nie są w stanie pobrać ubytków wody. Następuje susza fizjologiczna, której rezultaty są widoczne wiosną – to brązowienie i wysychanie. Dlatego opieka nad nimi polega także na zimowym sporadycznym nawadnianiu.

>>Przeczytaj też:

Rośliny cebulowe wchodzą w spoczynek stopniowo po kwitnieniu. Należy ograniczyć wtedy podlewanie do minimum (gdy ich liście są zielone) a potem zaprzestać (gdy żółkną). Gdy zaschnie nadziemna część, cebule można wykopać, oczyścić, lekko przesuszyć i przenieść do pomieszczenia. Często przechowuje się je w skrzyniach w suchym torfie lub piasku. Terminy wykopywania i ponownego sadzenia w gruncie zależą od konkretnego gatunku. Nawet cebule, które znajdują się w gruncie cały rok, warto co kilka - kilkanaście lat wykopać a potem posadzić w nowym miejscu. To poprawi ich kondycję.

>>Poznaj też:

Rośliny ogrodowe uprawiane w pojemnikach przenosi się na zimę do chłodnych, ale widnych pomieszczeń. Należy zaprzestać nawożenia, ale trzeba je umiarkowanie podlewać (tak, aby nie wyschły). Aby przygotować rośliny do spoczynku, w drugiej połowie lata i na początku jesieni podaje się nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu. Trzeba ograniczyć azot, który przedłuża wegetację roślin, przez co mogą nie wejść w okres spoczynku „w terminie”. Czasem jest to powodem przemarzania. Podobnie wygląda sytuacja z cięciem – nie można wykonywać go zbyt późno.

Okres spoczynku pokojowych roślin doniczkowych

Sprawa z roślinami doniczkowymi jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż w okresie zimowym wymagają zmiany sposobu pielęgnacji. W przypadku gdy roślina kwitnie zimą (np. storczyk), okres ten przesuwa się do momentu przekwitnięcia. W czasie spoczynku należy zmniejszyć częstotliwość podlewania, zaprzestać nawożenia i ograniczyć ciepło (o ile jest to możliwe). W pokoju, gdzie jest dużo roślin, można zmniejszyć nieco ogrzewanie. Nieodpowiednie jest ustawianie roślin przy grzejnikach i innych źródłach ciepła. Niektóre gatunki zaleca się przenieść do chłodnego miejsca, np. na klatkę schodową, do budynku gospodarczego. Miejsce powinno być widne.

W okresie zimowym rośliny doniczkowe najczęściej cierpią z nadmiaru wody, ciepła i przez niedobór kwiatów. Łatwo można to zauważyć u fikusa Benjamina, który masowo gubi wtedy liście. Wyraźnego stanu spoczynku (prowadzącego do stopniowego zaprzestania podlewania po przekwitnięciu) wymaga krasnokwiat Katarzyny, hippeastrum i cantedeskia.

Przykładowe zalecane średnie temperatury zimą dla roślin pokojowych:

  • 18 st.C – dizygoteka, fikus dębolistny, kawa arabska, anturium;
  • 15-18 st.C – diffenbachia, dracena obrzeżona, fikus sprężysty, guzmania, maranta, peperomia, syngonium, wężownica, zamiokulkas;
  • 12-15 st.C – begonia Masona, cissus australijski, fikus Benjamina, kaladium dwubarwne, nolina, papirus zmienny, szeflera, cytrusy, hoja, klonik, fuksja, anginowiec, żywe kamienie;
  • poniżej 12 st.C – fatsja japońska, juka gwatemalska, pachira wodna, szparag pierzasty, nefrolepis, nertera płożąca, eszeweria, grubosz, muchołówka;
  • 3-5 st.C – mirt;
  • rośliny tolerancyjne na szeroki zakres: cissus rombolistny, kalatea, zielistka, skrzydłokwiat.

Zobacz w galerii: Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?