Kiedy i jak sadzić cebulę zimową? Sadzenie cebuli dymki na zimę krok po kroku
Sadzenie cebuli dymki jesienią, to dobry sposób na uzyskanie wczesnych plonów. Cebula dymka posadzona w tym czasie zdąży ukorzenić się przed nadejściem mrozów, dobrze przezimuje w gruncie, a wiosną szybciej rozpocznie wzrost. Kiedy i jak sadzić cebulę zimową? Oto praktyczny poradnik.
Spis treści
- Dlaczego warto sadzić cebulę jesienią?
- Kiedy sadzić cebulę na zimę?
- Jak przygotować ziemię przed sadzeniem zimowej cebuli?
- Cebula zimowa dymka - jak sadzić?
Dlaczego warto sadzić cebulę jesienią?
Cebulę dymkę możemy sadzić do gruntu w dwóch terminach: wiosną lub jesienią. Ten drugi termin pozwoli przyspieszyć plonowanie. Zbiór cebuli posadzonej jesienią będzie przypadał na czerwiec, początek lipca, a więc około miesiąc wcześniej niż w przypadku cebuli sadzonej wiosną.
Kiedy sadzić cebulę na zimę?
Cebulę zimową najlepiej sadzić jesienią we wrześniu lub w październiku (4-6 tygodni przed spodziewanymi przymrozkami). Termin ten pozwoli na dobre ukorzenienie się cebuli przed nadejściem mrozów, i przetrwanie zimy w dobrej kondycji, by wiosną rozpocząć wzrost. Nie można cebuli sadzić jesienią zbyt wcześnie, aby nie wypuściła szczypioru przed nastaniem mrozów. Jeśli natomiast posadzimy zbyt późno, nie zdąży się przed zimą ukorzenić.
Autor: GettyImages
Częścią jadalną cebuli są mięsiste pochwy liściowe, które tworzą w dolnej części rośliny cebulę
Jak przygotować ziemię przed sadzeniem zimowej cebuli?
Pamiętajmy, że cebula nie lubi kwaśnej ziemi - do uprawy cebuli pH powinno wynosić 6,5-7. Warto więc przed sadzeniem sprawdzić odczyn gleby i jeśli jest zbyt niski, trzeba go podwyższyć odpowiednimi zabiegami, np. dodając popiół (dodatkowo chroni od cebulę przed szkodnikami).
Ziemię na grządkach przed sadzeniem cebuli zimowej trzeba odpowiednio przygotować: odchwaścić i zasilić nawozem. Cebula potrzebuje bowiem gleby zasobnej, gdyż ma wysokie wymagania pokarmowe.Najlepiej sadzić cebulę ozimą na grządkach po warzywach psiankowatych, np. po pomidorach. Nie powinna być natomiast uprawiana po sobie ani po innych warzywach cebulowych.
Cebula zimowa dymka - jak sadzić?
Na grządkach przygotowanych do sadzenia cebuli zimowej należy wyznaczyć rzędy oddalone od siebie o około 20 cm. W rzędach należy wyznaczyć rowki, w których umieszcza się dymkę co 6-8 cm (cebula musi mieć miejsce, by móc się rozrosnąć). Cebulę zimową sadzi się głębiej niż cebulę wiosenną - cała cebulka powinna być przykryta ziemią (by zimą nie zmarzła). Następnie rowki zasypuje się i całą powierzchnię grządki delikatnie zagrabia.
Jeśli ziemia na grządkach jest sucha, to po posadzeniu należy podlać, ale jeśli ziemia jest w miarę wilgotna, można ten zabieg pominąć. Warto natomiast posadzoną cebulę zimową ściółkować, np. słomą, przekompostowanymi zrębkami albo biowłókniną - ściółka zmniejszy ryzyko przemarznięcia cebuli, a dodatkowo przyczyni się do tego, że na wiosnę cebula szybciej wypuści szczypior. Ściółkę zdejmujemy wiosną, gdy zauważymy pojawiający się szczypior.
Przeczytaj też:
- Jesień w ogrodzie warzywnym – pięć najważniejszych prac, które trzeba wykonać jesienią w warzywniku
- Sadzenie czosnku zimowego. Kiedy i jak sadzimy czosnek zimowy? Kiedy wykopujemy czosnek?