Warzywa psiankowate do uprawy w ogrodzie i na balkonie. Jakie warzywa należą do grupy psiankowatych?

2024-06-05 8:59

Warzywa psiankowate należą warzyw chętnie uprawianych w ogrodzie, a coraz częściej także na balkonie. Pomidory, papryka czy bakłażany to rośliny ciepłolubne, dlatego należy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu oraz właściwą pielęgnację. Poznaj najpopularniejsze warzywa psiankowate, które można uprawiać samodzielnie w ogrodzie i na balkonie.

Spis treści

  1. Które rośliny należą do psiankowatych?
  2. Warzywa psiankowate: pomidor
  3. Jakie odmiany pomidorów wybrać?
  4. Warzywa psiankowate: bakłażan
  5. Warzywa psiankowate: papryka
  6. Warzywa psiankowate: ziemniak

Które rośliny należą do psiankowatych?

Rodzina roślin psiankowatych zwykle nie kojarzy się dobrze, gdyż skupia sporo niebezpiecznych, a czasem nawet śmiertelnie trujących roślin, takich jak psianka czarna, lulek czarny czy pokrzyk wilcza jagoda. Mimo to kilka gatunków zaliczanych do rodziny psiankowatych to wartościowe warzywa, które chętnie uprawiamy w ogrodach, a nawet na balkonach i tarasach.

Warzywa psiankowate: pomidor

Najbardziej lubianym i najczęściej uprawianym warzywem z rodziny psiankowatych jest pomidor. To cenne warzywo doczekało się mnóstwa odmian, wydających owoce różnej wielkości i barwy (m.in. czerwone, żółte, fioletowe).

Pomidory zawierają mnóstwo minerałów, witamin i innych składników odżywczych, dlatego włączenie ich do codziennej diety z pewnością wyjdzie nam na zdrowie. Niestety, pomidory w naszym kraju to produkt sezonowy. Wprawdzie zimą również znajdziemy je na półkach sklepowych, ale ich smak daleki będzie od ideału. Najlepsze, soczyste i pachnące pomidory to te pochodzące z własnego ogródka. Ich uprawa nie jest wprawdzie najłatwiejsza, bo rośliny są dość wymagające, ale przy odrobinie wysiłku, jesteśmy w stanie dochować się własnych owoców.

Wysokie pomidory, rodzące dorodne owoce, uprawia się zwykle w szklarniach lub tunelach foliowych, gdyż wymagają kontrolowanych warunków wzrostu, w tym głównie temperatury i światła, a także odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych: podlewania i nawożenia. Jeśli dysponujemy w ogrodzie osłonami, możemy pokusić się o ich uprawę, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy też uprawiać pomidory w gruncie lub w donicach na balkonach i tarasach. Jeżeli trafi się chłodne i mokre lato, taka uprawa może być ryzykowna, ale kiedy warunki atmosferyczne będą sprzyjające, ma duże szanse powodzenia.

Jakie odmiany pomidorów wybrać?

Do uprawy pod gołym niebem, musimy tylko wybrać odpowiednie odmiany pomidorów, przeznaczone do uprawy gruntowej (m.in. Olbrzym, Malinowy Ożarowski, White Beefsteak). Jest to ważne, bo lepiej od innych znoszą trudne warunki i kaprysy pogodowe. Część z nich, podobnie jak pomidory szklarniowe, wymaga palikowania i przycinania, ale jest też sporo odmian pomidorów gruntowych, które nie potrzebują podpór ani ogławiania (usuwania wierzchołka pędu głównego), gdyż są karłowe lub samo kończące, np. Jawor, Babinicz, Jutrosz, Beta. Na rynku dostępne są też odmiany karłowe, które z powodzeniem można uprawiać na balkonach i tarasach, np. Maskotka, Balkoni Red, Koralik, Ola Polka. Krzewy takich pomidorów nie wymagają zwykle palikowania, ogławiania ani nawet usuwania „wilków”, gdyż są niewysokie i mają krzaczasty pokrój. Posadzone w dużej donicy i dobrej ziemi, systematycznie podlewane i zasilane, przez całe lato będą dostarczać nam świeżych, smacznych i zdrowych owoców.

Uprawiając pomidory, pamiętajmy jednak, że chociaż możemy przygotować ich rozsadę z samodzielnie zebranych nasion, niekoniecznie będziemy zadowoleni z efektów. Wiele odmian (głównie z symbolem F1) to mieszańce, które w drugim pokoleniu raczej nie powtórzą cech odmianowych rośliny matecznej. Jeśli więc zależy nam na konkretnej odmianie, jej nasiona bądź sadzonki kupmy wiosną na targu lub w centrum ogrodniczym.

Warzywa psiankowate: bakłażan

Znacznie mniej popularnym warzywem psiankowatym jest bakłażan. Ma on jeszcze wyższe wymagania od dwóch poprzednich gatunków i jest wybitnie ciepłolubny, dlatego niemal zawsze uprawia się go pod osłonami. Mimo to można też spróbować posadzić go w doniczce i uprawiać latem na słonecznym, ciepłym, osłoniętym balkonie, okrywając na okres chłodu włókniną. Roślinę należy też systematycznie podlewać i zasilać nawozami naturalnymi (np. biohumusem,) gdyż jest wrażliwa na zasolenie gleby.

Warzywa psiankowate: papryka

Kolejnym lubianym i chętnie uprawianym warzywem z rodziny psiankowatych jest papryka. Podobnie jak pomidor, wymaga sporo ciepła, słońca i troski, dlatego najczęściej uprawiana jest pod osłonami. Jeśli jednak wybierzemy odpowiednie odmiany, ich gruntowa uprawa również może się udać (np. Crusader F1, Belladonna F1, Jupiter F1, Elf, Nokturn, Roberta F1, Cyklon). Dla roślin musimy tylko przeznaczyć ciepłe, zaciszne i słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, lekko wilgotną glebę. Jeśli posiadamy słoneczny balkon lub taras, możemy pokusić się też o uprawę papryki w doniczkach. Roślinom należy zapewnić podobne warunki jak pomidorom i wybrać odmiany o niższym wzroście (np. Poupila, Marta Polka, Sweet Red Pickle).

Warzywa psiankowate: ziemniak

Uwielbianym i cenionym w Polsce warzywem z rodziny psiankowatych jest też ziemniak. Roślina raczej nie nadaje się do uprawy na balkonie, za to idealnie sprawdza się w gruncie. Wymaga jednak dużo miejsca, dlatego w małym ogródku najlepiej uprawiać go w systemie pionowym wykorzystując do tego celu opony lub worki (np. jutowe). Podwyższając je w miarę wzrostu krzaczka, dosypujemy ziemi, dzięki czemu roślina wytwarza bulwy na całej długości pędu znajdującego się pod ziemią.Mimo iż warzywa z rodziny psiankowatych są bardzo wartościowe, trzeba pamiętać, że przynależność do tej rodziny ma swoje konsekwencje. Niedojrzałe warzywa (np. ziemniaki), mogą być dla nas niebezpieczne, gdyż zawierają w swoich tkankach toksyny (m.in. solanina), będące powodem zatruć pokarmowych. Dlatego jedzmy warzywa psiankowate na zdrowie, ale tylko dojrzałe.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Sadzenie pomidorów
Materiał sponsorowany

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to:
Nasi Partnerzy polecają