Bakłażan - uprawa oberżyny w ogrodzie. Bakłażan uprawa pod osłonami

2013-07-09 13:12 Magdalena Michalak

Uprawa bakłażana pod osłonami: to warto wiedzieć! Podpowiadamy, jak uprawiać bakłażan (oberżynę). Oberżyna, czyli bakłażan, to jedno z najbardziej znanych warzyw używanych w kuchni śródziemnomorskiej, ale niezbyt często uprawiane w polskich ogrodach.

Oberżyna, zwana także bakłażanem lub miłosna gruszką, to roślina z rodziny psiankowatych (Solanaceae), do której należą także ziemniak, pomidor i papryka. Prawidłowa nazwa tego warzywa to psianka podłużna (łac. Solanum melongena).

Jak uprawiać bakłażan w ogrodzie? Bakłażan można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, trzeba tylko pamiętać o tym, że jest to roślina ciepłolubna. Z tego powodu najlepiej jest uprawiać bakłażan pod osłonami (w szklarni lub pod tunelem foliowym).
Owoc bakłażanu w zależności od odmiany ma różne kształty i zabarwienie, najczęściej spotyka się odmiany o owocach gruszkowatego kształtu o fioletowoczarnej skórce. Owoc bakłażanu zawiera dużo soli mineralnych: fosforu, żelaza , wapnia, a także dużo węglowodanów, w tym cukrów. Zawiera niewielką ilość witamin.

Bakłażan - uprawa oberżyny (bakłażana)

Uprawa bakłażana: pod osłonami. W Polsce oberżynę uprawia się najczęściej pod osłonami, ponieważ roślina ta jest wyjątkowo wymagająca pod względem ciepła – potrzebuje do wzrostu 20–30 st. C, a w temperaturze poniżej 15 st. C wzrost bakłażana zostaje zahamowany. Temperatura poniżej 0 st. C powoduje zamieranie roślin. W uprawie bakłażana pod osłonami otrzymamy plony szybciej, będą one także większe.

Bakłażan uprawa: stanowisko. Stanowisko do uprawy bakłażana musi być bardzo ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Nie należy uprawiać bakłażana w tym samym miejscu, w którym wcześniej rosły inne warzywa z rodziny psiankowatych (papryka, pomidory, ziemniaki).
Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Przed posadzeniem sadzonek bakłażana podłoże należy nawieźć kompostem bądź obornikiem.
Bakłażana uprawia się z rozsady sadzonej do gruntu pod koniec maja i na początku czerwca.
W okresie wzrostu rośliny bakłażana należy systematycznie odchwaszczać oraz podlewać.
Owoce bakłażana przy sprzyjających warunkach wzrostu (ciepło!) i odpowiedniej pielęgnacji zbiera się po około trzydziestu dniach od kwitnienia. Owoce zbiera się zanim będą w pełni dojrzałe. Powinny mieć błyszczącą fioletową skórę i biały miąższ. Ze zbiorem nie należy zwlekać, ponieważ nie zebrane na czas warzywa nabierają brązowego koloru, matowieją i tracą smak.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE