Bakłażan - uprawa oberżyny w ogrodzie. Uprawa psianki podłużnej pod osłonami

2017-07-12 15:02

Uprawa bakłażana pod osłonami: to warto wiedzieć! Podpowiadamy, jak uprawiać psiankę podłużną, potocznie zwaną bakłażanem. To jedno z najpopularniejszych warzyw używanych w kuchni śródziemnomorskiej, ale niezbyt często uprawiane w polskich ogrodach.

Oberżyna, zwana także bakłażanem lub miłosna gruszką, to roślina z rodziny psiankowatych (Solanaceae), do której należą także ziemniak, pomidor i papryka. Prawidłowa nazwa tego warzywa to psianka podłużna (łac. Solanum melongena).

Spis treści

  1. Jak uprawiać psiankę podłużną w ogrodzie?
  2. Stanowisko dla bakłażana
  3. Uprawa bakłażana pod osłonami
  4. Owoce psianki podłużnej
  5. Wideo: jak uprawiać bakłażana na balkonie

Jak uprawiać psiankę podłużną w ogrodzie?

Bakłażan można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, trzeba tylko pamiętać o tym, że jest to roślina ciepłolubna i ma duże wymagania cieplne. Z tego powodu najlepiej jest uprawiać bakłażan pod osłonami (w szklarni lub pod tunelem foliowym).

Bakłażan jest też wrażliwy na niedobór wody, dlatego nie wolno zapominać o podlewaniu rośliny.

Stanowisko dla bakłażana

Stanowisko do uprawy bakłażana musi być bardzo ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Nie należy uprawiać bakłażana w tym samym miejscu, w którym wcześniej rosły inne warzywa z rodziny psiankowatych (papryka, pomidory, ziemniaki).

Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Przed posadzeniem sadzonek bakłażana podłoże należy nawieźć kompostem bądź obornikiem.

Uprawa bakłażana pod osłonami

W Polsce oberżynę uprawia się najczęściej pod osłonami, ponieważ roślina ta jest wyjątkowo wymagająca pod względem ciepła – potrzebuje do wzrostu 20–30 st. C, a w temperaturze poniżej 15 st. C wzrost bakłażana zostaje zahamowany. Temperatura poniżej 0 st. C powoduje zamieranie roślin. W uprawie bakłażana pod osłonami otrzymamy plony szybciej, będą one także większe.

Bakłażana uprawia się z rozsady sadzonej do gruntu pod koniec maja i na początku czerwca.
W okresie wzrostu rośliny rośliny należy systematycznie odchwaszczać oraz podlewać.

Jak przygotować rozsadę roślin - wysiew nasion, produkcja rozsady >>>

Bakłażan
Autor: GettyImages Młoda sadzonka bakłażana
warto wiedzieć

Owoce psianki podłużnej

Owoce bakłażana przy sprzyjających warunkach wzrostu (ciepło!) i odpowiedniej pielęgnacji zbiera się po około trzydziestu dniach od kwitnienia. Owoce zbiera się zanim będą w pełni dojrzałe. Powinny mieć błyszczącą fioletową skórę i biały miąższ. Ze zbiorem nie należy zwlekać, ponieważ nie zebrane na czas warzywa nabierają brązowego koloru, matowieją i tracą smak.

Owoc psianki podłużnej w zależności od odmiany ma różne kształty i zabarwienie - najczęściej spotyka się odmiany o owocach gruszkowatego kształtu o fioletowoczarnej skórce. Zawiera dużo soli mineralnych: fosforu, żelaza , wapnia, a także dużo węglowodanów, w tym cukrów. Zawiera też niewielką ilość witamin.

Poznaj też: Kolczasty pomidor liczi, czyli psianka stuliszolistna - mało znane warzywo. Uprawa, pielęgnacja, wykorzystanie >>>

Wideo: jak uprawiać bakłażana na balkonie

Warzywa na balkon - bakłażan
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE