Obornik – doskonały nawóz organiczny. Rodzaje obornika, nawożenie obornikiem

2015-03-19 12:19 Michał Mazik

Obornik jest jednym z najbardziej wartościowych nawozów naturalnych i stosuje się go do nawożenia wielu roślin. Jakie są rodzaje obornika i jak stosować obornik w ogrodzie jako nawóz. Nawożenie roślin obornikiem.

Obornik charakteryzuje się bogatym składem chemicznym, zawiera m.in. związki niekiedy niedostępne w nawozach mineralnych. Zaletą obornika jest także to, że wolno się rozkłada i nie powoduje zasolenia gleby.

Działanie obornika

Obornik dostarcza roślinom podstawowych składników pokarmowych takich jak azot, fosfor i potas. Oprócz tego zawiera także wapń, magnez, bor i żelazo, które czasem są niedostępne w nawozach mineralnych. Obornik rozłożony i przekopany z glebą (optymalnie na głębokości 15-20 cm) wpływa ponadto na tworzenie próchnicy.

Rodzaje obornika ze względu na pochodzenie

  • Obornik bydlęcy – stosuje się go na różnych glebach, ale polecany jest na podłoża piaszczyste, w których składniki pokarmowe szybko są wymywane. Zawiera mniej składników pokarmowych od obornika bydlęcego, ale jest bardziej zasobny w potas.
  • Obornik koński – powoduje szybkie ogrzewanie gleby (to nie zawsze jest korzystny proces). Można go stosować na gleby ciężkie i lekkie.
  • Obornik świński – jest dobrym rozwiązaniem na podłoża piaszczyste, w uprawie roślin wytwarzających dużą ilość zielonej masy. Jest zasobny w azot.
  • Obornik kurzy – zwykle stosowany jest jako dodatek do innych nawozów lub składnik pryzmy kompostowej. Zawiera bardzo dużą ilość azotu i przy jego stosowaniu może zajść ryzyko przenawożenia roślin. Zaleca się go rozcieńczać.

>>Przeczytaj też: Nawożenie roślin nawozami naturalnymi

Stosowanie obornika w ogrodzie

Obornik można stosować w formie świeżej, przekompostowanej, suszonej lub granulowanej. Obornik świeży nie może być podawany bezpośrednio przed siewem czy sadzeniem. Jeśli wysiew planowany jest wiosną, nawóz miesza się z podłożem już jesienią.
Obornik przekompostowany można wykładać zarówno jesienią jak i wiosną. Suszone bądź granulowane formy wykorzystuje się w różnym terminie (zależnie od potrzeb). Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, co jest zaletą szczególnie w uprawie przydomowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE