Nawozy organiczne: obornik, kompost, torf, kora, nawozy zielone

2018-07-31 11:26

Gleba w ogrodach wymaga wzbogacenia, aby rośliny dobrze rosły. Do nawożenia stosuje się m.in. nawozy organiczne (naturalne). Poznaj różne nawozy organiczne, którymi mozna nawozić rosliny w ogrodzie. Nawozy naturalne: obornik, kompost, torf, nawozy zielone.

W naszych zadbanych, starannie grabionych ogrodach jedynie niewielka ilość próchnicy powstaje w sposób naturalny – z opadłych liści i mulczowanej trawy (skoszonej, rozdrobnionej i pozostawionej na trawniku). Dlatego przyroda potrzebuje naszej pomocy - nawożenia. Bardzo często w ogrodach i na działkach stosowane są nawozy organiczne.Nawozy organiczne nie tylko dostarczają roślinom niezbędnych makro- i mikroelementów, ale też rozkładając się, wzbogacają glebę w próchnicę i polepszają jej właściwości (obornik, kompost, nawozy zielone, torf, kora drzew). Ponieważ zawierają rozmaite związki pochodzące ze świata roślinnego i zwierzęcego, zostaje zachowany naturalny obieg materii.

Nawozy organiczne: obornik

Obornik zawiera wszystkie niezbędne roślinom minerały. Najlepszy do ogrodów jest obornik przekompostowany – można go stosować wiosną i jesienią, jest wygodny do przekopania z glebą i nie ma uciążliwego zapachu. Można też dodawać go do pryzmy kompostowej. Świeży obornik stosujemy tylko jesienią, ale pamiętajmy, że nie sprzyja on wielu roślinom – jeżeli chcemy sadzić rośliny cebulowe, astry, piwonie, dalie, bratki czy kosaćce, po jego zastosowaniu musimy odczekać dwa lata. W niektórych sklepach ogrodniczych można kupić obornik suszony (sposób jego wykorzystania jest podany na opakowaniu).

Kompost

Kompost to nawóz doskonały – powstaje głównie z roślin pochodzących z ogrodu i resztek z gospodarstwa domowego, zapewnia więc właściwy obieg materii w przyrodzie. Zawiera niezbędne i łatwo przyswajalne przez rośliny składniki. Poprawia strukturę ziemi, która dzięki dostarczonej próchnicy staje się przewiewna, pulchna i dobrze chłonie wodę. Niezależnie od zastosowanej dawki kompost nie ma szkodliwego wpływu na rośliny, użytkowników ogrodu oraz na żyjące w nim zwierzęta.

Kompost: doskonały nawóz organiczny >>>

Torf

torf dostarcza próchnicy, a ponieważ ma zdolność pochłaniania wody – zatrzymuje ją w wierzchnich warstwach podłoża. Rozluźnia strukturę gleby zwięzłej i zwiększa zwięzłość piaszczystej. Torf lub substrat torfowy rozkłada się warstwą 3-centymetrową i miesza z wierzchnią warstwą ziemi. Torf wysoki (ma odczyn kwaśny) nadaje się do wzbogacania podłoża dla roślin, które wymagają pH 4,5-5,5, czyli na przykład borówki wysokiej, kalmii, różaneczników i azalii, pierisów, wrzosów i żurawiny. Ponieważ zawiera mało minerałów, warto przed użyciem przekompostować go z dodatkiem wieloskładnikowego nawozu mineralnego lub obornika. W sprzedaży jest też czasami torf niski (o odczynie zasadowym). Mniej chłonie wodę, ale zawiera znaczną ilość azotu i fosforu. Nie wymaga przed użyciem kompostowania. Najwygodniej jest stosować gotowy substrat torfowy wzbogacony składnikami mineralnymi i – zależnie od przeznaczenia – odkwaszony lub nie.

Torf - podłoże i nawóz organiczny. Właściwości i zastosowanie torfu w ogrodzie >>>

Nawozy zielone

Nawozy zielone to grupa roślin szybko rosnących i wytwarzających znaczne ilości masy organicznej. Ścięte, rozdrobnione i płytko przekopane (wymieszane z wierzchnią warstwą gleby tak, aby dostęp powietrza nie został ograniczony) rozkładają się w próchnicę. Zanim to nastąpi, ich korzenie przerastają glebę, poprawiając jej strukturę, a ponieważ sięgają głęboko, pobierają z miejsc niedostępnych dla innych roślin wypłukane wcześniej z wierzchnich warstw związki mineralne i transportują je do swych części nadziemnych. Bardzo korzystnie na zasobność gleby wpływają rośliny motylkowe (łubin, peluszka, seradela, wyka) wzbogacające glebę w związki azotu (żyją w symbiozie z bakteriami korzeniowymi, które wiążą azot atmosferyczny). Wiosną na glebach lekkich można wysiać łubin żółty, peluszkę z wyką, mieszanki łubinu z owsem, seradelą, peluszką i gorczycą lub peluszką i wyką. Na glebach ciężkich dobrze sprawdzą się facelia, łubin niebieski oraz łubin w mieszance z peluszką.

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na nawozy zielone >>>

Kora drzew

Kora jest doskonałym źródłem próchnicy, ale zawiera mało substancji mineralnych. Najlepiej stosować ją po przekompostowaniu z saletrą amonową, mocznikiem, obornikiem lub szlamem ze stawu. Niekompostowana kora drzew iglastych ma odczyn kwaśny, można ją więc wykorzystać pod rośliny wymagające takiego podłoża lub w celu zmiany zbyt wysokiego pH gleby.

Kora do ogrodu – rodzaje i zastosowanie kory w ogrodzie >>>

Nawóz kurzy

Nawóz kurzy zawiera znaczne ilości związków mineralnych, szczególnie bogaty jest w azot. Przed zastosowaniem wymaga przefermentowania i znacznego rozcieńczenia (w przeciwnym razie duże stężenie związków mineralnych może zaszkodzić roślinom). Żeby nadawał się do użycia, należy zalać 2 kg suchego nawozu 10 l wody i odczekać, aż mieszanka przefermentuje (na powierzchni przestaną się pojawiać pęcherzyki gazu) – potrzeba na to około trzech tygodni. Potem miesza się 1 l roztworu z 20 l wody i podlewa rośliny tak, żeby nie zmoczyć liści. Stosuje się go zazwyczaj dwa-trzy razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Nawóz kurzy można nabyć w sklepach ogrodniczych w postaci granulatu lub mączki, a czasami zawiesiny (pozbawiony zapachu, odkażony, zabezpieczony przed utratą azotu).

Nawozy biohumusowe

Nawozy biohumusowe przygotowuje się z tak zwanego wermikompostu, który powstaje z resztek organicznych przerobionych przez specjalnie w tym celu hodowane dżdżownice kalifornijskie. W ten sposób powstaje nawóz bogaty w składniki pokarmowe, zawierający też znaczną ilość enzymów i mikroorganizmów związanych z metabolizmem dżdżownic. Biohumus jest sprzedawany w pojemnikach o pojemności 0,25-1 l. Po rozpuszczeniu w wodzie (zgodnie z zaleceniem na opakowaniu) podlewamy lub opryskujemy nim całe rośliny.

Odpady węgla brunatnego

Odpady węgla brunatnego zawierają magnez, wapń i mikroelementy. Polepszają właściwości gleby i odkwaszają ją. Na lekkie stosuje się miał, na ciężkie – granulat. Średnia dawka to 1-2 kg/m². Kupuje się je podzielone na frakcje różnej wielkości i konfekcjonowane.

Przygotowanie nawozów organicznych domowym sposobem

Samodzielnie można przygotować nawóz z pokrzywy. Dostarcza on roślinom łatwo przyswajalnych substancji odżywczych, ogranicza także występowanie mszyc i chorób grzybowych. Potrzebne są: 1 kg świeżych pokrzyw, 10 l wody, garść nawozu wapiennego (na przykład kreda). Pokrzywy należy pociąć, wrzucić do pojemnika drewnianego lub z tworzywa sztucznego i zalać wodą. Dodać nawóz wapienny (zniweluje nieprzyjemny zapach). Pozostawić na dwa tygodnie, w tym czasie kilka razy dokładnie przemieszać patykiem. Gdy na powierzchni nie będzie już pęcherzyków gazu, nawóz jest gotowy. Przed użyciem należy go rozcieńczyć – 1 l na 10 l wody. Takim roztworem można dwa-trzy razy w ciągu sezonu wegetacyjnego opryskiwać całe rośliny.

Sonda
Jakie prace w ogrodzie zajmują Ci najwięcej czasu?
Jak przygotować kompost?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE