Kora ogrodowa - jakie są rodzaje kory i jej zastosowanie w ogrodzie?

2024-07-26 13:33

Kora z drzew to znakomity materiał do ściółkowania. Najczęściej w ogrodzie stosowana jest kora sosnowa, ale używana jest też kora świerkowa oraz kory z drzew liściastych. Poznaj rodzaje kory i jej zastosowanie w ogrodzie. Dowiedz się, jak ściółkować korą. Jaka kora jest najlepsza do ogrodu?

Spis treści

  1. Kora z drzew - znakomity materiał na ściółkę
  2. Kora sosnowa: świeża i przekompostowana
  3. Kora sosnowa o różnym stopniu rozdrobnienia
  4. Zastosowanie kory sosnowej w ogrodzie
  5. Kora z drzew liściastych

Wartość ściółki w ogrodzie jest nie do przecenienia, o czym z pewnością wie każdy, kto kiedykolwiek uprawiał rośliny. Ściółka ogranicza parowanie wody, zapobiega nadmiernemu wysychaniu gleby, utrudnia rozwój chwastów, ochroni korzenie roślin przed zimnem i upałami, ogranicza wypłukiwanie z podłoża substancji odżywczych, a dodatkowo pełni w ogrodzie funkcję dekoracyjną.

Kora z drzew - znakomity materiał na ściółkę

Na ściółkę nadaje się wiele materiałów, ale najbardziej popularna jest kora. Zanim jednak zdecydujemy się zastosować ją w ogrodzie, powinniśmy bliżej poznać jej rodzaje i właściwości, gdyż nie każda kora sprawdzi się jako ściółka. Najbardziej popularna i najczęściej wykorzystywana w ogrodzie jest pochodząca z drzew iglastych kora sosnowa (czasem kora świerkowa), która jest nie tylko bardzo dekoracyjna, ale też zawiera różne związki mineralne (m.in. magnez, fosfor, potas) oraz celulozę i podczas rozkładu wzbogaca podłoże w substancje odżywcze oraz poprawia jego strukturę.

Kora sosnowa: świeża i przekompostowana

Kora sosnowa - szczególnie świeża - ma lekko kwaśny odczyn pH, dlatego nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych, nie jest natomiast odpowiednia dla gatunków preferujących zasadowy odczyn podłoża. Jeśli w ogrodzie kora ma dobrze spełnić swoje zadanie jako ściółka, musi być zastosowana na rabacie w odpowiedniej ilości. Jej warstwa nie powinna być mniejsza niż 6-7 cm, gdyż inaczej łatwo zostanie zmyta przez deszcz i szybciej ulegnie rozpadowi. Aby osiągnąć taki efekt, na przykrycie 1m2 gleby powinniśmy przeznaczyć worek kory o pojemności około 80 litrów.

W sprzedaży kora sosnowa dostępna jest zarówno w postaci świeżej, jak i przekompostowanej.

  • Kora sosnowa świeża ma jasną barwę, wolniej się rozkłada i wygląda bardziej dekoracyjnie, ale zawiera więcej szkodliwych dla roślin związków organicznych, utrudniających im wzrost i rozwój (takich jak polifenole czy garbniki). Podczas rozkładu pozbawia też glebę dużych ilości azotu (bakterie rozkładające korę, pobierają ten pierwiastek z podłoża), dlatego rośliny ściółkowane świeżą korą sosnową, należy dokarmiać na początku sezonu większymi dawkami nawozów azotowych, gdyż brak tego pierwiastka w glebie może powodować wolniejszy wzrost roślin.
  • Kora sosnowa przekompostowana jest ciemniejsza, drobniejsza, mniej dekoracyjna i wymaga częstszego uzupełniania, gdyż szybciej się rozkłada, jest jednak bardziej zasobna w składniki pokarmowe, mniej kwaśna (pH ok. 6,5), pozbawiona znacznej części garbników i fenoli oraz lepiej magazynuje wodę.

Przeczytaj też: Kompostownik przydomowy - co można kompostować? Co zrobić, by powstał pełnowartościowy kompost?

Kora sosnowa o różnym stopniu rozdrobnienia

Kora sosnowa dostępna jest zwykle w postaci mielonej, dlatego w zależności od potrzeb można wybrać: korę grubo mieloną, korę średnio mieloną,korę drobno mieloną.

  • Kora sosnowa grubo mielona najlepiej sprawdza się do ściółkowania rabat w miejscach dość wietrznych, gdyż jej gruba struktura utrudnia rozwiewanie poszczególnych kawałków przez wiatr. Taka kora wolniej się też rozkłada i lepiej wygląda pod dużymi roślinami.
  • Bardziej uniwersalna jest kora sosnowa średnio mielona, która nadaje się do ściółkowania większości roślin na różnych rodzajach rabat.
  • Kora sosnowa drobno mielona jest z kolei lekka, delikatna i bardziej podatna na zwiewanie przez wiatr, dlatego lepiej sprawdza się jako dodatek do podłoża niż ściółka. Czasami można ją też wykorzystać do ściółkowania niskich roślin (np. wrzosów).

Zastosowanie kory sosnowej w ogrodzie

Kora sosnowa doskonale nadaje się do ściółkowania iglaków, różaneczników, azalii, wrzosów i innych ozdobnych roślin kwasolubnych, ale równie dobrze może być wykorzystana jako ściółka pod krzewy i byliny tolerujące lekko kwaśny odczyn podłoża.

Ciemna, naturalna barwa przekompostowanej kory doskonale podkreśla żywą zieleń roślin oraz intensywne barwy kwiatów, dlatego znakomicie sprawdza się w różnych aranżacjach ogrodowych. Korę można rozkładać bezpośrednio na powierzchni gleby lub na specjalnym podkładzie (np. z włókniny lub agrotkaniny). W pierwszym przypadku ściółka szybciej się rozkłada i wymaga częstszego uzupełniania, ale skuteczniej poprawia strukturę gleby i wzbogaca podłoże w cenną próchnicę. Ściółka z kory na podkładzie z włókniny lub agrotkaniny dłużej zachowuje swoje właściwości dekoracyjne oraz lepiej zabezpiecza podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, ale nie poprawia tak dobrze żyzności gleby. Przekompostowana kora sosnowa to również idealny dodatek do podłoża (szczególnie dla roślin kwasolubnych), gdyż rozluźnia glebę i dobrze utrzymuje wilgoć.

Kora z drzew liściastych

Nieco inne właściwości niż kora sosnowa lub świerkowa, posiada natomiast rzadziej spotykana w ogrodach kora drzew liściastych (np. bukowa). Taka kora ma zwykle odczyn zasadowy, dlatego nadaje się do ściółkowania wyłącznie tych roślin, które preferują obojętny lub zasadowy odczyn podłoża. Warto jednak pamiętać, że nawet w ich przypadku nie zawsze będzie dobrym wyborem. Wprawdzie posiada mniej związków żywicznych niż kora z drzew iglastych, ale może zawierać spore ilości niebezpiecznych dla roślin garbników i polifenoli (np. kora z orzecha włoskiego, kora dębowa), dlatego decydując się na wykorzystanie jej w ogrodzie, powinniśmy użyć kory przekompostowanej (2-3 lata), gdyż podczas rozkładu traci sporo szkodliwych substancji.

Kora sosnowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Kora sosnowa
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają