Ściółka w ogrodzie. Jak wybrać odpowiednią ściółkę do roślin?

2024-08-08 12:34

Ściółkowanie przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się gleby oraz jej wysychaniu, zmniejszając parowanie wody. Poznaj zalety ściółkowania gleby wokół roślin, poznaj rodzaje i zastosowanie ściółek. Czym ściółkować rośliny w ogrodzie? Poznaj najpopularniejsze materiały do ściółkowania i ich zalety oraz wady.

Spis treści

  1. Co daje ściółkowanie? Zalety ściółkowania ziemi wokół roślin
  2. Jaką ściółkę wybrać do ogrodu? Najpopularniejsze materiały do ściółkowania
  3. Ściółka z kory sosnowej
  4. Ściółka z trocin
  5. Ściółki z trawy, słomy czy pokrzywy dobre do warzywnika
  6. Chipsy kokosowe, zrębki drewniane i maty - dekoracyjne ściółki na rabaty ozdobne
  7. Ściółki nie tylko naturalne

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie jest ściółkowanie gleby.

Co daje ściółkowanie? Zalety ściółkowania ziemi wokół roślin

Odpowiednio dobrana ściółka:

  • pozwala ograniczyć rozwój chwastów,
  • pomaga utrzymać wilgotność podłoża,
  • chroni korzenie roślin przed zimowym chłodem,
  • jeśli jest w ciemnym kolorze (np. brązowa agrowłóknina) - pomaga także ogrzać glebę i ułatwia dojrzewanie owoców (np. truskawek),
  • jeśli jest naturalna (np. kora, słoma), ulega stopniowemu rozkładowi, wzbogacając podłoże w substancje odżywcze i poprawiając strukturę gleby.

Aby jednak ściółka mogła dobrze spełnić swoje zadanie, jej rodzaj trzeba dostosować do wymagań roślin.

Przeczytaj też:

Jaką ściółkę wybrać do ogrodu? Najpopularniejsze materiały do ściółkowania

Do najbardziej ekologicznych i naturalnych ściółek należą ściółki z materiałów organicznych, takie jak:

Pomimo iż naturalne ściółki są ekologiczne, nie wszystkie będą odpowiednie dla każdej rośliny i nie wszędzie można je zastosować.

Ściółka z kory sosnowej

Najbardziej popularna kora sosnowa, to znakomity materiał ściółkujący, ale ponieważ ma kwaśny odczyn (pH 4,5-5,5), nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych takich jak krzewy iglaste czy rośliny wrzosowate (np. różaneczniki, azalie, wrzosy). Kora nie tylko doskonale sprawdza się w roli ściółki, ale jest też bardzo estetyczna i może stanowić znakomitą ozdobę ogrodu. Aby zbyt szybko nie ulegała rozkładowi, warto rozłożyć pod nią ciemną agrowłókninę, która odizoluje korę od gleby. Wykorzystując w ogrodzie korę, należy jednak pamiętać, że musi być ona wcześniej przekompostowana (co najmniej kilka miesięcy). Świeża kora zawiera bowiem liczne substancje (min. toksyczne związki fenolowe jak np. garbniki, flawonoidy), które przenikając do podłoża mogłyby niekorzystnie wpłynąć na wzrost i rozwój roślin.

Ściółka z trocin

Obok kory popularnym materiałem ściółkującym są też trociny. Podobnie jak w przypadku kory, przed zastosowaniem w ogrodzie, powinny być jednak wcześniej przekompostowane. Dotyczy to przede wszystkim trocin z drzew liściastych, które nie tylko zawierają dużo garbników, ale też podczas rozkładu na rabatach, zabierają roślinom azot (bakterie rozkładające trociny, pobierają z gleby azot, ograniczając jego dostępność dla roślin). Nie wszystkie nadają się też do każdego rodzaju roślin. Trociny z drzew iglastych, podobnie jak kora sosnowa mają odczyn kwaśny i będą odpowiednie głównie dla roślin kwasolubnych, trociny z drzew liściastych mogą być wykorzystywane do ściółkowania większości roślin, z wyjątkiem iglaków i roślin wrzosowatych.

Ściółki z trawy, słomy czy pokrzywy dobre do warzywnika

Kolejnym rodzajem naturalnej ściółki jest trawa. Po rozdrobnieniu może być wykorzystana pod wszystkie rodzaje roślin, ale ponieważ nie jest zbyt estetyczna, nie będzie dobrze wyglądała na rabacie ozdobnej. Znakomicie sprawdzi się natomiast w ogrodzie warzywnym lub w sadzie.

Dobrym materiałem ściółkującym jest także słoma. Podobnie jak trawa, nie wygląda jednak zbyt estetycznie, dlatego nadaje się głównie pod uprawy roślin użytkowych. Szczególnie przydatna jest w uprawie truskawek, gdyż rozkłada się znacznie wolniej od trawy, ogrzewa podłoże i zapobiega brudzeniu się owoców.

W warzywniku doskonałym materiałem ściółkującym będzie też zerwana pokrzywa (koniecznie bez nasion). Jej liście i pędy zawierają bowiem całe mnóstwo cennych związków mineralnych, dlatego nie tylko ochronią podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, ale też dostarcza roślinom uprawnym wiele składników odżywczych (głównie potas) i poprawią strukturę gleby.

Chipsy kokosowe, zrębki drewniane i maty - dekoracyjne ściółki na rabaty ozdobne

Na rabaty ozdobne warto natomiast wybrać jako ściółkę dekoracyjne chipsy kokosowe, naturalnie barwione zrębki drewniane czy oryginale maty np. jutowe, bambusowe lub sizalowe. Na rabatach będą prezentować się bardzo atrakcyjnie, a do tego znakomicie spełnią swoje zadanie.

Ściółki nie tylko naturalne

Do ściółkowania gleby w ogrodzie, możemy też wykorzystać materiały syntetyczne, np. agrowłókniny, agrotkaniny czy folie ściółkujące. Są one praktyczne, wielosezonowe i wygodne w użytkowaniu, ale mają też swoje wady.

  • Najlepszą syntetyczną ściółką jest agrowłóknina (brązowa lub biała). Materiał dobrze przepuszcza powietrze i wodę z opadów, dlatego umożliwia właściwe nawodnienie upraw i nie utrudnia korzeniom oddychania. Doskonale chroni też podłoże przed rozwojem chwastów oraz zabezpiecza owoce i warzywa przed zabrudzeniami i chorobami doglebowymi. Może też chronić rośliny przed mrozem (biała włóknina zimowa), a siewki przed wiosennymi przymrozkami (biała włóknina wiosenna) oraz niektórymi szkodnikami (np. połyśnicą marchwianką, śmietką).
  • Włóknina w ciemnym kolorze, przyspiesza natomiast nagrzewanie się gleby (ważne w uprawie roślin dyniowatych) i stanowi doskonały podkład pod korę sosnową.
  • Nieco mniej uniwersalna jest foliowa agrotkanina. Wprawdzie ona także może służyć jako ściółka pod rośliny użytkowe, ale gorzej przepuszcza wodę i powietrze od agrowłókniny, dlatego rośliny na niej uprawiane, czasami mogą cierpieć z powodu suszy. Lepiej natomiast od włókniny chroni glebę przed substancjami wypłukiwanymi np. ze żwiru, dlatego dobrze sprawdza się jako podkład pod ozdobny grys lub kamienie.
Ściółka
Autor: GettyImages Odpowiednio dobrana ściółka pozwala ograniczyć rozwój chwastów i pomaga utrzymać wilgotność podłoża
#MuratorOgroduje: Rabaty na kartonach
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.