Przechowywanie roślin balkonowych zimą: jak i gdzie przechowywać rośliny w pojemnikach

2016-10-11 14:28 Michał Mazik
rosliny-balkonowe
Autor: www.thinkstockphotos.com Niektóre rośliny balkonowe uprawiane w skrzynkach czy donicach przed zimą należy przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem

Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, które w sezonie zdobią nasze balkony, tarasy czy ogrody, nie mogą zimować na zewnątrz. Podpowiadamy jak i gdzie przechowywać rośliny balkonowe zimą. Przechowywanie roślin balkonowych uprawianych w pojemnikach: miejsce i warunki przechowywania.

Część roślin uprawianych w pojemnikach jest wrażliwa na mróz i bez odpowiedniej ochrony nie przetrwa zimy. Roślinom takim zaszkodzić mogą nawet niewielkie spadki temperatury poniżej zera. Konieczne jest zatem przeniesienie ich jesienią do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Gdzie i jak przechowywać rośliny balkonowe wrażliwe na niskie temperatury?

Rośliny uprawiane w pojemnikach najczęściej zdobią balkony, tarasy, drzwi wejściowe i kwietniki. Z gatunkami jednorocznymi nie ma problemu – po sezonie są po prostu wyrzucane. Często jednak w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach czy w ogrodzie uprawia się gatunki wieloletnie, takie jak fuksje, pelargonie, palmy, lantany, begonie, jukki, oleandry, werbeny, datury, agawy, męczennice, mandewille. Rośliny te z reguły są wrażliwe na mróz, dlatego przed nadejściem zimy należy przenieść je do pomieszczeń, w których temperatura nie spada poniżej 0 st. C.

Przechowywanie roślin balkonowych w pojemnikach: warunki przechowywania

Temperatura przechowywania roślin zależy od konkretnego gatunku, ale najlepiej wybrać pomieszczenie dość chłodne. Uśredniając: optymalna temperatura przechowywania roślin balkonowych zimą oscyluje w granicach 5–12 st. C. Najczęściej są to ogrody zimowe, piwnice z oknami, spiżarnie, klatki schodowe, garaże i budynki gospodarcze. Gatunki tropikalne – np. cytrusy, palmy – można przechowywać w wyższych temperaturach. Istotne jest, aby pomieszczenie było jasne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Wtedy rośliny po kilku miesiącach wyglądają zdrowiej i łatwiej regenerują się wiosną.

Przechowywanie roślin balkonowych w pojemnikach: pielęgnacja

Wiele gatunków roślin (pelargonie, werbeny, fuksje, plektrantusy) przed przeniesieniem do pomieszczenia powinno się przyciąć o 1/3–1/2 długości pędów. Przez okres zimowy należy zrezygnować z nawożenia – rośliny powinny przejść okres spoczynku.
Rośliny należy podlewać sporadycznie, nie częściej niż raz na dwa tygodnie, tak aby nie doprowadzić do uschnięcia. Pamiętajmy jednak, że częstotliwość podlewania zależy od warunków przechowywania. Co pewien czas warto sprawdzać stan roślin i w razie potrzeby usuwać obumarłe liście lub inne fragmenty roślin. Zimą – szczególnie w suchych pomieszczeniach – rośliny mogą atakowane przez szkodniki, np. przędziorki.

rosliny-balkonowe
Autor: www.thinkstockphotos.com Niektóre rośliny balkonowe uprawiane w skrzynkach czy donicach przed zimą należy przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE