Rośliny balkonowe wieloletnie: jakie drzewa, krzewy i byliny na balkon

2013-03-13 13:43 Opracowanie: redakcja serwisu

Na balkonie można uprawiać także rośliny wieloletnie. Radzimy, jakie wybrać drzewa na balkon, jakie krzewy i byliny można sadzić w pojemnikach na balkonie. Zobacz rośliny balkonowe wieloletnie, które można uprawiać na balkonie.

Rośliny balkonowe wieloletnie

Rośliny balkonowe wieloletnie to takie, których części podziemne zimują w glebie (w pojemnikach), a wiosną wyrastają z nich nowe pędy. Całe rośliny zimują w pomieszczeniach lub przechowujemy cebule i bulwy. W donicach na balkonie można posadzić te, które nie będą wymagały zbyt wiele pielęgnacji. Najlepiej do ozdoby balkonu wybierać nie tylko rośliny balkonowe wieloletnie atrakcyjnie wyglądające w okresie kwitnienia, ale też – dzięki ozdobnym liściom – przez cały sezon wegetacji, jak choćby rośliny zimozielone. Wiosną można uzupełniać kompozycje na balkon w pojemnikach, dosiewając kwitnące rośliny balkonowe jednoroczne lub dosadzając rośliny balkonowe sezonowe. Warto mieć małe drzewa i krzewy liściaste na balkonie, bo są nie tylko piękne, ale też tworzą wyrafinowane tło dla innych roślin. Nie są trudne w uprawie, wiele z nich przetrwa zimę bez szwanku, oczywiście po zabezpieczeniu pojemników lub przeniesieniu roślin do chłodnego pomieszczenia.

Rośliny wieloletnie do uprawy na balkonie

Rośliny wieloletnie, które nadają się na balkon to - cebulowe: hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy (sadzi się je we wrześniu i w październiku) oraz accidantery, mieczyki, frezje, tygrysówki (sadzi się je w maju). Byliny na balkon: astry krzaczaste, bergenie, funkie, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce, rozchodniki i rojniki, żurawki.

Jakie drzewa i krzewy na balkon

Jakie drzewa na balkon? - to dość częste pytanie. Na balkon nadają się krzewa i drzewa odmian karłowatych. Polecane krzewy i drzewa na balkon: karłowe odmiany roślin iglastych i liściastych, krzewy szczepione na podkładkach w formie niewielkich drzewek, odmiany drzew owocowych osiągające niewielkie rozmiary, na balkon nadają się też róże miniaturowe, pnące, rabatowe i szczepione na pniu oraz dobrze znoszące formowanie zimozielone bukszpany i ostrokrzewy. Jakie krzewy na balkon: nie bójmy się sadzić w pojemnikach na balkonie azalii japońskich, krzewuszek cudownych, trzmieliny czy innych małych drzew i krzewów liściastych -  idealnie będą one pasować do kompozycji z kwiatów na balkonie. Na balkonie sprawdzą się: pięciornik krzewiasty, tawuły japońskie, klony palmowe, berberysy, bukszpany, irgi. Ciekawą kompozycją roślin balkonowych będą miniaturowe odmiany drzewek owocowych, np. jabłoni i gruszy.

Inne rośliny balkonowe

Rośliny balkonowe zimujące w pomieszczeniach: begonie bulwiaste (zimują bulwy), dalie (zimują kłącza), fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, scewole. Najbezpieczniej wysadzać je do pojemników po 15 maja. Zioła wieloletnie: lebiodka (oregano), rozmaryn, tymianek, szałwia, mięta, szczypiorek.
Jeżeli rośliny balkonowe wieloletnie dobrze rosną i są zdrowe, nie muszą być co roku przesadzane. Jeżeli jednak słabo rosną, trzeba je przesadzić dowiększego pojemnika, bo to znak, że korzenie tak się rozrosły, że nie mają skąd czerpać wody i substancji odżywczych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE