Bergenia – kwitnąca bylina. Gdzie sadzić, jak pielęgnować i rozmnażać bergenię

2013-05-27 14:55 Opracowanie: redakcja serwisu

Bergenia to dekoracyjna bylina często sadzona w ogrodach. Bergenia znakomicie nadaje się na rabaty i skalniaki oraz do sadzenia przy oczkach wodnych. Podpowiadamy gdzie sadzić, jak pielęgnować i rozmnażać bergenię.

Bergenia to bylina należąca do rodziny skalnicowatych Saxifragaceae. Pochodzi z gór Azji Środkowej. Osiąga 25–50 cm wysokości, tworzy mocne kłącze, które do połowy wystaje nad powierzchnię gleby. Liście bergenii są duże, sercowate, skórzaste i zimozielone, wyrastają na długich ogonkach. Bergenia kwitnie od kwietnia do maja. Jej białe, różowe (w różnych odcieniach) lub różowoczerwone kwiaty osadzone są na grubym pędzie kwiatowym.
W Polsce uprawiana jest bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia) i bergenia sercowata (Bergenia cordifolia), zwana sercolistną. Spotykane są także odmiany mieszańcowe, które powstały w wyniku krzyżowania różnych gatunków bergenii.

Gdzie sadzić bergenię

Bergenia jest rośliną długowieczną – na jednym miejscu może rosnąć nawet do 10 lat. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki uprawy i wytrzymała na mrozy, może być sadzona na różnych stanowiskach – w słońcu i w cieniu, także pod drzewami. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.
Bergenię często sadzi się w grupach, stosuje się ją na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych i na murki kwiatowe (w szczeliny).

Jak rozmnażać bergenię

Bergenię rozmnaża się przez podział dużych, rozrośniętych roślin wczesną wiosną. Do tego celu wybierane są rośliny duże i dobrze rozrośnięte. Bergenię można także rozmnażać przez podział półzdrewniałego kłącza na odcinki 8–10 cm. Poszczególne części umieszcza się płasko w piasku w skrzynkach, które przetrzymuje się w inspektach. Po wytworzeniu pędów sadzi się je pojedynczo do doniczek. Po roku rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe w rozstawie 40 x 30 cm.

Jak pielęgnować bergenię

Bergenia jest roślina wyjątkowo odporną na niesprzyjające warunki wzrostu. Roślina nie wymaga przycinania. Po zimie warto jednak usunąć martwe, uschnięte liście – roślina będzie się wtedy lepiej prezentować. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie podłoża, w którym rośnie bergenia. Bylina ta dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych. Nawożenie bergenii nie jest konieczne.
Bergenia stanowi doskonały element dekoracyjny skalniaków, oczek wodnych, rabat bylinowych, a także zacienionych przestrzeni pod drzewami. Posadzona w miejscu pozbawionym chwastów, nie dopuszcza do ich wzrostu w swoim otoczeniu. Stosowana jest także leczniczo, m.in. w schorzeniach skóry i infekcjach układu moczowego.

bergenia
Autor: photos.com Bergenia na skalniaku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE