Bergenia – kwitnąca bylina. Gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie, zastosowanie bergenii

2021-05-06 8:51
bergenia
Autor: photos.com Bergenia znakomicie nadaje się na rabaty i skalniaki, a także do sadzenia przy oczkach wodnych w ogrodzie

Bergenia to długowieczna kwitnąca bylina często sadzona w ogrodach. Znakomicie nadaje się na rabaty i skalniaki oraz do sadzenia przy oczkach wodnych. Podpowiadamy gdzie sadzić, jak pielęgnować i rozmnażać bergenie. Poznaj cztery najpopularniejsze gatunki bergenii.

Bergenia to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Pochodzi z gór Azji Środkowej. Osiąga 25–50 cm wysokości, tworzy mocne kłącze, które do połowy wystaje nad powierzchnię gleby. Liście bergenii są duże, sercowate, skórzaste i zimozielone, wyrastają na długich ogonkach. Bergenia kwitnie od kwietnia do maja. Jej białe, różowe (w różnych odcieniach) lub różowoczerwone kwiaty osadzone są na grubym pędzie kwiatowym.

Bergenia to jedna z bardziej dekoracyjnych i najmniej wymagających bylin ogrodowych. Przez wiele lat bergenia może rosnąć w tym samym miejscu. Jest w stanie dostosować się do różnych warunków środowiskowych.

Długowieczne byliny kwitnące – gwarancja ładnej dekoracji w ogrodzie >>>

Gatunki bergenii do ogrodu

Rodzaj bergenia nie jest zbyt liczny, gdyż skupia zaledwie około 10 gatunków, za to większość z nich z powodzeniem może być uprawianych w ogrodach. Do najczęściej spotkanych w ogrodach gatunków bergenii należą:

  • bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia) - ma bardzo duże, jajowate, gładkie, błyszczące, sztywne, grube liście, których obrzeże jest delikatnie ząbkowane. Lilioworóżowe, dzwonkowate, zwisające kwiaty, pojawiają się na szczycie sztywnego, czerwonawego pędu od marca do kwietnia;
  • bergenia orzęsiona - gatunek rzadziej spotykany w ogrodach, ma duże, niemal okrągłe, miękkie i silnie owłosione na brzegach liście (u niektórych form owłosiona może być też cała blaszka liściowa). Pojawiające się w marcu kwiaty są białoróżowe, wzniesione i zebrane w szczytowe kwiatostany na końcach sztywnych pędów;
  • bergenia sercowata (syn. bergenia sercolistna, Bergenia cordifolia) - należy do gatunków późno kwitnących, gdyż jej dzwonkowate, liczne, ciemnoróżowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany pojawiają się na szczytach pędów dopiero w maju. Liście mają sercowaty lub owalny kształt i są duże, gładkie, błyszczące, skórzaste oraz ząbkowane i pofalowane na brzegach. Na zimę część z nich brązowieje lub czerwienieje;
  • bergenia mieszańcowa - wyjątkowo ozdobny gatunek o dużych, błyszczących, skórzastych, zielonych i lekko pofałdowanych na brzegach liściach oraz licznych, dzwonkowatych, czerwonych, różowych lub białych kwiatach, zebranych na szczycie pędu w okazałe kwiatostany. Gatunek ma wiele ciekawych odmian, np. 'Silberlicht', 'Abendglut', 'Baby Doll', 'Morgenrote', 'Ballawley'.

Spotykane są także odmiany mieszańcowe, które powstały w wyniku krzyżowania różnych gatunków bergenii.

Drzewa do małego ogrodu
Bergenia
Autor: photos.com Bergenia to znakomita roślina na skalniaki i do obsadzania oczek wodnych

Uprawa i pielęgnacja bergenii

  • Stanowisko dla bergenii

Bergenie najlepiej rosną w miejscach półcienistych oraz na średnio żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie, ale będą też rosły w gorszych warunkach (np. w większym zacienieniu).

  • Mrozoodporność bergenii

To roślina mrozoodporna, choć niektóre gatunki mogą zostać uszkodzone przez silniejsze mrozy, a kwiaty przez wiosenne przymrozki (np. u bergenii orzęsionej).

Bergenia jest roślina wyjątkowo odporną na niesprzyjające warunki wzrostu. Roślina nie wymaga przycinania. Po zimie warto jednak usunąć martwe, uschnięte liście – roślina będzie się wtedy lepiej prezentować.

  • Wilgotność gleby dla bergenii

Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie podłoża, w którym rośnie bergenia. Bylina ta dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych. Nawożenie bergenii nie jest konieczne.

  • Rozmnażanie bergenii

Bergenię rozmnaża się przez podział dużych, rozrośniętych roślin wczesną wiosną. Do tego celu wybierane są rośliny duże i dobrze rozrośnięte. Bergenię można także rozmnażać przez podział półzdrewniałego kłącza na odcinki 8–10 cm. Poszczególne części umieszcza się płasko w piasku w skrzynkach, które przetrzymuje się w inspektach. Po wytworzeniu pędów sadzi się je pojedynczo do doniczek. Po roku rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe w rozstawie 40 x 30 cm.

Zastosowanie bergenii w ogrodzie

Bergenia jest rośliną długowieczną – na jednym miejscu może rosnąć nawet do 10 lat. Ze względu na żywotność i małe wymagania oraz z powodu okazałych liści i pięknych kwiatów, zastosowanie bergenii jest bardzo szerokie. Rośliny mogą być wykorzystane do tworzenia bylinowych kompozycji rabatowych (dobrze wyglądają z liliowcami, funkiami i tawułkami), do obsadzania skarp i murków, a także do sadzenia w ogrodach skalnych. Ze względu na duże zdolności przystosowawcze, rośliny można też wykorzystać do zadarniania przestrzeni pod drzewami. Często sadzi się ją w grupach.

Posadzona w miejscu pozbawionym chwastów, nie dopuszcza do ich wzrostu w swoim otoczeniu. Stosowana jest także leczniczo, m.in. w schorzeniach skóry i infekcjach układu moczowego.

Cieniste zakątki w ogrodzie: jak zagospodarować zacienione miejsce w ogrodzie >>>

Bergenia
Autor: GettyImages Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia)

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE