Najpopularniejsze byliny o ozdobnych kwiatach. Jakie kwitnące byliny posadzić w ogrodzie. ZDJĘCIA!

2018-11-07 9:16 Opracowanie: redakcja serwisu

Warto posadzić w ogrodzie byliny o ozdobnych kwiatach. Odpowiednio dobierając gatunki bylin możemy stworzyć kolorowe rabaty, które staną się najpiękniejszym miejscem w ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze kwitnące byliny do ogrodu.

Byliny to rośliny wyjątkowo chętnie sadzone w ogrodach. Po pierwsze dlatego, że łatwo można z nich skomponować ciekawe i efektowne rabaty, a po drugie – bo w jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat. Wśród ogromnej liczby gatunków znajdziemy wiele bylin pięknie kwitnących i to od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Odpowiednio dobierając byliny na rabatę możemy stworzyć miejsce, które będzie zachwycało kolorami cały sezon.
Tworząc rabatę bylinową musimy wziąć jednak pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków bylin. Nie możemy bowiem posadzić obok siebie roślin o skrajnie odmiennych potrzebach w stosunku do nasłonecznienia bądź zapotrzebowania na wodę.

>>Przeczytaj też: Jak wybrać byliny na rabatę. Poradnik projektowania rabaty bylinowej

Kompozycje rabatowe z byliny o ozdobnych kwiatach

Wśród bylin jest wiele gatunków, które tworzą dekoracyjne kwiaty. U jednych kwiaty są duże i okazałe, u innych drobne i delikatne, ale zebrane w efektowne kwiatostany. Niektóre nadają się na kwiat cięty, a nawet suche bukiety.

Zobacz film: Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie

Termin i długość kwitnienia bylin zależy od gatunku, a nawet odmiany. Tworząc rabatę bylinową możemy wybierać spośród roślin o różnych kolorach kwiatów: od białego, żółtego czy różowego przez czerwony, fioletowy, aż do niebieskiego. Pamiętajmy o tym, że kompozycje z roślin o kwiatach utrzymanych w jednej gamie barw sprawiają wrażenie eleganckich i spokojnych. Podobnie rzecz się ma z kwiatami o pastelowych kolorach. Takie rabaty szczególnie ładnie wyglądają w małych ogrodach. Gdy natomiast posadzimy na rabacie obok siebie rośliny o kwiatach w kontrastowych kolorach, to powstanie kompozycja mocno wyrazista, intensywna, która pobudza i wyzwala energię. Uważajmy jednak by bogactwo kolorów na jednej rabacie nie sprawiało wrażenia chaosu i niepokoju.

Zobacz zdjęcia pięknie kwitnących bylin do ogrodu

Najpopularniejsze byliny o ozdobnych kwiatach do ogrodu

 • Zawilec japoński (łac. Anemone hybrida)- kwitnie od sierpnia do października, jest ozdoba jesiennych rabat, kwiaty mogą być białe, różowe lub czerwone, pojedyncze albo pełne - w zależności od odmiany, młode rośliny (w pierwszych dwóch latach po posadzeniu) należy okryć na zimę, starsze zimują dobrze.
 • Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) - kwitnie od czerwca do września, kwiaty zebrane są w zazwyczaj dwubarwne kłosy, w miarę przekwitania zmieniają kolor, młode rośliny wymagają okrycia na zimę.
 • Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) - kwitnie od marca do maja, dzwonkowate kwiaty mogą mieć kolor fioletowy, różowy, czerwony lub biały, dekoracyjne są również puszyste owoce, znakomita roślina na skalniaki.
 • Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) - kwitnie w sierpniu i wrześniu, dostępne są odmiany o kwiatach białych, różowych i fioletowych, doskonały na skalniaki, nadaje się na kwiat cięty.
 • Tawułka Arendsa (Astilbe Arendsii) - kwitnie od czerwca do września, kwiaty mogą być koloru różowego,białego, liliowego lub czerwonego, nadaje się do obsadzania oczek wodnych.
 • Irys bródkowy (Iris x hybrida) - kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty odznaczają się wyjątkowo bogatą skalą barw, nadaje się na kwiat cięty.
 • Dzielżan ogrodowy (łac. Helenium hybridum) - kwitnie od lipca do września, dostępne są odmiany o kwiatach języczkowych żółtych, żółtych z brunatnymi lub pomarańczowymi smugami oraz czerwono-brunatnych.
 • Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) - kwitnie od czerwca do września, kwiaty są intensywnie żółte.
 • Pustynnik wąskolistny (Eremurus stenophyllus) - kwitnie w lipcu i w sierpniu, wysokie kwiatostany wyrastają wysoko ponad liście, pojedyncze kwiaty mają kolor żółty, pomarańczowy, łososiowy, różowy lub biały, nadaje się na kwiat cięty. 
 • Płomyk wiechowaty (floks wiechowaty, Phlox paniculata) - kwitnie od lipca do września, kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone, fioletowe, ładnie pachną, nadaje się na kwiat cięty.
 • Płomyk szydlasty (floks szydlasty, Phlox subulata) - kwitnie od kwietnia do czerwca, doskonała roślina okrywowa, kwiaty mogą być różowe, białe, karminowe, liliowe bądź niebieskawe.
 • Ostróżka ogrodowa (Delphinium × cultorum) - kwitnie w czerwcu i lipcu, może powtarzać kwitnienie we wrześniu, kwiaty mogą być pojedyncze bądź pełne, barwy białej, różowej, czerwonej, niebieskiej lub fioletowej.
 • Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) - kwitnie długo od lipca do października, istnieje wiele odmian jeżówki o kwiatach w kolorze białym oraz w różnych odcieniach różu, jest byliną krótkowieczną, nadaje się na kwiat cięty. • Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) - kwitnie w czerwcu i lipcu, może powtarzać kwitnienie jesienią, kwiaty mogą być niebieskie, fioletowe, różowe, czerwone lub białe.
 • Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendpina) - kwitnie od połowy czerwca do września, nadaje się na kwiat cięty.
 • Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii) - kwitnie od końca sierpnia do listopada, kwiaty są różowe, białe lub liliowe, przy pochmurnej pogodzie zamykają się, najlepiej wygląda posadzony w grupach.
 • Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) - kwitnie od końca maja do lipca, białe lub różowe, pachnące kwiaty zebrane są w okazałe, gęste, groniaste kwiatostany o stożkowatym kształcie.
 • Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) - kwitnie w maju i czerwcu, w zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, karminowe lub purpurowe, w różnych odcieniach, mają lekko różany zapach, mogą być pojedyncze, anemonowe lub pełne, nadają się na kwiat cięty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE