Byliny kwitnące na ogrodowe rabaty - wybieramy gatunki, które ubarwią każdy ogród!

2024-02-21 15:52

Warto posadzić w ogrodzie kwitnące byliny. Odpowiednio dobierając gatunki bylin o ozdobnych kwiatach możemy stworzyć kolorowe rabaty, które staną się najpiękniejszym miejscem w ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze kwitnące byliny do ogrodu. Zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Byliny kwitnące w kompozycjach na rabatach - jak dobierać?
  2. Kwitnące byliny - najpopularniejsze gatunki

Byliny to rośliny wyjątkowo chętnie sadzone w ogrodach. Po pierwsze dlatego, że łatwo można z nich skomponować ciekawe i efektowne rabaty, a po drugie – bo w jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat. Wśród ogromnej liczby gatunków znajdziemy wiele bylin pięknie kwitnących i to od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Odpowiednio dobierając byliny na rabatę możemy stworzyć miejsce, które będzie zachwycało kolorami cały sezon.

Tworząc rabatę z kwitnących bylin musimy wziąć jednak pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków roślin. Nie możemy bowiem posadzić obok siebie roślin o skrajnie odmiennych potrzebach w stosunku do nasłonecznienia bądź zapotrzebowania na wodę.

Byliny kwitnące w kompozycjach na rabatach - jak dobierać?

Wśród kwitnących bylin jest wiele gatunków, które tworzą dekoracyjne kwiaty. U jednych kwiaty są duże i okazałe, u innych drobne i delikatne, ale zebrane w efektowne kwiatostany. Niektóre nadają się na kwiat cięty, a nawet suche bukiety. Termin i długość kwitnienia bylin zależy od gatunku, a nawet odmiany.

Tworząc rabatę bylinową możemy wybierać spośród bylin o różnych kolorach kwiatów: od białego, żółtego czy różowego przez czerwony, fioletowy, aż do niebieskiego. Pamiętajmy o tym, że kompozycje z roślin o kwiatach utrzymanych w jednej gamie barw sprawiają wrażenie eleganckich i spokojnych. Podobnie rzecz się ma z kwiatami o pastelowych kolorach. Takie rabaty szczególnie ładnie wyglądają w małych ogrodach. Gdy natomiast posadzimy na rabacie obok siebie rośliny o kwiatach w kontrastowych kolorach, to powstanie kompozycja mocno wyrazista, intensywna, która pobudza i wyzwala energię. Uważajmy jednak by bogactwo kolorów na jednej rabacie nie sprawiało wrażenia chaosu i niepokoju.

 

Kwitnące byliny - najpopularniejsze gatunki

  • Zawilec japoński (łac. Anemone hybrida)- kwitnie od sierpnia do października, jest ozdoba jesiennych rabat, kwiaty mogą być białe, różowe lub czerwone, pojedyncze albo pełne - w zależności od odmiany, młode rośliny (w pierwszych dwóch latach po posadzeniu) należy okryć na zimę, starsze zimują dobrze.
  • Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) - kwitnie od czerwca do września, kwiaty zebrane są w zazwyczaj dwubarwne kłosy, w miarę przekwitania zmieniają kolor, młode rośliny wymagają okrycia na zimę.
  • Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) - kwitnie od marca do maja, dzwonkowate kwiaty mogą mieć kolor fioletowy, różowy, czerwony lub biały, dekoracyjne są również puszyste owoce, znakomita roślina na skalniaki.
  • Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) - kwitnie w sierpniu i wrześniu, dostępne są odmiany o kwiatach białych, różowych i fioletowych, doskonały na skalniaki, nadaje się na kwiat cięty.
  • Tawułka Arendsa (Astilbe Arendsii) - kwitnie od czerwca do września, kwiaty mogą być koloru różowego,białego, liliowego lub czerwonego, nadaje się do obsadzania oczek wodnych.
  • Irys (kosaciec) bródkowy (Iris x hybrida) - kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty odznaczają się wyjątkowo bogatą skalą barw, nadaje się na kwiat cięty.
  • Dzielżan ogrodowy (łac. Helenium hybridum) - kwitnie od lipca do września, dostępne są odmiany o kwiatach języczkowych żółtych, żółtych z brunatnymi lub pomarańczowymi smugami oraz czerwono-brunatnych.
  • Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) - kwitnie od czerwca do września, kwiaty są intensywnie żółte.
  • Pustynnik wąskolistny (Eremurus stenophyllus) - kwitnie w lipcu i w sierpniu, wysokie kwiatostany wyrastają wysoko ponad liście, pojedyncze kwiaty mają kolor żółty, pomarańczowy, łososiowy, różowy lub biały, nadaje się na kwiat cięty.
  • Płomyk wiechowaty (floks wiechowaty, Phlox paniculata) - kwitnie od lipca do września, kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone, fioletowe, ładnie pachną, nadaje się na kwiat cięty.
  • Płomyk szydlasty (floks szydlasty, Phlox subulata) - kwitnie od kwietnia do czerwca, doskonała roślina okrywowa, kwiaty mogą być różowe, białe, karminowe, liliowe bądź niebieskawe.
  • Ostróżka ogrodowa (Delphinium × cultorum) - kwitnie w czerwcu i lipcu, może powtarzać kwitnienie we wrześniu, kwiaty mogą być pojedyncze bądź pełne, barwy białej, różowej, czerwonej, niebieskiej lub fioletowej.
  • Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) - kwitnie długo od lipca do października, istnieje wiele odmian jeżówki o kwiatach w kolorze białym oraz w różnych odcieniach różu, jest byliną krótkowieczną, nadaje się na kwiat cięty.
  • Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) - kwitnie w czerwcu i lipcu, może powtarzać kwitnienie jesienią, kwiaty mogą być niebieskie, fioletowe, różowe, czerwone lub białe.
  • Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendpina) - kwitnie od połowy czerwca do września, nadaje się na kwiat cięty.
  • Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii) - kwitnie od końca sierpnia do listopada, kwiaty są różowe, białe lub liliowe, przy pochmurnej pogodzie zamykają się, najlepiej wygląda posadzony w grupach.
  • Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) - kwitnie od końca maja do lipca, białe lub różowe, pachnące kwiaty zebrane są w okazałe, gęste, groniaste kwiatostany o stożkowatym kształcie.
  • Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) - kwitnie w maju i czerwcu, w zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, różowe, karminowe lub purpurowe, w różnych odcieniach, mają lekko różany zapach, mogą być pojedyncze, anemonowe lub pełne, nadają się na kwiat cięty.

Przeczytaj też:

Byliny kwitnące
Autor: GettyImages Z kwitnących bylin może powstać taka urocza ogrodowa rabata

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają