Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę

2019-02-18 9:19

Byliny zdobią ogród od wiosny do jesieni. Rabaty bylinowe sprawią, że otoczenie domu będzie niepowtarzalne. Jeszcze przed sezonem warto zaprojektować rabatę bylinową. Radzimy jak wybrać byliny na rabatę.

Rabaty bylinowe są niezwykle dekoracyjne, powinny się więc znaleźć w miejscu, które najczęściej będziemy oglądać: na osi okien salonu albo kuchni, przy tarasie, nieopodal miejsca wypoczynku. Ich projektowanie należy zacząć od sprawdzenia, jakie rośliny kiedy kwitną, i wybrać takie gatunki i odmiany, żeby rabata była ozdobna od wiosny do jesieni.Wybierając byliny na rabatę warto wziąć pod uwagę siedlisko, z jakiego pochodzą. Rośliny posadzone w miejscu możliwie najbardziej przypominającym ich naturalne środowisko są dorodniejsze i zdrowsze. Wymagają także mniej pielęgnacji, bo uprawiane w warunkach, które lubią, zwykle świetnie sobie radzą. Obok siebie najlepiej umieszczać rośliny o podobnych wymaganiach, ponieważ to także ułatwi ich pielęgnację, np. podlewanie.Lepiej nie sadzić roślin ekspansywnych obok wolno rosnących, ponieważ albo je zdominują i zagłuszą, albo utrzymanie równowagi na rabacie będzie wymagało sporo wysiłku (systematyczne usuwanie nadmiernie rosnących).

>>Przeczytaj też: Żwirowe rabaty w ogrodzie: jak założyć i pielęgnować

Zasady projektowania rabat bylinowych

Podstawowa zasada przy projektowaniu rabat bylinowych to: wyższe rośliny sadzić z tyłu (jeśli rabata oparta jest np. o mur czy żywopłot) lub w środku (jeżeli będzie oglądana z każdej strony). Czasami warto odejść od tej reguły i w niektórych miejscach między roślinami niskimi posadzić wysokie. Nada to kompozycji lekkość i swobodniejszy charakter. Sprawi, że będzie bardziej dynamiczna i przestrzenna. Choć ładnie wyglądają rabaty, na których różne rośliny swobodnie się przeplatają, tak jak to ma miejsce w naturze, aby zachować właściwą strukturę i proporcje takiej kompozycji, potrzeba sporego doświadczenia.

Bezpieczniej jest posadzić rośliny jednego gatunku czy odmiany w grupach po kilka-kilkanaście sztuk (zależnie od ich wielkości), które tworzą barwne plamy, „wędrujące” po rabacie w miarę zakwitania kolejnych roślin. Takie grupy mogą się powtarzać, nadając jej rytm. Tylko rośliny o architektonicznej formie najlepiej wyglądają, jeśli rosną pojedynczo. Sprawdzają się jako skupiający uwagę zdecydowany punkt rabaty. Posadzone wokół niższe rośliny dopełniają kompozycję.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe

Projektowanie rabat bylinowych: byliny o ozdobnych liściach

Liście bylin różnią się odcieniem zieleni, wielkością, fakturą. Biało obrzeżone, nakrapiane, niekiedy złote, purpurowe czy szare – często są równie dekoracyjne jak kwiaty. Inne, skromniejsze, wypełniają przestrzeń, tworząc drugi plan, bez którego nie ma udanej kompozycji. Ich zaletą jest to, że są długo dekoracyjne. Nadają się więc do maskowania tych bylin, które po przekwitnięciu marnieją, a nawet zamierają (np. maki, serduszka okazałe, pełniki europejskie, rośliny cebulowe). Poza tym okrywając ziemię, zapobiegają wzrostowi chwastów.

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?

Kompletując byliny, warto wziąć pod uwagę siedlisko, z jakiego pochodzą. Rośliny posadzone w miejscu możliwie najbardziej przypominającym ich naturalne środowisko są dorodniejsze i zdrowsze. Wymagają także mniej pielęgnacji, bo uprawiane w warunkach, które lubią, zwykle świetnie sobie radzą. Obok siebie najlepiej umieszczać byliny o podobnych wymaganiach, ponieważ to także ułatwi ich pielęgnację, np. podlewanie. Lepiej nie sadzić roślin ekspansywnych obok wolno rosnących, ponieważ albo je zdominują i zagłuszą, albo utrzymanie równowagi na rabacie będzie wymagało sporo wysiłku (systematyczne usuwanie nadmiernie rosnących).

>>Przeczytaj też: Rabaty podwyższone - dobry pomysł do małego ogrodu

Projektowanie rabaty bylinowej - jak łączyć kwiaty o różnych kolorach

Kompozycje, w których kwiaty utrzymane są w jednej gamie barw, sprawiają wrażenie harmonijnych, zrównoważonych, eleganckich i spokojnych. Podobne właściwości mają kwiaty o pastelowych barwach. Takie rabaty szczególnie ładnie wyglądają w niewielkich ogrodach. Zastosowane na dużej powierzchni mogą być zbyt nużące, a nawet smutne, jeżeli są utrzymane w zimnej tonacji. Ryzykowne bywa zwłaszcza połączenie fioletu, bordowego i różu. Z kolei kwiaty o kontrastowych kolorach tworzą intensywne i wyraziste kompozycje. Pobudzają i energetyzują. Jednak natłok barw może wprowadzać niepokój, wrażenie przypadkowości i kakofonię. Barwą uniwersalną jest biel. Rozjaśnia, tonizuje, a jednocześnie uwypukla inne kolory.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny o ozdobnych kwiatach. Jakie kwitnące byliny posadzić w ogrodzie. ZDJĘCIA!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE