Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę
Byliny zdobią ogród od wiosny do jesieni. Rabaty bylinowe sprawią, że otoczenie domu będzie niepowtarzalne. Jeszcze przed sezonem warto zaprojektować rabatę bylinową. Radzimy jak wybrać byliny na rabatę.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Rabata bylinowa to ozdoba ogrodu - warto dobrze ją zaplanować
Spis treści
- Zasady projektowania rabat bylinowych
- Projektowanie rabat bylinowych: byliny o ozdobnych liściach
- Projektowanie rabaty bylinowej - jak łączyć kwiaty o różnych kolorach
Rabaty bylinowe są niezwykle dekoracyjne, powinny się więc znaleźć w miejscu, które najczęściej będziemy oglądać: na osi okien salonu albo kuchni, przy tarasie, nieopodal miejsca wypoczynku. Ich projektowanie należy zacząć od sprawdzenia, jakie rośliny kiedy kwitną, i wybrać takie gatunki i odmiany, żeby rabata była ozdobna od wiosny do jesieni.
Wybierając byliny na rabatę warto wziąć pod uwagę siedlisko, z jakiego pochodzą. Rośliny posadzone w miejscu możliwie najbardziej przypominającym ich naturalne środowisko są dorodniejsze i zdrowsze. Wymagają także mniej pielęgnacji, bo uprawiane w warunkach, które lubią, zwykle świetnie sobie radzą. Obok siebie najlepiej umieszczać rośliny o podobnych wymaganiach, ponieważ to także ułatwi ich pielęgnację, np. podlewanie.Lepiej nie sadzić roślin ekspansywnych obok wolno rosnących, ponieważ albo je zdominują i zagłuszą, albo utrzymanie równowagi na rabacie będzie wymagało sporo wysiłku (systematyczne usuwanie nadmiernie rosnących).
Zasady projektowania rabat bylinowych
Podstawowa zasada przy projektowaniu rabat bylinowych to: wyższe rośliny sadzić z tyłu (jeśli rabata oparta jest np. o mur czy żywopłot) lub w środku (jeżeli będzie oglądana z każdej strony). Czasami warto odejść od tej reguły i w niektórych miejscach między roślinami niskimi posadzić wysokie. Nada to kompozycji lekkość i swobodniejszy charakter. Sprawi, że będzie bardziej dynamiczna i przestrzenna. Choć ładnie wyglądają rabaty, na których różne rośliny swobodnie się przeplatają, tak jak to ma miejsce w naturze, aby zachować właściwą strukturę i proporcje takiej kompozycji, potrzeba sporego doświadczenia.
Bezpieczniej jest posadzić rośliny jednego gatunku czy odmiany w grupach po kilka-kilkanaście sztuk (zależnie od ich wielkości), które tworzą barwne plamy, „wędrujące” po rabacie w miarę zakwitania kolejnych roślin. Takie grupy mogą się powtarzać, nadając jej rytm. Tylko rośliny o architektonicznej formie najlepiej wyglądają, jeśli rosną pojedynczo. Sprawdzają się jako skupiający uwagę zdecydowany punkt rabaty. Posadzone wokół niższe rośliny dopełniają kompozycję.
Przeczytaj też:
Projektowanie rabat bylinowych: byliny o ozdobnych liściach
Liście bylin różnią się odcieniem zieleni, wielkością, fakturą. Biało obrzeżone, nakrapiane, niekiedy złote, purpurowe czy szare – często są równie dekoracyjne jak kwiaty. Inne, skromniejsze, wypełniają przestrzeń, tworząc drugi plan, bez którego nie ma udanej kompozycji. Ich zaletą jest to, że są długo dekoracyjne. Nadają się więc do maskowania tych bylin, które po przekwitnięciu marnieją, a nawet zamierają (np. maki, serduszka okazałe, pełniki europejskie, rośliny cebulowe). Poza tym okrywając ziemię, zapobiegają wzrostowi chwastów.
Kompletując byliny, warto wziąć pod uwagę siedlisko, z jakiego pochodzą. Rośliny posadzone w miejscu możliwie najbardziej przypominającym ich naturalne środowisko są dorodniejsze i zdrowsze. Wymagają także mniej pielęgnacji, bo uprawiane w warunkach, które lubią, zwykle świetnie sobie radzą. Obok siebie najlepiej umieszczać byliny o podobnych wymaganiach, ponieważ to także ułatwi ich pielęgnację, np. podlewanie. Lepiej nie sadzić roślin ekspansywnych obok wolno rosnących, ponieważ albo je zdominują i zagłuszą, albo utrzymanie równowagi na rabacie będzie wymagało sporo wysiłku (systematyczne usuwanie nadmiernie rosnących).
>>Przeczytaj też: Rabaty podwyższone - dobry pomysł do małego ogrodu
Projektowanie rabaty bylinowej - jak łączyć kwiaty o różnych kolorach
Kompozycje, w których kwiaty utrzymane są w jednej gamie barw, sprawiają wrażenie harmonijnych, zrównoważonych, eleganckich i spokojnych. Podobne właściwości mają kwiaty o pastelowych barwach. Takie rabaty szczególnie ładnie wyglądają w niewielkich ogrodach. Zastosowane na dużej powierzchni mogą być zbyt nużące, a nawet smutne, jeżeli są utrzymane w zimnej tonacji. Ryzykowne bywa zwłaszcza połączenie fioletu, bordowego i różu. Z kolei kwiaty o kontrastowych kolorach tworzą intensywne i wyraziste kompozycje. Pobudzają i energetyzują. Jednak natłok barw może wprowadzać niepokój, wrażenie przypadkowości i kakofonię. Barwą uniwersalną jest biel. Rozjaśnia, tonizuje, a jednocześnie uwypukla inne kolory.
>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny o ozdobnych kwiatach. Jakie kwitnące byliny posadzić w ogrodzie. ZDJĘCIA!