Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami - co to jest i jak zwalczać
Zdarza się, że na powierzchni ziemi w doniczce z roślinami doniczkowymi pojawia się pleśń. Czym jest pleśń w doniczce, czy jest niebezpieczna dla roślin doniczkowych i jak się jej pozbyć. Pleśń na ziemi w doniczce - szkodliwość i zwalczanie.
Uprawa roślin doniczkowych w domu to zajęcie bardzo przyjemne, ale nie zawsze łatwe i bezproblemowe. Prawidłowo pielęgnowane rośliny doniczkowe rzadko sprawiają kłopoty, ale kiedy nie mają zapewnionych odpowiednich warunków, stają się słabe i podatne na choroby. Jednym z problemów, jakie mogą się wtedy pojawić są choroby grzybowe. Ich objawy widoczne są zwykle na różnych częściach roślin, ale czasami mogą się też pojawić na powierzchni podłoża na przykład w postaci pleśni - białego nalotu przypominającego kłaczki waty.
Pleśń na ziemi w doniczce - czy jest niebezpieczna dla roślin?
Pleśń w doniczce wygląda nieestetycznie, ale może być też bardzo niebezpieczna. Kiedy grzybnia zaczyna się rozwijać, dociera do korzeni, utrudniając roślinie pobieranie wody i składników odżywczych. Część nadziemna, widoczna na powierzchni podłoża, może też rozsiewać zarodniki, stanowiące zagrożenie dla alergików.
>> Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne
Przyczyny pojawienia się pleśni na ziemi w doniczce
Przyczyn pojawiania się pleśni w doniczce jest kilka. Najważniejsze z nich to:
- nadmierna wilgotność podłoża i powietrza,
- słabe oświetlenie rośliny,
- zastałe powietrze,
- niska temperatura.
Z tego względu nigdy nie należy dopuszczać, aby ziemia w doniczce przez dłuższy czas pozostawała mokra, a roślina stała w miejscu wilgotnym, chłodnym i niedoświetlonym. Źródłem choroby może być również skażone podłoże. Kiedy posadzimy w nim rośliny, grzyb szybko zaczną się rozwijać i w krótkim czasie pojawią się na powierzchni w postaci białego nalotu.
Co robić, by pleśń na ziemi w doniczce nie pojawiła się?
Ze względu na toksyczność chemicznych preparatów ochrony roślin, najlepiej stosować je w ostateczności. Walkę z grzybem zacznijmy od działań profilaktycznych. Co zatem robić, by pleśń na ziemi w doniczce się nie pojawiła?
- Rośliny narażone na wystąpienie pleśni podlewa się rzadziej, pamiętając, że kolejne podlewanie powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
- Należy unikać sadzenia kwiatów w osłonkach pozbawionych otworu odpływowego, gdyż zalegająca w nich wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów.
- Doniczki z roślinami warto również ustawić w miejscu przewiewnym i widnym, gdyż światło i ruch powietrza utrudnia rozwój pleśni.
- Wybierając podłoże do sadzenia roślin, najlepiej zdecydować się na ofertę sprawdzonego producenta, gdyż ziemia z niepewnego źródła może zawierać groźne patogeny.
Jak zwalczać pleśń na ziemi w doniczce?
Rośliny, których podłoże już zostało zaatakowane przez grzyba, należy podlewać roślinnymi preparatami grzybobójczymi (np. w postaci wywaru z cebuli, czosnku, skrzypu, pokrzywy czy aksamitki), a w razie silniejszego ataku pleśni, przesadzić kwiaty w świeże, zdrowe podłoże, uprzednio dokładnie odkażając doniczkę i płucząc korzenie roślin. W ostateczności można również zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy, przeznaczony do ochrony roślin ozdobnych lub użyć specjalnych pałeczek nawozowych "G'' przeciw grzybom.
Przeczytaj też: Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? >>>
Wilgotność powietrza a kwiaty doniczkowe. Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin? >>>
Autor: Archiwum serwisu
Clivia miniata (fot. K. Kalbarczyk)