Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Co zrobić, gdy przesuszymy domową roślinę?
Zdarza się, że zapominamy o podlewaniu naszych pokojowych kwiatów doniczkowych i rośliny zostają przesuszone. Podpowiadamy, co zrobić z przesuszonymi roślinami doniczkowymi i jak uratować przesuszone kwiaty doniczkowe. Jakie są objawy przesuszenia kwiatów doniczkowych?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Jeśli bedziemy zapominać o podlewaniu kwiatów doniczkowych, to niestety mogą one ulec przesuszeniu, a w konsekwencji zasuszeniu
Każdy miłośnik roślin doniczkowych doskonale wie, że bez odpowiedniej wiedzy, pielęgnacja kwiatów nie jest prosta. Zadanie dodatkowo utrudnia nadmiar codziennych zajęć i brak czasu, prowadzące do zaniedbań i błędów popełnianych w opiece nad roślinami doniczkowymi.
Spis treści
- Rośliny odporne na niedobór wody
- Jak nie dopuścić do przesuszenia roślin doniczkowych?
- Objawy przesuszenia kwiatów doniczkowych
- Jak uratować przesuszoną roślinę doniczkową?
- Jak odróżnić przesuszenie od przelania?
Rośliny odporne na niedobór wody
Jednym z problemów, jakie mogą pojawić się w uprawie kwiatów doniczkowych, jest zapewnienie im odpowiedniej ilości wilgoci w podłożu. Zajęci pracą i innymi ważnymi sprawami, zapominamy o systematycznym podlewaniu kwiatów, doprowadzając w ten sposób do ich przesuszenia. Jeśli bardzo chcemy mieć w domu kwiaty doniczkowe, ale jesteśmy mocno zabiegani i nie mamy zbyt wiele czasu na ich pielęgnację, wybierzmy takie gatunki, które są stosunkowo wytrzymałe i łatwe w uprawie jak np.:
- sansewierie,
- zamiokulkas,
- aspidistrę wyniosłą,
- niektóre kaktusy.
Dzięki temu nie będziemy musieli się obawiać, że szybko je stracimy z powodu przesuszenia lub chwilowego zaniedbania.
Jak nie dopuścić do przesuszenia roślin doniczkowych?
Aby nie dopuścić do przesuszenia uprawianych w mieszkaniu roślin doniczkowych, należy systematycznie (w zależności od pory roku 1–3 razy w tygodniu) sprawdzać wilgotność podłoża. Kontrola wilgotności jest szczególnie ważna latam i zimą, gdyż gorące powietrze i centralne powietrze sprzyjają przesuszeniu ziemi w doniczkach. Dużo uwagi należy też poświęcić roślinom, które na brak wody są wyjątkowo wrażliwe, jak np.
Na przesuszenie narażone są też kwiaty doniczkowe rosnące w lekkiej ziemi na bazie torfu (np. azalia indyjska).
Objawy przesuszenia kwiatów doniczkowych
Niektóre gatunki znoszą okresowe przesuszenie podłoża względnie dobrze i praktycznie nie widać u nich objawów niedoboru wody. Należą do nich na przykład kaktusy, sukulenty, sansewierie, aspidistra wyniosła czy zamiokulkas.
Inne kwiaty doniczkowe niestety są mniej odporne na przesuszenie i szybko reagują więdnięciem lub zasuszaniem i zrzucaniem liści. Takie objawy przesuszenia można zaobserwować m.in. na paprociach, skrzydłokwiecie, figowcu pnącym, kawie.
Jeśli dostrzeżemy u rośliny matowe, zwiędnięte lub pożółkłe liście, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić, czy nie brakuje jej wody. Jeśli ziemia jest sucha i odstaje od doniczki, to znak, że roślina została przesuszona. Taka sytuacja dla wielu gatunków jest dość groźna, ale jeśli susza nie trwała zbyt długo, osłabione rośliny można jeszcze uratować.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Jeśli bedziemy zapominać o podlewaniu kwiatów doniczkowych, to niestety mogą one ulec przesuszeniu, a w konsekwencji zasuszeniu
Jak uratować przesuszoną roślinę doniczkową?
Aby uratować przesuszony kwiat doniczkowy należy wstawić doniczkę z rośliną do wiadra wypełnionego wodą, zanurzając ją co najmniej do połowy wysokości. Doniczka powinna pozostać w wiadrze do czasu, aż ziemia stanie się całkowicie mokra (trwa to od 0,5 do około 1 godziny).
Następnie doniczkę należy wyjąć z wody i odstawić na bok (na przykład na tacę wyłożona ligniną) w celu odsączenia nadmiaru wody. Jeśli roślina nie była narażona na długotrwałą suszę, już w ciągu 4–5 godzin po takim zabiegu powinna odzyskać zdrowy wygląd.
Jak odróżnić przesuszenie od przelania?
Przelaną roślinę łatwo odróżnić od przesuszonej, choć objawy - np. więdniecie liści - są podobne. Jednak w przypadku przesuszenia nie towarzyszy temu wilgotne lub mokre podłoże.
Przeczytaj też:
- Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin doniczkowych w domu? Te sposoby się sprawdzą!
- Końcówki liści brązowieją i usychają? Wiemy, jakie są przyczyny i co trzeba zrobić!
Autor: GettyImages