Figowiec pnący - Ficus pumila - jak go uprawiać, pielęgnować i rozmnażać?

2023-09-07 11:17

Fikus pnący (Ficus pumila) nie jest tak popularny jak jego więksi kuzyni, mimo to zasługuje na uwagę ze względu na szerokie zastosowanie i duże walory ozdobne - długie pędy pokryte drobnymi listkami. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu fikusa pnącego.

Spis treści

  1. Jak wygląda figowiec pnący?
  2. Ficus pumila - ciekawe odmiany
  3. Figowiec pnący - uprawa i pielęgnacja
  4. Figowiec pnący - cięcie, rozmnażanie, przesadzanie
  5. Jak eksponować w domu Ficus pumila?
  6. Z czym łączyć figowiec pnący?

Jak wygląda figowiec pnący?

Figowiec pnący (fikus pnący, łac. Ficus pumila), w przeciwieństwie do okazałego fikusa sprężystego czy fikusa benjamina, jest niewielką rośliną. Wprawdzie w naturze jego pędy mogą osiągać nawet 3-5 m długości, ale w uprawie doniczkowej rzadko przekraczają 50-90 cm. Roślina nie przypomina swoich krewnych także pokrojem, gdyż tworzy rozgałęziające się, długie, elastyczne, początkowo zielone, później brązowe i drewniejące pędy pokryte licznymi, małymi, okrągłymi lub sercowatymi, zielonymi liśćmi, otoczonymi wzdłuż brzegów delikatnymi włoskami i ułożonymi na pędzie naprzemiennie. W miejscach wyrastania liści, na pędzie, widoczne są też kępki drobnych korzonków, pomagające roślinie wspinać się po podporach i ułatwiające jej rozmnażanie (pędy po zetknięciu z ziemią, łatwo się ukorzeniają).

Ficus pumila - ciekawe odmiany

Fikus pnący ma też kilka ciekawych odmian o bardzo atrakcyjnych liściach. Do najładniejszych należą:

  • 'White Sunny' ('Variegata') - odmiana o zielonych liściach z białym, nieregularnym, szerokim obrzeżem,
  •  'Quercifolia' - rzadko spotykana odmiana o ciekawych, dębokształtnych, małych liściach,
  • 'Minima' - odmiana o liściach węższych, zielonych, wydłużonych i zaostrzonych na końcu.

Odmiany zwykle rosną nieco słabiej niż gatunek i osiągają mniejsze rozmiary.

Przeczytaj też:

Figowiec pnący - uprawa i pielęgnacja

Fikus pnący pochodzi z południowej i wschodniej Azji, a więc z terenów o znacznie łagodniejszym klimacie niż w Polsce. Dlatego w naszym kraju może być uprawiany wyłącznie jako roślina pokojowa. W uprawie oczekuje półcienistego stanowiska (z wyjątkiem odmian o pstrych liściach, które potrzebują więcej światła) oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, ale stale lekko wilgotnego podłoża.

Figowiec pnący nie toleruje suszy i na brak wody w podłożu reaguje szybkim zasuszaniem i zrzucaniem liści, ale nie znosi też zalania, gdyż wtedy łatwo gnije. Bardzo lubi także wilgotne powietrze, dlatego przez cały rok (a w szczególności zimą) powinna być spryskiwana wodą lub umieszczona w pobliżu nawilżacza powietrza. Jeśli będziemy uprawiać roślinę w pomieszczeniu ze zbyt ciepłym i suchym powietrzem, może zacząć zasuszać końcówki liści lub paść ofiarą przędziorków. Aby tak się nie stało, trzeba zwiększyć wilgotność powietrza.

Ficus pumila nie potrzebuje okresu spoczynku, przez cały rok powinien mieć zapewnioną temperaturę pokojową 20-24°C i - choć jest w stanie przetrwać krótkotrwały spadek temperatury nawet do około 0°C (wyjątkiem są delikatne odmiany o pstrych liściach) - nie powinien być narażany na tak ekstremalne warunki. Jego odporność na przejściowe chłody może nam natomiast pomóc, gdy latem trzymamy roślinę na zewnątrz. Kiedy jesienią temperatury gwałtownie spadną, będziemy mieć szansę na zabranie jej do domu zanim całkiem obumrze.

Figowiec pnący - cięcie, rozmnażanie, przesadzanie

Fikus pumila rośnie dość szybko, dlatego jeśli chcemy zachować jego kępiasty pokrój lub ograniczyć wzrost pędów, powinniśmy go przycinać (najlepiej wiosną, ale w razie potrzeby także o innych porach roku). Bardzo ładnie się wtedy rozkrzewia i zagęszcza. Pozyskane fragmenty pędów możemy wykorzystać do rozmnażania i spróbować ukorzenić w wodzie. Nie jest to jednak proste i zabieg nie zawsze kończy się powodzeniem, dlatego lepiej jest rozmnażać roślinę przez odkłady poziome (pęd przygina się do ziemi, a gdy się ukorzeni, odcina od rośliny matecznej i sadzi do nowej doniczki).

Cięcie będzie też niezbędne, jeśli na roślinie zacznie dochodzić do rewersji (cofanie się cech odmianowych), co jest dość powszechnie u odmian o pstrych liściach. Kiedy znajdziemy pęd różniący się wyglądem od pozostałych np. z zielonymi liśćmi zamiast biało-zielonych, należy go wyciąć, aby się nie rozrastał i nie zdominował całej rośliny.

Fikusy pnące w razie potrzeby można też wiosną przesadzać. Zabieg ten należy jednak przeprowadzić szybko i zaraz po nim solidnie roślinę podlać, bo chociaż ma rozbudowany i rozgałęziony system korzeniowy, po przesadzeniu staje się niezwykle wrażliwa na przesuszenie i ma tendencję do szybkiego reagowania na stres zasuszeniem i zrzuceniem części liści.

Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

Jak eksponować w domu Ficus pumila?

Figowiec pnący może być w uprawie trochę kłopotliwy, ale jeśli odpowiednio się nim zajmiemy, będzie cieszyć nas swoją urodą przez długie lata. Roślina najpiękniej prezentuje się w wiszącym pojemniku (np. donicy), z którego jej elastyczne, długie, ulistnione pędy będą się swobodnie zwieszać. Można też umieścić ją na wysokiej szafce lub szerokiej ściennej półce. Roślinę można również ustawić na parapecie i rozpiąć jej pędy na ozdobnej kratce lub pręcie, podobnie jak bluszcze czy inne pnącza.

Z czym łączyć figowiec pnący?

Ficus pumila doskonale nadaje się także do tworzenia kompozycji doniczkowych, gdyż znakomicie uzupełnia wolne przestrzenie - dobrze wygląda np. w towarzystwie skrzydłokwiatu i karłowych odmian sansewierii. Może być też wykorzystany do wypełniania dolnych partii w doniczkach z wysokimi roślinami, np. kordyliną.

Znakomicie nadaje się także do tworzenia modnych w ostatnim czasie ogródków w szkle, zielonych ścian, a nawet bonsai (pędy starszych egzemplarzy od dołu drewnieją).

Zobacz w galerii różne gatunki fikusów

Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.