Fikus benjamina - opadanie liści. Co zrobić by liście fikusa nie opadały?

2023-02-03 7:18
Fikus Banjamina
Autor: GettyImages Fikus bahnjamina w okresie zimowym może gubić masowo liście, czasami niemal ogałacając się całkowicie

Fikus benjamina to popularna roślina doniczkowa, chętnie uprawiana w mieszkaniu. Niestety, często w okresie zimowym fikusa benjamina gubi liście. Co zrobić, aby liście fikusa nie opadały? Nie musisz się go pozbywać! Zobacz sprawdzone sposoby.

Wiele osób rezygnuje z uprawy fikusa (figowca) benjamina (łac. Ficus benjamina), mimo że jest niezwykle dekoracyjną rośliną doniczkową, a w dodatku łatwą w uprawie (przynajmniej przez większą część roku). Powód? Roślina w okresie zimowym gubi masowo liście, czasami niemal ogałacając się całkowicie. Jak możemy temu zapobiec?

Przeczytaj też:

Spis treści

  1. Figowiec benjamina
  2. Jak dbać o fikusa benjamina?
  3. Dlaczego liście fikusa benjamina opadają?
  4. Co zrobić, by liście fikusa benjamina nie opadały

Figowiec benjamina

Fikus benjamina to długowieczna roślina doniczkowa. Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się nią wiele lat. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i Północnej Australii. Zwany jest czasami figowcem płaczącym ze względu na to, że jego wyrastające ze zdrewniałych pędów, pokryte liśćmi gałązki opadają w dół w miarę wzrostu rośliny. Liście figowca benjamina są lśniące, spiczaste, nieco skórzaste, mają 5-10 cm długości, z wiekiem stają się ciemniejsze. w uprawie doniczkowej fikus benjamina dorasta do około 2 m wysokości.

Ficus benjamina doskonale prezentuje się zarówno ustawiony samotnie, jak i w kompozycjach z innymi roślinami doniczkowymi.

Jak dbać o fikusa benjamina?

Dla fikusa benjamina odpowiednia jest temperatura pokojowa, dbajmy by nie spadała poniżej 10 st.C. Podlewać należy niezbyt obficie i poczekać, aż podłoże w doniczce przeschnie między podlewaniami. Roślina nie toleruje mokrego podłoża. W okresie spoczynku podlewać należy mniej, tak by ziemia w doniczce utrzymywała się nieco przesuszona (objawem nadmiernego podlewania w okresie spoczynku są żółte liście).

Roślinę nawozi się wiosną i latem co dwa tygodnie stosując nawozy przeznaczone dla roślin ozdobnych z liści. Figowiec benjamina nie lubi suchego powietrza, dlatego należy zadbać o podniesienie wilgotności powietrza wokół rośliny.

>> Przeczytaj też:

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Od czasu do czasu należy oczyszczać liście rośliny z kurzu. Przy tym zabiegu trzeba uważać, by nie uszkodzić młodych liści, gdyż wszystkie zniszczenia pozostaną na nich na zawsze, a z powstałych ran wycieka sok mleczny.

warto wiedzieć

Fikus benjamina jest jedną z najlepszych roślin poprawiających jakość powietrza w pomieszczeniach. Ma jeden z najwyższych wskaźników usuwania toksyn, takich jak formaldehyd, benzen i trichloroetylen z zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach.

Dlaczego liście fikusa benjamina opadają?

Opadanie liści u fikusów jest naturalnym procesem. Roślina właśnie w taki sposób reaguje na sytuacje stresowe – w okresie zimowym jest to brak wystarczającej ilości światła, suche powietrze związane z działaniem centralnego ogrzewania oraz zbyt wysoka temperatura. Natomiast opadnie liści od wiosny do jesieni może być spowodowane przelaniem bryły korzeniowej i nadmiernymi przeciągami. W czasie sezonu wegetacyjnego problem można wyeliminować, natomiast zimą jedynie zmniejszać „straty”. W jaki sposób?

Co zrobić, by liście fikusa benjamina nie opadały

    • 1. Fikus ogólnie nie lubi przestawiania, a nawet poruszania i dlatego lepiej tego unikać. Jednak zimą można złamać tę zasadę i przenieść donicę na słoneczny parapet (jeśli doniczka z rośliną się na nim zmieści). Natomiast przestawianie dużych donic trochę bliżej okna nie ma większego sensu.
    • 2. Należy unikać zrywania żółtych, ale ciągle utrzymujących się na roślinie liści – to nie pomaga, a często jeszcze przyśpiesza ogołacanie rośliny.
    • 3. Już od jesieni rezygnujemy ze stosowania jakichkolwiek nawozów.
    • 4. Roślinę należy zimą podlewać znacznie rzadziej, najlepiej przegotowaną i odstaną wodą.
    • 5. Jeśli jest taka możliwość, w pomieszczeniu, w którym stoi fikus benjamina utrzymujemy niezbyt wysoką temperaturę.
    • 6. Walczymy z suchym powietrzem wokół rośliny, a roślinę regularnie zraszamy.
    • 7. Roślinę przycinamy (jeszcze jesienią), skracając pędy i usuwając gałązki cienkie, słabe i niepotrzebne. Fikus dobrze reaguje na cięcie i formowanie. Trzeba przy tym uważać na wyciekający sok mleczny, który może powodować lekkie alergie skórne.
    • 8. Fikus benjamina oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków, jednak nie lubi dymu tytoniowego – nie powinien więc stać w pokojach palaczy!
    • 9. Nie należy ustawiać rośliny w pobliżu drzwi wejściowych ani otworów wentylacyjnych, ponieważ podmuchy zimnego powietrza powodują opadanie liści.

    >>Przeczytaj też: Bonsai Ficus 'Ginseng' – modna roślina do domu: jak pielęgnować by nie opadały liście

    Sprawdź ciekawe projekty gotowe z kolekcji Muratora:

    Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?

    Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

    Pytanie 1 z 10
    Co to za roślina?
    Difenbachia
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE