Fikusy (figowce) - niezmiennie modne rośliny doniczkowe

2019-11-21 12:53

Fikusy, znane także jako figowce, są jednymi z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Rosną szybko, są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne.

Fikus lirolistny, fikus sprężysty czy fikus benjamina to stali mieszkańcy naszych salonów i parapetów. Z mnogości ich odmian każdy może wybrać dla siebie taką, która dobrze będzie się prezentowała w jego domu.

Fikusy w doniczce - warunki uprawy

Światło rozproszone – doskonale czują się na oknie wschodnim lub zachodnim. Dobrze znoszą suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Nie są wymagające, jeśli chodzi o temperaturę otoczenia – lubią taką około 20°C, zimą nie może być niższa niż 10°C. Im temperatura wyższa, tym większa musi być częstotliwość podlewania rośliny. Trzeba to robić miękką, odwapnioną wodą (może być przegotowana), dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, czyli latem zwykle dwa razy w tygodniu, a zimą co 7-10 dni. Wodę, która zebrała się na podstawce, wylewamy. Fikusy lubią zraszanie, latem można to robić nawet codziennie, zimą liście należy co jakiś czas przecierać z kurzu, aby roślina mogła swobodnie oddychać. Raz w miesiącu fikusa można podlać wodą zmieszaną z jasnym piwem (na szklankę wody dodaj 50 ml piwa) – będzie mieć zdrowe i bardziej błyszczące liście.

Czego fikusy nie lubią

  • Przeciągów. Trzeba je tak ustawiać, by podczas wietrzenia nie owiewał ich strumień zimnego powietrza.
  • Obracania doniczki. Przestawiając ją w inne miejsce, zaznaczmy, z której strony padało światło na roślinę. Będzie można ponownie ustawić fikusa w tej samej pozycji.Na przeciągi lub przestawianie fikusy czasami reagują zrzucaniem liści. Nie trzeba wcale wyrzucać bezlistnej rośliny. Wystarczy jej trochę przyciąć pędy, pilnować, by ziemia w donicy była lekko wilgotna, oraz dać spokój – wkrótce pojawią się nowe liście.
  • Nadmiaru wilgoci. Może on spowodować pojawienie się plam, żółknięcie i opadanie liści, a w końcu – gnicie korzeni.
  • Silnego nasłonecznienia. Na słońcu liście fikusa tracą połysk, a nawet skręcają się i żółkną.
  • Niedoboru światła. Liście fikusów reagują na jego brak podobnie jak na nadmiar – żółkną, a następnie opadają.
  • Zbyt wysokiej temperatury. Jeśli liście zwisają do dołu, oznacza to, że stanowisko jest za ciepłe dla rośliny.
Fikus sprężysty
Autor: GettyImages Fikus sprężysty osiąga docelowo spore rozmiary - warto pomyśleć o tym, gdy planujemy zakup

Nawożenie fikusów

Fikus musi być posadzony w żyznej ziemi, przepuszczalnej, zawierającej dużo próchnicy i substancji pokarmowych. Najlepsza jest mieszanina ziemi kompostowej z dodatkiem torfu oraz gruboziarnistego piasku. Na dnie doniczki trzeba położyć drenaż, by do korzeni docierało powietrze. Fikus wymaga regularnego dokarmiania zarówno nawozami organicznymi, jak i mineralnymi – dobre są preparaty dla roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach. Rośliny nawozi się od wiosny do końca lata. W sierpniu kończymy zasilanie, wznawiamy je dopiero na przełomie zimy i wiosny, gdy fikus zacznie rosnąć. Młode rośliny przesadzamy co roku, nowa doniczka powinna być zaledwie o numer większa od starej (numer to średnica doniczki w centymetrach). Starsze okazy przesadzamy raz na kilka lat, a co roku na wiosnę wymieniamy górną warstwę ziemi w doniczce.

Rozmnażanie fikusów

Fikusy łatwo rozmnaża się z sadzonek przygotowywanych od kwietnia do czerwca. Ze starszej rośliny odcina się pędy o 3-4 liściach i wstawia do ciepłej wody. Gdy przestanie wypływać sok mleczny, ich końce zanurza się w ukorzeniaczu i sadzi w mieszaninie torfu z piaskiem. Pojemnik przykrywa się folią i ustawia w jasnym, ciepłym miejscu (25-28°C). Tak wysoka temperatura gwarantuje szybkie i pewne ukorzenienie. Kiedy po 2-3 tygodniach pojawią się korzenie, młode rośliny sadzi się (pojedynczo lub po kilka sztuk) do małych doniczek wypełnionych żyzną ziemią.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe łatwe do samodzielnego rozmnażania. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe

Galeria: Figowiec benjamina = Fikus benjamina
Autor: Konrad Kalbarczyk Fikus benjamina
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają