Fikusy (figowce) - niezmienne modne rośliny doniczkowe

2019-11-21 12:53

Fikusy, znane także jako figowce, są jednymi z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Rosną szybko, są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne.

Fikus lirolistny, fikus sprężysty czy fikus benjamina to stali mieszkańcy naszych salonów i parapetów. Z mnogości ich odmian każdy może wybrać dla siebie taką, która dobrze będzie się prezentowała w jego domu.

Fikusy w doniczce - warunki uprawy

Światło rozproszone – doskonale czują się na oknie wschodnim lub zachodnim. Dobrze znoszą suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Nie są wymagające, jeśli chodzi o temperaturę otoczenia – lubią taką około 20°C, zimą nie może być niższa niż 10°C. Im temperatura wyższa, tym większa musi być częstotliwość podlewania rośliny. Trzeba to robić miękką, odwapnioną wodą (może być przegotowana), dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, czyli latem zwykle dwa razy w tygodniu, a zimą co 7-10 dni. Wodę, która zebrała się na podstawce, wylewamy. Fikusy lubią zraszanie, latem można to robić nawet codziennie, zimą liście należy co jakiś czas przecierać z kurzu, aby roślina mogła swobodnie oddychać. Raz w miesiącu fikusa można podlać wodą zmieszaną z jasnym piwem (na szklankę wody dodaj 50 ml piwa) – będzie mieć zdrowe i bardziej błyszczące liście.

Czego fikusy nie lubią

  • Przeciągów. Trzeba je tak ustawiać, by podczas wietrzenia nie owiewał ich strumień zimnego powietrza.
  • Obracania doniczki. Przestawiając ją w inne miejsce, zaznaczmy, z której strony padało światło na roślinę. Będzie można ponownie ustawić fikusa w tej samej pozycji.Na przeciągi lub przestawianie fikusy czasami reagują zrzucaniem liści. Nie trzeba wcale wyrzucać bezlistnej rośliny. Wystarczy jej trochę przyciąć pędy, pilnować, by ziemia w donicy była lekko wilgotna, oraz dać spokój – wkrótce pojawią się nowe liście.
  • Nadmiaru wilgoci. Może on spowodować pojawienie się plam, żółknięcie i opadanie liści, a w końcu – gnicie korzeni.
  • Silnego nasłonecznienia. Na słońcu liście fikusa tracą połysk, a nawet skręcają się i żółkną.
  • Niedoboru światła. Liście fikusów reagują na jego brak podobnie jak na nadmiar – żółkną, a następnie opadają.
  • Zbyt wysokiej temperatury. Jeśli liście zwisają do dołu, oznacza to, że stanowisko jest za ciepłe dla rośliny.
Fikus sprężysty
Autor: GettyImages Fikus sprężysty osiąga docelowo spore rozmiary - warto pomyśleć o tym, gdy planujemy zakup

Nawożenie fikusów

Fikus musi być posadzony w żyznej ziemi, przepuszczalnej, zawierającej dużo próchnicy i substancji pokarmowych. Najlepsza jest mieszanina ziemi kompostowej z dodatkiem torfu oraz gruboziarnistego piasku. Na dnie doniczki trzeba położyć drenaż, by do korzeni docierało powietrze. Fikus wymaga regularnego dokarmiania zarówno nawozami organicznymi, jak i mineralnymi – dobre są preparaty dla roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach. Rośliny nawozi się od wiosny do końca lata. W sierpniu kończymy zasilanie, wznawiamy je dopiero na przełomie zimy i wiosny, gdy fikus zacznie rosnąć. Młode rośliny przesadzamy co roku, nowa doniczka powinna być zaledwie o numer większa od starej (numer to średnica doniczki w centymetrach). Starsze okazy przesadzamy raz na kilka lat, a co roku na wiosnę wymieniamy górną warstwę ziemi w doniczce.

Rozmnażanie fikusów

Fikusy łatwo rozmnaża się z sadzonek przygotowywanych od kwietnia do czerwca. Ze starszej rośliny odcina się pędy o 3-4 liściach i wstawia do ciepłej wody. Gdy przestanie wypływać sok mleczny, ich końce zanurza się w ukorzeniaczu i sadzi w mieszaninie torfu z piaskiem. Pojemnik przykrywa się folią i ustawia w jasnym, ciepłym miejscu (25-28°C). Tak wysoka temperatura gwarantuje szybkie i pewne ukorzenienie. Kiedy po 2-3 tygodniach pojawią się korzenie, młode rośliny sadzi się (pojedynczo lub po kilka sztuk) do małych doniczek wypełnionych żyzną ziemią.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe łatwe do samodzielnego rozmnażania. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe

Galeria: Figowiec benjamina = Fikus benjamina
Autor: Konrad Kalbarczyk Fikus benjamina
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE