Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe. PORADNIK krok po kroku

2016-03-10 13:44
rozmnazanie-z-sadzonek
Autor: photos.com Jednym ze sposobów wegetatywnego rozmnażania roślin doniczkowych jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe to jeden ze sposobów wegetatywnego rozmnażania roślin doniczkowych. PORADNIK kroku po kroku: rozmnażanie roślin z sadzonek wierzchołkowych.

Rośliny doniczkowe zazwyczaj rozmnaża się wegetatywnie. Jednym ze sposobów rozmnażania wegetatywnego jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych. Ta prosta metoda polega na odcięciu mocnych, niezdrewniałych wierzchołkowych części pędów i ukorzenieniu ich. Z takich ukorzenionych sadzonek rozwiną się nowe rośliny doniczkowe.

Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych krok po kroku

1. Wybieramy zdrowe, niekwitnące pędy z co najmniej dwiema parami liści. Odcinamy je od rośliny macierzystej ostrym nożem (nie używajmy sekatora, poniewaz spowoduje on zmiażdżenie miejsca cięcia), poniżej węzła pędu – powinny mieć długość 8–10 cm.2. Usuwamy niższą parę liści, przycinamy łodygę sadzonki tuż pod węzłem (to z niego wyrosną korzenie). Zanurzamy ją w preparacie do ukorzeniania. Nadmiarpreparatu strząsamy.3. W podłożu robimy otwór (na przykład patyczkiem) i wkładamy do niego przygotowaną sadzonkę. Do jednej doniczki możemy włożyć ich kilka. Podłoże dookoła każdej z nich lekko ugniatamy i podlewamy rośliny.4. Sadzonki przykrywamy na dwa tygodnie torebką foliową i ustawiamy w miejscu oświetlonym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Rośliny wietrzymy 10 minut dziennie, pilnujemy, by podłoże nie wysychało. Gdy zaczną rosnąć – przesadzamy do nowych doniczek.

Jakie rośliny rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych

Przez sadzonki wierzchołkowe można rozmnażać między innymi następujące rośliny doniczkowe: klonik, aukubę, difenbachię, fikusa (figowca), fitonię, koleus, monsterę, oleander, mirt, niektóre peperomie, rozmaryn, lipkę pokojową (sparmanię), bluszcz, hoję (woskownicę), cissus, roicissus, filodendron pnący, trzykrotkę, fuksję, pelargonię, niektóre kaktusy i sukulenty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE