Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe. PORADNIK krok po kroku

2016-03-10 13:44 Opracowanie: redakcja serwisu
rozmnazanie-z-sadzonek
Autor: photos.com Jednym ze sposobów wegetatywnego rozmnażania roślin doniczkowych jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe to jeden ze sposobów wegetatywnego rozmnażania roślin doniczkowych. PORADNIK kroku po kroku: rozmnażanie roślin z sadzonek wierzchołkowych.

Rośliny doniczkowe zazwyczaj rozmnaża się wegetatywnie. Jednym ze sposobów rozmnażania wegetatywnego jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych. Ta prosta metoda polega na odcięciu mocnych, niezdrewniałych wierzchołkowych części pędów i ukorzenieniu ich. Z takich ukorzenionych sadzonek rozwiną się nowe rośliny doniczkowe.

Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych krok po kroku

1. Wybieramy zdrowe, niekwitnące pędy z co najmniej dwiema parami liści. Odcinamy je od rośliny macierzystej ostrym nożem (nie używajmy sekatora, poniewaz spowoduje on zmiażdżenie miejsca cięcia), poniżej węzła pędu – powinny mieć długość 8–10 cm.
2. Usuwamy niższą parę liści, przycinamy łodygę sadzonki tuż pod węzłem (to z niego wyrosną korzenie). Zanurzamy ją w preparacie do ukorzeniania. Nadmiar
preparatu strząsamy.
3. W podłożu robimy otwór (na przykład patyczkiem) i wkładamy do niego przygotowaną sadzonkę. Do jednej doniczki możemy włożyć ich kilka. Podłoże dookoła każdej z nich lekko ugniatamy i podlewamy rośliny.
4. Sadzonki przykrywamy na dwa tygodnie torebką foliową i ustawiamy w miejscu oświetlonym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Rośliny wietrzymy 10 minut dziennie, pilnujemy, by podłoże nie wysychało. Gdy zaczną rosnąć – przesadzamy do nowych doniczek.

Jakie rośliny rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych

Przez sadzonki wierzchołkowe można rozmnażać między innymi następujące rośliny doniczkowe: klonik, aukubę, difenbachię, fikusa (figowca), fitonię, koleus, monsterę, oleander, mirt, niektóre peperomie, rozmaryn, lipkę pokojową (sparmanię), bluszcz, hoję (woskownicę), cissus, roicissus, filodendron pnący, trzykrotkę, fuksję, pelargonię, niektóre kaktusy i sukulenty.

rozmnazanie-z-sadzonek
Autor: photos.com Jednym ze sposobów wegetatywnego rozmnażania roślin doniczkowych jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE