Figowiec sprężysty, czyli fikus sprężysty wciąż modny! Co zrobić aby fikus ładnie rósł?
Figowiec sprężysty nazywany często fikusem potrafi osiągnąć tak duże rozmiary, jak mało która roślina doniczkowa. Fikus rośnie dość szybko, dlatego jego pędy z czasem zaczynają się wyginać w różne strony i deformować. Co zrobić aby ładnie rósł?
Autor: GettyImages
Fikus sprężysty osiąga docelowo spore rozmiary - warto pomyśleć o tym, gdy planujemy zakup
Spis treści
- Jak wygląda figowiec sprężysty?
- Co zrobić, aby zachować ładny pokrój fikusa sprężystego?
- Jak dbać o figowca sprężystego?
- Ziemia dla fikusa sprężystego
- Jak podlewać fikusa sprężystego?
- Czy fikus sprężysty lubi towarzystwo innych roślin?
Jak wygląda figowiec sprężysty?
Figowiec sprężysty, czyli fikus sprężysty (łac. Ficus elastica) jest pochodzącym z tropików drzewem i w swoim naturalnym środowisku potrafi dorastać nawet do ponad 30 m wysokości, tworząc przy tym liczne korzenie powietrzne. Oczywiście w uprawie doniczkowej nie osiąga tak monstrualnych rozmiarów, mimo to i tak imponuje wielkością, gdyż może dorastać nawet do kilku metrów wysokości. Czasami na jego pędach pojawiają się też korzenie powietrzne, choć nie są tak okazałe i masywne, jak u dziko rosnących egzemplarzy.
Jako gatunek fikus sprężysty był znany i uprawiany od dawna, jednak mimo swoich rozmiarów, nie należał do najefektowniejszych roślin doniczkowych, a to głównie za sprawą mało eleganckiego pokroju. W uprawie doniczkowej fikus sprężysty tworzy słabo rozgałęziony, dość cienki, ale mocny pęd, pokryty ogromnymi liśćmi.
Liście fikusa układają się spiralnie, są owalne, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a od spodu matowe i jaśniejsze, z wyraźnie zarysowanym nerwem głównym.
Co zrobić, aby zachować ładny pokrój fikusa sprężystego?
Fikus rośnie dość szybko, dlatego jego pędy z czasem zaczynają się wyginać w różne strony i deformować. Dodatkowo starsze egzemplarze od dołu ogałacają się z liści, co sprawia, że roślina zaczyna tracić na urodzie. Takiej sytuacji można jednak zapobiec i to na dwa sposoby.
Aby fikus ładnie wyglądał trzeba w odpowiedni sposób przycinać roślinę, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i dłużej zachowa ładny pokrój. Roślinę powinniśmy przycinać wiosną, gdy rozpoczyna intensywną wegetację. Podczas zabiegu można skrócić jej pęd główny nad oczkiem na takiej wysokości, która nam odpowiada, gdyż ze znajdujących się poniżej oczek śpiących, rozwinie nowe rozgałęzienia i liście.
Obcięty fragment pędu można też wykorzystać do rozmnażania jako sadzonkę, zanim jednak umieścimy ją w wodzie lub wilgotnym podłożu, powinniśmy odłożyć ją na bok na kilka godzin, aby miejsce ciecia obeschło.
Autor: GettyImages
Fikus sprężysty osiąga docelowo spore rozmiary - warto pomyśleć o tym, gdy planujemy zakup
Jak dbać o figowca sprężystego?
Jeśli fikus ma poczuć się u nas naprawdę dobrze, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Nie jest co prawda zbyt wymagający, ale ponieważ pochodzi z tropików, oczekuje dużej ilości rozproszonego światła i przez cały rok wysokiej, pokojowej temperatury (ok. 18-24°C), która nie powinna spadać poniżej 15°C.
Nie wskazane są też dla niego przeciągi, które szczególnie zimą mogą stać się przyczyną kłopotów zdrowotnych rośliny, powodując min. rozwój chorób grzybowych lub wystąpienie plam na liściach.
Przycinając fikusa należy pamiętać o zabezpieczeniu dłoni rękawiczkami, gdyż tkanki rośliny zawierają toksyczny sok mleczny, mogący podrażniać skórę i wywoływać uczulenia.
Ziemia dla fikusa sprężystego
Fikus preferuje żyzną, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Możemy przeznaczyć pod jego uprawę podłoże uniwersalne dla roślin doniczkowych, ale możemy też poszukać specjalnego podłoża dla juk, palm, dracen i fikusów, które będzie bardziej odpowiednie.
W sezonie wegetacyjnym warto go również zasilać nawozami wieloskładnikowymi dla roślin doniczkowych lub ekologicznym biohumusem.
Jak podlewać fikusa sprężystego?
Fikus sprężysty potrafi znieść chwilową suszę, ale lepiej rośnie, jeśli ma do dyspozycji stale lekko wilgotne podłoże. Nie należy jednak przesadzać z jego podlewaniem, gdyż na mokrą glebę szybko reaguje gniciem korzeni. Taka sytuacja jest dla niego szczególnie niebezpieczna zimą, dlatego w tym czasie podlewanie powinno być ograniczone do minimum.
Fikus lubi natomiast wilgotne powietrze, którego nie brakuje mu w tropikalnych lasach, z których pochodzi. W mieszkaniach może być z tym jednak problem, dlatego w pobliżu rośliny warto ustawić nawilżacz powietrza lub umieścić donicę na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu.
Lepiej natomiast nie zraszać liści wodą ze spryskiwacza, bo choć roślinie to nie zaszkodzi, na dużych, gładkich, błyszczących liściach zaczną pojawiać się brzydkie plamy i zacieki od wody, co nie będzie wyglądało szczególnie ładnie. Liście można natomiast raz na jakiś czas przemywać wilgotną szmatką, gdyż ze względu na dużą powierzchnię, lubi się na nich gromadzić sporo kurzu, który nie tylko źle wygląda, ale też zatyka pory w liściach, utrudniając roślinie wymianę gazową z otoczeniem.
Czy fikus sprężysty lubi towarzystwo innych roślin?
Fikus sprężysty nie potrzebuje natomiast towarzystwa. Wprawdzie można posadzić u jego podstawy rośliny okrywowe (np. fikusa pnącego), ale trzeba liczyć cię z tym, że mogą sobie nie poradzić, gdyż fikus lubi zagarniać dla siebie całą przestrzeń, jaką ma do dyspozycji w doniczce.
Można też wybrać do uprawy jeszcze bardziej dekoracyjne, efektowne, a często również kompaktowe i niższe odmiany ozdobne, których na rynku obecnie nie brakuje. Polecamy:
- Tineke
- Belize
- Moonshine
- Robusta
- Abidjan
- Burgundy
- Pink Panther
Więcej o uprawie różnych gatunków fikusa w artykule: Fikusy w doniczce - warunki uprawy
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.