Owoce aronii - właściwości i wykorzystanie aronii

2015-01-16 7:00

Coraz chętniej sadzimy w naszych ogrodach krzewy aronii. Jej jadalne owoce są bardzo wartościowe – zawierają wiele składników cennych dla naszego zdrowia. Jakie właściwości mają owoce aronii i jak można je wykorzystywać.

aronia owoce
Autor: www.thinkstockphotos.com Owoce aronii zawierają wiele składników cennych dla naszego zdrowia

Aronia czarna (łac. Aronia melanocarpa) to jeden z najbardziej wartościowych i jednocześnie niedocenianych krzewów owocowych, które są uprawiane w Polsce. Ma małe wymagania, jest całkowicie mrozoodporna, nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i daje duże plony owoców.

Wykorzystanie owoców aronii

Owoce aronii zawierają ogromną ilość związków, uznawanych za lecznicze. Są bogate w wiele niezbędnych dla organizmu związków, rzadko występujących w innych owocach i warzywach. Owoce aronii mogą być spożywane na surowo, chociaż ich cierpki smak nie zawsze jest lubiany. Dlatego wykorzystuje się je głównie do wytwarzania przetworów (soków, dżemów, powideł) oraz win i nalewek. Owoce aronii przed przygotowaniem przetworów warto przemrozić przez 1–2 doby.

>>Przeczytaj też o uprawie krzewów aronii

Owoce aronii na miażdżycę i raka

Owoce aronii są bogate m.in. w antocyjany, witaminy (C, P, E, B2, B9), sole mineralne (K, Ca, Fe, Mn, Mo, I) i pektyny. Poleca się je spożywać przy wielu dolegliwościach i przyjmować w celu ogólnego wzmocnienia organizmu. Kluczowe jednak jest pozytywne działanie na organizm przy miażdżycy oraz raku. Antocyjany i rutyna zawarte w aronii uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, regulują ich przepuszczalność i obniżają ciśnienie krwi. Natomiast zawartość witaminy E (przeciwutleniacza) zwiększa ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami, co z kolei ogranicza ryzyko nowotworu.

>>Przeczytaj też: Aronia z ogrodu - przetwory z aronii: przepisy na soki, nalewki, dżemy z aronii

Owoce aronii polecane dla osób starszych

Spożywanie owoców aronii wpływa również na obniżanie złego cholesterolu w organizmie i polepszenie jakości widzenia. Druga właściwość jest szczególnie zauważalna u osób starszych regularnie spożywających sok z owoców aronii.

Aronia
Autor: GettyImages Surowe owoce aronii nie są zbyt smaczne, dlatego robimy z nich przede wszystkim przetwory

Co wiesz na temat aronii?

Pytanie 1 z 8
Aronia to:
Nasi Partnerzy polecają