Gatunki cyklamenów do uprawy w gruncie w ogrodzie

2015-07-20 15:43

Cyklameny, zwane fiołkami alpejskimi, to rośliny znane głównie z domowych parapetów. Istnieje jednak kilka gatunków cyklamenów, które można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Poznajcie gatunki cyklamenów nadające się do uprawy w ogrodzie.

Cyklameny uprawiane w ogrodach stanowią bardzo ciekawy i oryginalny akcent dekoracyjny. Oto gatunki cyklamenów, które z powodzeniem nadają się do uprawy w ogrodach.

Cyklameny do uprawy w ogrodzie: cyklamen bluszczolistny

Jednym z bardziej popularnych cyklamenów ogrodowych jest cyklamen bluszczolistny (łac. Cyclamen hederifolium), którego niewielkie, błyszczące, lekko ząbkowane liście wyrastające z bulwy na długich ogonkach, przypominają budową liście popularnego bluszczu (stąd nazwa gatunkowa). Roślina rozwija je dopiero późnym latem i zachowuje aż do wiosny następnego roku. Wtedy część nadziemna zasycha, a roślina przechodzi w stan spoczynku. Zanim cyklamen ponownie wypuści liście, w sierpniu rozwija jasno różowe lub białe kwiaty, które pozostają na roślinie aż do przymrozków.

Cyklameny do uprawy w ogrodzie: cyklamen czerwieniejący

Innym gatunkiem cyklamenu spotykanego w ogrodach jest cyklamen czerwieniejący (łac. Cyclamen purpurascens). Jego cechą charakterystyczną są niewielkie, ciemnozielone liście, zabarwione od spodu na kolor czerwony oraz nieduże, ale lekko pachnące, różowo-czerwone kwiaty, pojawiające się na roślinie od późnej wiosny (czerwiec) aż do jesieni. Cyklamen czerwieniejący jest jednym z najbardziej odpornych na niską temperaturę gatunków cyklamenów.

Cyklameny do uprawy w ogrodzie: cyklamen dyskowaty

Znacznie rzadziej od poprzednich gatunków w ogrodach spotykany jest natomiast cyklamen dyskowaty (łac. Cyclamen coum), który jako jedyny zakwita bardzo wczesną wiosną (w marcu i kwietniu). Także jego ciemnozielone liście są dość charakterystyczne, gdyż w przeciwieństwie do innych cyklamenów mają prawie okrągły kształt. Zarówno liście, jak i kwiaty po zakończeniu kwitnienia zamierają, a roślina przechodzi w stan spoczynku i dopiero jesienią ponownie zaczyna tworzyć liście i pąki kwiatowe na kolejny rok.

Uprawa cyklamenów w ogrodzie

Wszystkie cyklameny oczekują podobnych warunków uprawy. Preferują stanowiska półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru oraz lekkie, przepuszczalne, próchnicze gleby, o zasadowym lub obojętnym odczynie pH. Cyklamenów nie wolno uprawiać na glebach ciężkich i wilgotnych, gdyż od nadmiaru wilgoci ich bulwy łatwo zagniwają (szczególnie zimą). Bulwy cyklamenów sadzi się wiosną, umieszczając je w podłożu dość płytko. Dzięki temu do jesieni zdążą się ukorzenić i zaaklimatyzować w nowym miejscu. Cyklameny względnie dobrze znoszą niską temperaturę, ale silniejszy mróz może poważnie uszkodzić ich zimozielone liście i płytko rosnące bulwy, dlatego przed zimą rośliny warto okryć stroiszem lub gałązkami.Cyklameny sadzone w ogrodach najpiękniej wyglądają po kilku latach uprawy, kiedy ładnie się rozrosną i zagęszczą. Wtedy też wydają najwięcej atrakcyjnych kwiatów. Rośliny można uprawiać pod drzewami lub w ogródkach skalnych. Kiedy mają zapewnione odpowiednie stanowisko uprawy, mogą też być traktowane jako ciekawa, sezonowa roślina okrywowa.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu