Jesienne liście w ogrodzie - te drzewa mają najbardziej kolorowe liście jesienią
Jesienne liście zachwycają kolorami! Dzięki nim możemy cieszyć oczy żółtymi, czerwonymi czy pomarańczowymi barwami jesieni. Poznaj jesienne drzewa, których liście są najbardziej kolorowe.
Polska złota jesień niestety trwa krótko i przemija, zanim ktokolwiek zdąży nacieszyć się nią. Zastępuje ją szarobura, zimna, wietrzna i deszczowa pogoda. Aby niezależnie od jej kaprysów w ogrodzie wciąż było pięknie warto sadzić drzewa, które przed zrzuceniem liści efektownie się przebarwiają. Jedne na złocisto, inne na bordowo i fioletowo, niektóre urzekają całą paletą barw. Które drzewa mają najpiękniejsze liście jesienią?
Spis treści
- Żółte jesienne liście
- Jesienne drzewa z żółtymi, pomarańczowymi i brązowymi liśćmi
- Jesienne liście w odcieniach czerwieni
- Cała paleta barw na jednym jesiennym drzewie
Żółte jesienne liście
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) to spektakularne, ale niestety wolno rosnące drzewo. Nadaje się jako soliter. Jego liście o wyjątkowym, wachlarzowatym kształcie, wiosną są jasnozielone, od późnej wiosny niemal do końca lata zielone, a następnie urzekająco przebarwiają się na żółto, wręcz złocisto. Wprowadzają do ogrodu słoneczne barwy, gdy promieni słonecznych coraz bardziej brakuje. Cieszy oczy.
Jeszcze większy kontrast barw w trakcie sezonu gwarantuje buk pospolity 'Purpurea' (Fagus sylvatica). Barwna wariacja odmianowa powszechnego drzewa rosnącego naturalnie w Polsce wiosną wykształca ciemne, purpurowe liście. Efektownie kontrastuje z roślinami o liściach zielonych. Jesienią zaś blaszki liściowe nabierają nietypowej ciemnożółtej lub żółtopomarańczowej barwy. Wprowadzają do ogrodu dość jednolite, ciepłe barwy.
Na żółto przebarwiają się także robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia), błędnie nazywanej akacją. Liście są atrakcyjne, pierzaste. Robinię uprawia się także ze względu na atrakcyjne kwiaty (niestety krótko kwitnie). Jest gatunkiem miododajnym.
Spektakularne, duże, czteroklapowat liście tworzy mało rozpowszechniony tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera). Jesienne barwy blaszek liściowych to różne odcienie żółtego podchodzącego pod pomarańczowy.
Przeczytaj też: Pomarańczowe kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na pomarańczowo >>>
Autor: GettyImages
Trzmielina oskrzydlona nie na darmo zwana jest płonącym krzewem
Jesienne drzewa z żółtymi, pomarańczowymi i brązowymi liśćmi
Dąb szypułkowy (Quercus robur) to jedno z najdostojniejszych i najpiękniejszych krajowych drzew. Swoją krasę pokazuje także jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.
Na pomarańczowo i brązowo przebarwia się metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides). To jeden z nielicznych iglaków (oprócz modrzewia), który gubi liście przed zimą (a w zasadzie całe drobne gałązki, gdyż zrzuca krótkopędy). Warto go posadzić obok iglaków oraz drzew liściastych przebarwiających się na żółto. Tworzy się w ten sposób pożądany efekt kontrastu.
Jesienne liście w odcieniach czerwieni
Dąb czerwony (Quercus rubra) jest wizytówkowym gatunkiem o liściach efektownie przebarwiających się jesienią. Nabierają różnych odcieni barw – od jaskrawoczerwonej po głęboką purpurę. To jeden z tych gatunków, które pojawiają się w jesiennych pejzażach reklamujących Kanadę i północne stany USA. W polskich lasach to niestety gatunek obcy, niekorzystny (wypiera rodzime drzewa). Rośnie szybciej od krajowych gatunków, jest też bardziej wytrzymały. W ogrodach jest uprawiany właśnie ze względu na szybkie tempo wzrostu i efektowny wygląd. Potrzebuje dużo przestrzeni.
Czerwonymi, bordowymi lub purpurowymi barwami jesień witają klony palmowe (Acer palmatum). Część z nich utrzymuje takie barwy przez większość sezonu, inne przebarwiają się dopiero na pewien czas przed zrzuceniem liści. Trzeba pamiętać, że jest to cecha odmianowa. Warto to sprawdzać, gdyż niektóre odmiany przebarwiają się również na żółto, pomarańczowo lub wielokolorowo.
Oczar pośredni (Hamamelis intermedia) 'Yamina' warto uprawiać, gdyż jest dekoracyjny w newralgicznym okresie w ogrodzie, gdzie panuje biel lub co gorsza szarość. Kwitnie w nietypowym okresie – zimą lub na przedwiośniu. Liście wiosną są matowo-purpurowo-zielone, później zazieleniają się. Jesienią zaś blaszki liściowe przebarwiają się na rubinowo. Dodatkową zaletą jest późne zrzucanie liści.
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) osiąga 2-3 m wysokości i podobną szerokość. Jej duże, eliptyczne liście jesienią pięknie przebarwiają się na karmazynowo - dzięki temu staje się jedną z najpiękniejszych ogrodowych dekoracji. Potocznie nazywana jest „płonącym krzewem”.
Cała paleta barw na jednym jesiennym drzewie
Drzewem, które zachwyca różnymi barwami liści jest kolejny amerykański gatunek - ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua). Atrakcyjne, gwiazdkowate liście przebarwiają się na pomarańczowo, bordowo i fioletowo. Zależy to od fazy rozkładu chlorofilu i proporcji barwników, ale zdarza się, że na jednym drzewie w danym momencie występują liście w wielu barwach.
Ciekawą właściwość ma grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum), którego liście przebarwiają się w ciepłych barwach (zwykle na złoto, pomarańczowo, czerwono i różowo). Jesienią wydziela oryginalny zapach kojarzący się z... cynamonem lub watą cukrową. Opadłe liście można wyczuć z daleka. Z tego względu gatunek jest w niektórych krajach nazywany „piernikowym drzewem”.
Przeczytaj też:
Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu >>>
Rośliny o ozdobnych pędach, które zdobią ogród zimą >>>
Krzewy z czerwonymi owocami - jesienna ozdoba i pożywienie dla ptaków >>>