Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu

2017-10-20 10:58

Drzewa i krzewy o ozdobnej korze to ciekawy pomysł na aranżację ogrodu. Zaletą roślin o ozdobnej korze jest ich atrakcyjność także poza sezonem – w stanie bezlistnym ich ozdobna kora stanowi dodatkową ozdobę ogrodu. Poznaj najpopularniejsze rośliny o ozdobnej korze: derenie, brzozy, trzmieliny, klony.

Rośliny uprawiane w ogrodach cenimy głównie za piękne kwiaty, oryginalne liście lub atrakcyjny pokrój. Nie mniej wartościowe są jednak również takie gatunki, których istotnym walorem ozdobnym jest oryginalna kora. Urodę drzew i krzewów o ozdobnej korze docenimy szczególnie zimą, kiedy otaczający krajobraz jest szary i nieciekawy. Na jego tle kolorowe pędy czy ciekawe wzory na korze drzew i krzewów mogą stanowić jeden z ważniejszych akcentów ozdobnych ogrodu. Poznaj najpopularniejsze drzewa i krzewy o ozdobnej korze.

Najpopularniejsze drzewa i krzewy o ozdobnej korze - derenie

Wśród roślin posiadających dekoracyjną korę, na szczególną uwagę zasługują derenie. Ich pędy mogą mieć bardzo wyrazisty, czerwony (dereń biały ‘Sibirica’, ‘Minbat’), pomarańczowy (dereń świdwa ‘Midwinter Fire’) lub żółty kolor (dereń rozłogowy ‘Flaviramea’), dlatego są szczególnie atrakcyjne właśnie wtedy, gdy zrzucą liście. Krzewy o różnej barwie pędów, mogą tworzyć na tle śniegu piękny, kolorowy szpaler lub okazałą, barwną plamę.

Najpopularniejsze drzewa i krzewy o ozdobnej korze: brzozy

Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy również sadząc w ogrodzie niektóre drzewa. Rodzajem posiadającym najwięcej odmian o atrakcyjnie wyglądającej korze jest brzoza. Zwykle jej kora jest śnieżno i kredowobiała (brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’ i ‘Long Trunk’, brzoza papierowa) lub kremowa (brzoza brodawkowata ‘Youngii’), dlatego na tle zimowego krajobrazu nie wygląda zbyt wyraziście, za to latem pięknie kontrastuje z intensywną zielenią liści. Kora brzozy nie zawsze jednak jest biała. U niektórych odmian może mieć kontrastowe przebarwienia, poprzeczne prążkowania czy nietypowy odcień, np. brzoza biała chińska ‘Fascination’ o korze w odcieniach białych, pomarańczowych, różowych i czerwonych, brzoza Medwediewa ‘Gold Bark’ o korze żółto-miedzianej, brzoza Ermana o biało-szaro-złotej korze, a czasem dodatkowo łuszczyć się w oryginalny sposób (brzoza czarna ‘Black Star’, ‘Summer Cascade’, ‘Tecumseh Compact’).

Najpopularniejsze drzewa o ozdobnej korze - klony

Innymi drzewami o ozdobnej korze są także klony, których kora może posiadać bardzo interesującą barwę. Przykładami są:

  • klon okazały ‘Silver Cardinal’,który ma prążkowaną, szarozieloną korę oraz jaskrawoczerwone, młode pędy,
  • klon Dawida i klon zielonokory, które charakteryzują się prążkowaną, biało-zieloną korą,
  • klon rdzawy ‘Wintergold’, który wyróżnia się prążkowaną, biało-złotą korą.
  • klon pensylwański, który ma prążkowaną korę.

Niektóre klony, na przykład klon strzępiastokory, mają oryginalne złuszczenia kory.

Inne najpopularniejsze krzewy o ozdobnej korze

W ogrodzie warto posadzić także inne gatunki drzew i krzewów o ozdobnej korze:

  • trzmielinę oskrzydloną (odmiany ‘Compactus’, ‘Macrophyllus’, ‘Timber Creek’),
  • trzmielinę korkową,
  • stewarcję kameliowatą o korze z nieregularnymi przebarwieniami,
  • żarnowce o zielonych pędach, np. żarnowiec miotlasty ‘Firefly’,
  • okazały platan klonolistny wyróżniający się oryginalną, łaciatą korą.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE