Palma hawajska – modna roślina doniczkowa

2016-12-19 9:59

Palma hawajska to egzotyczna roślina, która u nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa we wnętrzach. Jej charakterystyczny wygląd i dekoracyjne liście sprawiają, że w oststnim czasie staje się coraz modniejsza. Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić palmie hawajskiej w domowej uprawie. Jak pielęgnować palmę hawajską?

Jedną z ciekawszych i bardzo modnych w ostatnim czasie roślin doniczkowych jest elegancka i wyjątkowo oryginalna palma hawajska (łac. Brighamia insignis). W swoim naturalnym środowisku palma hawajska jest gatunkiem zagrożonym i objętym ścisłą ochroną gatunkową, dlatego rośliny dostępne w sprzedaży, pochodzą zwykle ze sztucznej hodowli.
Zanim zdecydujemy się na zakup palmy hawajskiej, warto bliżej poznać tę wyjątkową roślinę i dowiedzieć się, jakie ma wymagania. Pomimo swojej niezaprzeczalnej urody, palma hawajska nie jest rośliną łatwą w uprawie, a największe wyzwanie stanowi dla niej przetrwanie zimy w naszych suchych i niedoświetlonych mieszkaniach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

Palma hawajska - charakterystyka rośliny

Wbrew swojej nazwie, palma hawajska palmą wcale nie jest. Wprawdzie pokrojem może ją nieco przypominać, ale w rzeczywistości jest pochodzącym z tropikalnych Hawajów egzotycznym sukulentem. Palma hawajska ma charakterystyczny wygląd: tworzy gruby, mięsisty, sztywny, rozszerzający się u podstawy, butelkowaty pęd nazywany kaudeksem (jest to organ spichrzowy, magazynujący wodę), na szczycie którego rozwija dużą rozetę jasnozielonych, okazałych, szerokich liści, pokrytych woskowym nalotem (nieco przypominających wyglądem sałatę lub kapustę). W naturze palma hawajska może dorastać do 2-3 m wysokości, tworząc grubiejący, pojedynczy pień. Jednak w uprawie doniczkowej roślina rzadko przekracza 1,5 m wysokości.

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Przy odpowiedniej opiece i w dobrych warunkach palma hawajska może zakwitać (w różnych terminach w ciągu całego roku), rozwijając dość nietypowe kwiaty o długim, trąbkowatym, wąskim kielichu i kremowożółtych, gwiazdkowatych, dość szerokich płatkach korony. Po sztucznym zapyleniu, z kwiatów można nawet uzyskać własne nasiona, które po wysianiu do bardzo lekkiego, wilgotnego podłoża, są w stanie wykiełkować. Jeśli doczekamy się z nich siewek, powinniśmy stopniowo przesadzać młode rośliny do coraz większych doniczek, zapieniając im jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Jeśli jednak chcemy zebrać z rośliny nasiona, musimy pamiętać, aby po kwitnieniu zabezpieczyć torebkę nasienną delikatnym, przepuszczalnym materiałem (np. gęstą gazą lub cieniutką włókniną), gdyż po dojrzeniu torebka zasycha i pęka, rozrzucając nasiona dookoła.

Wymagania uprawowe palmy hawajskiej - podlewanie i wigotność powietrza

Pomimo że jest sukulentem, palma hawajska ma dość wysokie wymagania wilgotnościowe, którym nie zawsze udaje się im sprostać. Wprawdzie roślina posiada mięsisty, wypełniony wodą pień, a w naturze zasiedla niegościnne stanowiska na odkrytych skałach, to jednak należy pamiętać, że środowisko z którego pochodzi, jest raczej dość wilgotne (przez większą część roku opady są częste, a powietrze wilgotne) i z wyjątkiem krótkiego okresu suszy, roślinie nie brakuje wody. Dlatego w uprawie doniczkowej palma hawajska będzie oczekiwała systematycznego, ale umiarkowanego podlewania (zimą, w okresie spoczynku, podlewanie powinno być bardziej skąpe) oraz częstego spryskiwania liści wodą. Wrogiem palmy hawajskiej jest zarówno susza, jak i przelanie, dlatego ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nigdy mokra.

>>Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe

Sadzenie palmy hawajskiej - jaka ziemia

Palmie hawajskiej należy zapewnić odpowiednie podłoże: lekkie i przepuszczalne (najlepiej podłoże dla sukulentów). Typowa ziemia kwiatowa jest dla niej nieodpowiednia, gdyż gromadzi i zatrzymuje zbyt dużo wody, co może prowadzić do zagniwania korzeni i pnia. Jest też dość ciężka, przez co korzeniom trudniej jest oddychać. Może być natomiast wykorzystana jako baza, którą przez użyciem rozluźnimy piaskiem lub drobnym żwirkiem.

Pielęgnacja palmy hawajskiej: temperatura i światło

Kolejnymi ważnymi czynnikami decydującymi o powodzeniu uprawy palmy hawajskiej są temperatura i światło. Roślina przez cały rok wymaga dość wysokiej temperatury i nie znosi jej spadków poniżej 10 st. C. Latem preferuje temperatury wyższe (22-25 st. C), zimą nieco niższe (18-20 st. C). Nie toleruje też przeciągów, o czym należy pamiętać, wietrząc mieszkanie.

Palma hawajska przez cały rok oczekuje również dużo światła, dlatego najlepiej przeznaczyć pod jej uprawę miejsce w pobliżu południowego okna. Należy jednak pamiętać, że padające latem przez szyby okienne promienie słoneczne, mogą powodować u niej poparzenie liści, dlatego w godzinach południowych roślinę należy lekko cieniować. Można ją też wynieść na balkon lub taras, ustawiając na słonecznym stanowisku.

Palma hawajska - problemy uprawowe

Palma hawajska bardzo szybko reaguje na błędy uprawowe, co może stanowić dla nas dodatkowy problem.

  • Zbyt wilgotne podłoże powoduje choroby grzybowe i gnicie pędu oraz korzeni, a przeciągi, susza, niedobór światła lub spadki temperatur poniżej 15 st. C. prowadzą do zrzucania liści.
  • Zrzuceniem liści roślina może też zareagować na szok termiczny, związany z przeniesieniem jej z chłodnej kwiaciarni lub marketu do ciepłego mieszkania bądź z powodu innej, radykalnej zmiany warunków siedliskowych (po pewnym czasie liście mogą się jednak z powrotem odrodzić).
  • Palma hawajska uprawiana w nieodpowiednich warunkach często pada też ofiarą szkodników, z których najczęściej atakują mączliki, przędziorki i wełnowce. Szkodniki są dla niej szczególnie groźne, gdyż źle reaguje na preparaty chemiczne, które łatwo mogą uszkodzić i przypalić jej delikatne liście.

>>Przeczytaj też: Choroby i szkodniki roślin doniczkowych