Podlewanie roślin doniczkowych - często popełniany błąd: takiej wody nie używaj!

2023-11-17 10:16

Podlewanie kwiatów doniczkowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby domowe rośliny doniczkowe dobrze rosły, pięknie kwitły i atrakcyjnie wyglądały, potrzebują wody. Zdarza się, że do podlewania używamy złej wody! Sprawdź, jakiej wody nie używać do podlewania kwiatów.

Pokojowe rośliny doniczkowe do wzrostu potrzebują wody, dlatego należy je regularnie podlewać. Ilość dostarczanej roślinie wody i częstotliwość podlewania zależą od gatunku rośliny, pory roku oraz warunków wzrostu. Nie bez znaczenia jest także jakość wody używanej do podlewania. Wiele osób nie zwraca uwagi na to, jaką wodą podlewa swoje kwiaty w doniczkach. A to ma znaczenie! Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie: jaką wodą należy podlewać kwiaty doniczkowe?

Spis treści

  1. Woda do podlewania kwiatów - czy woda prosto z kranu jest odpowiednia?
  2. Woda do podlewania kwiatów - jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe?

Woda do podlewania kwiatów - czy woda prosto z kranu jest odpowiednia?

Najczęściej do podlewania domowych roślin doniczkowych wykorzystujemy wodę z kranu (tzw. kranówkę). I to nie musi być błąd! Wodę wodociągową można z powodzeniem używać do nawadniania kwiatów doniczkowych – nie powinna ona zaszkodzić większości gatunków roślin.

Warto jednak nalać ją do pojemnika (konewki, butelki itp.) przynajmniej kilka godzin wcześniej (przed planowanym zabiegiem nawadniania) i odstawić, by mógł się z niej częściowo ulotnić chlor. Zimna woda z wodociągu ma zazwyczaj niższą niż pokojowa temperaturę, zbyt niską dla roślin (zetknięcie z taką wodą powoduje szok u rośliny, co niekorzystnie wpływa na jej rozwój). Odstawienie jej na pewien czas pozwoli na podniesienie jej temperatury do pokojowej.

Najlepszym sposobem na to, by zawsze mieć "pod ręką" odpowiednia wodę do podlewania kwiatów domowych jest napełnianie kranówką pojemników zaraz po tym, jak zużyliśmy ich zawartość do nawodnienia roślin.

W zależności od miejsca naszego zamieszkania woda w kranie może mieć różną zawartość soli wapnia i magnezu, co ma wpływ na tzw. twardość wody. Jeśli woda z kranu jest twarda, to nie powinno się nią podlewać roślin, które wymagają podłoża o kwaśnym pH i nie tolerują nadmiaru wapnia (są to np. storczyki, anturium, paprocie domowe, skrzydłokwiat). Aby móc nawadniać nią rośliny, trzeba ją najpierw zmiękczyć. Najprostszym sposobem jest  przegotowanie wody. Pamiętajmy jednak, że aby użyć jej do podlewania kwiatów, trzeba ją najpierw całkowicie ostudzić - trwa to nawet kilka godzin.

Dobrym patentem na gromadzenie miękkiej wody do podlewania roślin jest systematyczne zlewanie resztek zagotowanej - np. na herbatę - wody do pojemnika, zamiast wylewanie jej do zlewu. W ten sposób zbierzemy wodę do kolejnego nawadniania roślin.

Podlewanie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Dobrą wodą do podlewania roślin doniczkowych jest woda przegotowana - pamiętajmy tylko, aby wystudzić ją po gotowaniu do temperatury pokojowej

Woda do podlewania kwiatów - jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe?

Najlepsza do podlewania jest woda przefiltrowana, która ma umiarkowaną zawartość minerałów i jest pozbawiona chloru. Nie każdy jednak ma w domu zamontowany na stałe filtr do wody bieżącej, ale można też stosować filtry do dzbanków.

Kwiaty doniczkowe (szczególnie storczyki) można też podlewać wodą destylowaną (ale tą trzeba kupić).  Nie należy podlewać kwiatów doniczkowych wodą chemicznie zmiękczaną.

Jeśli jest to możliwe, do podlewanie warto wykorzystać deszczówkę - doskonale się do tego nadaje. Jeśli mamy zbiornik do zbierania wody opadowej, z powodzeniem możemy ją również wykorzystać do podlewania roślin domowych. Niestety, to rozwiązanie zazwyczaj nie jest możliwe cały sezon, a raczej głównie od wiosny do jesieni.

Przeczytaj też:

Podlewanie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Do podlewania roślin doniczkowych najczęściej użwamy wody wodociągowej. Czy robimy dobrze?

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?