Wilgotność ziemi w doniczce. Jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża?

2016-04-13 15:03
Wilgotność ziemi w doniczce
Autor: GettyImages Największym problemem w doniczkowej uprawie roślin jest zapewnienie kwiatom optymalnej wilgotności podłoża

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża w doniczkach z roślinami pokojowymi jest jednym z ważnych aspektów ich pielęgnacji. Tylko wtedy rośliny doniczkowe będą dobrze rosły i atrakcyjnie wyglądały. Jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża w doniczce?

Uprawa roślin doniczkowych może dać wiele satysfakcji, ale wymaga też dużo zaangażowania. Kwiaty pozbawione troskliwej opieki, szybko zaczynają tracić urodę i przestają być atrakcyjne. Warto więc znać wymagania uprawowe poszczególnych gatunków i zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Jednym z parametrów, które należy uwzględnić w domowej uprawie roślin doniczkowych jest wilgotność podłoża.

Właściwa wilgotność podłoża - jak ją zapewnić?

Największym problemem w doniczkowej uprawie roślin jest zapewnienie kwiatom optymalnej wilgotności podłoża. Zapewniamy ją podlewając rośliny zgodnie z ich zapotrzebowaniem na wodę. Niektóre gatunki wymagają więcej wody i na przesuszenie szybko reagują więdnięciem (np. papirus - cibora, skrzydłokwiat, adiantum), inne preferują podlewanie umiarkowane (np. fiołek afrykański, hoja), a jeszcze inne najlepiej rosną, gdy ziemia w ich doniczce jest niemal całkiem sucha (np. kaktusy pustynne). Kupując roślinę zawsze zapytajmy, jakie są jej wymagania wodne.

Nie zawsze jednak mamy czas, aby o każdą roślinę zadbać w odpowiedni sposób, zapewniając jej optymalne nawodnienie, dlatego zdarza się, że przelewamy lub przesuszamy kwiaty, doprowadzając w ten sposób do ich obumarcia. Jeśli jednak mimo wszystko chcemy mieć w domu piękne kwiaty, ale nie możemy poświecić im zbyt wiele czasu, poszukajmy w sklepach ogrodniczych produktów, które ułatwią nam pielęgnację roślin.

Jedną z takich propozycji może być hydrożel, który pomaga zatrzymać wilgoć w podłożu i w miarę potrzeby ponownie uwalnia ją do gleby. Hydrożel ma jednak pewne wady. Obciążony podłożem nie zawsze jest dostatecznie skuteczny i nie zawsze zapewnia roślinom odpowiednią ilość wilgoci. Z powodu swojej budowy, może też tworzyć nieprzepuszczalną barierę, dodatkowo tracąc na efektywności.

Przeczytaj też:

Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe >>>

Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? >>>

Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE