Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Jak uratować przelane kwiaty?

2023-11-27 10:18

Zdarza się, że nadgorliwie dbając o nasze rośliny doniczkowe, zbyt często je podlewamy. Możemy wtedy doprowadzić do ich przelania. Jak wygląda przelana roślina? Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Jak można uratować przelane kwiaty domowe?

Przelanie rośliny doniczkowej
Autor: GettyImages Roślina doniczkowa przelana często wygląda jakby była przesuszona

Pielęgnacja roślin doniczkowych wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Bez odpowiedniej wiedzy o potrzebach poszczególnych gatunków, nie uda się utrzymać ich w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Niewłaściwa pielęgnacja roślin doniczkowych może je osłabić i spowodować utratę ich walorów ozdobnych, a czasami nawet doprowadzić do jej obumarcia. Dlatego warto bliżej poznać potrzeby kwiatów doniczkowych, którymi się opiekujemy.

Spis treści

  1. Przelanie rośliny doniczkowej – jeden z błędów pielęgnacyjnych
  2. Dlaczego przelanie rośliny doniczkowej jest szkodliwe?
  3. Jak wygląda przelana roślina?
  4. Jak uratować przelaną roślinę doniczkową
  5. Jak uniknąć przelania roślin doniczkowych?

Przelanie rośliny doniczkowej – jeden z błędów pielęgnacyjnych

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy w opiece nad roślinami doniczkowymi jest niewłaściwe podlewanie. Zwykle staramy się podlewać nasze kwiaty jak najczęściej, gdyż wydaje nam się, że roślinom bardziej zaszkodzi susza niż nadmiar wody. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż nie każda roślina dobrze znosi nadmierną wilgoć w podłożu.

Przeczytaj też:

Dlaczego przelanie rośliny doniczkowej jest szkodliwe?

Woda zalegająca w okolicach korzeni rośliny uprawianej w doniczce utrudnia pobieranie tlenu, co sprawia, że roślina zaczyna się dusić, a jej liście i kwiaty szybko więdną, chociaż ziemia w doniczce pozostaje mokra. Nadmiernie podlewana roślina słabnie i staje się podatna na ataki szkodników i chorób. W konsekwencji prowadzi to do "uduszenia" rośliny i jej obumarcia.

Jak wygląda przelana roślina?

Jeśli w podłożu w doniczce jest nadmiar wody, to liście rośliny żółkną, zaczynają się zwijać, więdną i często opadają, a łodygi czernieją. Inne objawy przelania rośliny to brązowienie końcówek liści, zagniwanie liści i pędów, pojawienie się pęcherzyków na liściach, zaprzestanie kwitnienia i wypuszczania nowych liści.

Jak uratować przelaną roślinę doniczkową

Kiedy zdarzy się nam popełnić błąd i przelać nasze kwiaty doniczkowe, mamy jeszcze szansę je uratować, o ile tylko w porę dostrzeżemy problem.

Po stwierdzeniu zalania, musimy natychmiast wyjąć roślinę z doniczki, usunąć podłoże, opłukać korzenie pod letnią wodą i dokładnie oczyścić je z obumarłych fragmentów. Jeśli chociaż część korzeni pozostała zdrowa, roślina ma szansę się zregenerować, o ile posadzimy ją do nowej doniczki wypełnionej świeżym, lekko wilgotnym podłożem.

Czasami udaje się też zachować zalaną roślinę nawet wtedy, gdy straciła wszystkie swoje korzenie, gdyż w przypadku niektórych gatunków, można pobrać ich część nadziemną i ponownie ukorzenić. W ten sposób możemy odratować między innymi zalane fiołki afrykańskie czy hoje, których pędy dość łatwo ukorzeniają się w wodzie.

Przeczytaj też:

Podlewanie kwiatów doniczkowych
Autor: GettyImages Jeśli zbyt często podlewamy rośliny doniczkowe, możemy je przelać

Jak uniknąć przelania roślin doniczkowych?

Aby uniknąć zalania roślin doniczkowych, musimy pamiętać, że ziemia w doniczce nigdy nie powinna być mokra, a woda nie może zalegać na podstawce. Bez obawy możemy często podlewać jedynie te gatunki roślin, które pochodzą z terenów podmokłych i w naturze rosną w miejscach wilgotnych lub nawet zupełnie mokrych, takich jak papirusy (cibory). Ryzyko przelania jest też nieco mniejsze w przypadku lubiących wilgoć paproci. Pozostałe rośliny uprawiane w naszych mieszkaniach, na nadmiar wody szybko reagują chorobą lub obumarciem. Szczególnie wrażliwe na przelanie są sukulenty i kaktusy, które w naturze zasiedlają środowiska suche lub okresowo suche.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą
Nasi Partnerzy polecają