Ukorzenianie sadzonek. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki ukorzeniane w wodzie

2021-01-29 13:59
Ukorzenianie sadzonek
Autor: Gettyimages Epipremnum to jedna z roślin, której pędy bardzo łatwo ukorzeniaja się w wodzie

Ukorzenianie sadzonek w domu: poradnik. Jednym ze sposobów wegetatywnego rozmnażania roślin doniczkowych jest rozmnażanie z sadzonek ukorzenianych w wodzie. Jak rozmnażać rośliny doniczkowe w wodzie?

Dużo gatunków roślin doniczkowych, na przykład oleandry, papirus, fikusy (figowce), fiołek afrykański, roicissus, scindapsus, epipremnum, sparmania, monstera, filodendrony, a nawet pelargonie, można rozmnażać z sadzonek zielnych ukorzenianych w wodzie. Pobrane z roślin matecznych sadzonki tych roślin dobrze ukorzeniają się w wodzie. W ten sposób możemy otrzymać wiele nowych roślin do naszej kolekcji.

Ukorzenianie pędów roślin w wodzie to najłatwiejsza, najtańsza i najmniej pracochłonna metoda rozmnażania domowych roślin doniczkowych. Dowiedz się jak samodzielnie w domu wykonać ukorzenianie sadzonek.

Rośliny doniczkowe łatwe do samodzielnego rozmnażania. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe >>>

Ukorzenianie sadzonek roślin doniczkowych w wodzie

Do ukorzeniania potrzebujemy zdrowych pędów, czystej wody oraz szklanego pojemnika (może to być np. słoik). Fragmenty pędów, które wykorzystujemy na sadzonki, powinny mieć 10-15 cm długości. Najlepsze są te pobrane ze środkowych części pędów, choć można również ukorzeniać wierzchołki pędów.

Ścięte ostrym nożem (nie sekatorem, bo miażdży tkanki!) sadzonki powinny być zanurzone w wodzie nie głębiej niż na 2–3 cm, dlatego aby utrzymać sadzonki na odpowiedniej głębokości, na naczyniu umieszcza się tekturę z wyciętymi otworami, w które wstawia się roślinki.

Należy systematycznie uzupełniać wodę w naczyniu, by nie doprowadzić do jej wyparowania. Jest to szczególnie ważne, gdy z sadzonki wyrosną już nowe korzenie - jeśli zabraknie wody delikatne korzenie po prostu zaschną. Wodę należy wymieniać, a nie dolewać ją do naczynia!

Jaką wodą należy podlewać domowe rośliny doniczkowe? >>>

Zależnie od gatunku rośliny, sadzonki ukorzeniają się po kilku lub kilkunastu tygodniach. Poznaje się to po dobrze wykształconych korzeniach. Wtedy nowe rośliny trzeba bardzo ostrożnie posadzić do odpowiednich doniczek (o właściwych rozmiarach - pamiętajmy, aby doniczka nie była zbyt duża) wypełnionych żyzną, ale lekką i przepuszczalną ziemią.

Po posadzeniu roślinę należy podlać. Przez minimum dwa tygodnie nie należy stosować żadnych nawozów.

Przeczytaj też: Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe >>>

Rozdzielanie storczyków - sposób na rozmnażanie storczyków [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE