Podlewanie roślin doniczkowych w domu: jak często podlewać kwiaty

2020-01-22 14:34 Opracowanie: redakcja serwisu

Podlewanie roślin doniczkowych uprawianych w domu czy w biurze to podstawa ich pielęgnacji. Podpowiadamy jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach i jak często to robić.

Rośliny doniczkowe należy podlewać, aby dostarczyć im niezbędnej do życia wody. Zapotrzebowanie roślin doniczkowych na wodę zmienia się wraz z ich wzrostem. Nie bez znaczenia jest również pora roku. Najwięcej wody rośliny doniczkowe potrzebują podczas kwitnienia. Mniejsze zapotrzebowanie na wodę jest w okresie zimowego spoczynku roślin.

Korzenie rośliny uprawianej w doniczce mają ograniczoną powierzchnię rozrastania się. Ograniczona jest także ilość podłoża, w którym rosną. Dlatego istotne jest, aby podłoże to miało odpowiednią dla danej rośliny wilgotność. A to możemy zapewnić przez podlewanie. Gdy zabraknie wody, roślina staje się coraz bardziej wiotka, słaba, a z czasem usycha. Wytrzymałość na niedobór wody jest zależna od zapotrzebowania danej rośliny na wodę. Na przykład sukulenty, które mają zdolność magazynowania wody w swoich tkankach, nie wymagają intensywnego podlewania i wytrzymają znacznie dłużej bez podlewania niż rośliny o delikatnych i cienkich liściach. Podobnie egzemplarze, które stoją w pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność, np. w kuchni bądź łazience, wytrzymają dłuższe przerwy w podlewaniu, niż te, które ustawimy w nasłonecznionym salonie bądź ogrzewanym pokoju.

Kiedy należy podlewać rośliny doniczkowe

O tym, czy roślinę należy podlać, decydujemy po sprawdzeniu stanu wilgotności podłoża w doniczce. Najlepiej zrobić to wkładając palec do ziemi – jeśli wyczujemy, że jest ona wilgotna, to nie podlewamy, a gdy wyczujemy, że jest sucha – roślinę należy podlać.
Pamiętajmy też, że nadmiar wody znacznie bardziej może szkodzić roślinom doniczkowym niż jej niedobór.

>>> Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych w domu - jak zapewnić właściwą wilgotność podłoża

Jak często podlewać rośliny doniczkowe

Zużycie wody przez roślinę jest proporcjonalne do powierzchni jej liści (im więcej liści, tym roślina potrzebuje więcej wody). Zależy także od wilgotności powietrza oraz temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawiona jest roślina – im cieplej i bardziej sucho, tym roślina potrzebuje częstszego podlewania.
Częstotliwość podlewania zależy również od objętości i właściwości podłoża w doniczce: rośliny rosnące w większych pojemnikach i w próchnicznej ziemi potrzebują rzadszego podlewania niż te uprawiane w małych doniczkach i piaszczystym podłożu.
Nie bez znaczenia jest też rodzaj doniczek – częściej należy podlewać rośliny posadzone w doniczkach ceramicznych (glinianych) o porowatych ściankach, przez które woda z łatwością wyparowuje. Rośliny rosnące w doniczkach plastikowych podlewa się rzadziej.

 • Roślinę, która wymaga podłoża bardzo wilgotnego, należy podlewać tak, aby ziemia była stale całkowicie wilgotna, ale nie nasiąknięta wodą. Trzeba pamiętać, aby nawet wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nie była przesuszona.
 • Roślina, która powinna mieć podłoże wilgotne, powinna być tak podlewana, by w okresie między podlewaniami wierzchnia warstwa podłoża (1–2 cm) przeschła, ale pod tą warstwą podłoże było wilgotne.
 • Roślinę wymagającą podłoża lekko wilgotnego nawadniamy tak, by między kolejnymi podlewaniami ziemia przeschła do połowy wysokości doniczki.

Jak podlewać rośliny w doniczkach?

Rośliny podlewamy najczęściej do doniczek, strumień wody kierując na podłoże. Rośliny powinny być tak posadzone, aby od górnej krawędzi doniczki do powierzchni podłoża pozostawało 1,5–2 cm, wtedy wlewana woda nie będzie wypływać z doniczki. Wlewamy wodę aż do wypełnienia doniczki po brzeg. Woda wsiąka powoli, trzeba więc poczekać, aby zaobserwować, czy pojawi się w podstawce. Jeśli czas od momentu wlania wody do jej pojawienia się na podstawce jest wyjątkowo krótki, oznacza to, że albo podłoża w doniczce jest zbyt mało – wtedy należy roślinę przesadzić uzupełniając podłoże, albo ziemia w doniczce jest bardzo przesuszona (wtedy czekamy aż woda w podstawki zostanie pobrana i jeszcze kilkakrotnie nalewamy wody do podstawki, aż do momentu gdy roślina przestanie pobierać wodę).

Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe >>>

Podlewanie roślin doniczkowych
Autor: www.photos.com Roślina, która nie jest podlewana, traci turgor
Nietypowe podlewanie roślin doniczkowych
Fiołek afrykański

Autor: GettyImages

Liście fiołka afrykańskiego są mięsiste i owłosione

Niektóre rośliny trzeba podlewać w inny sposób. Przykładowo te o włochatych liściach (np. fiołki afrykańskie) powinny być podlewane wyłącznie do podstawki, ponieważ woda, która dostanie się na powierzchnie liści może powodować gnicie bądź oparzenia w miejscu, gdzie padają promienie słoneczne. Natomiast u roślin tworzących rozety, np. z rodziny ananasowatych (echmea, bromelia), warto także wlać wodę do środka rozety, ponieważ pobierają one wodę również przez liście.

Kiedy podlewamy rośliny doniczkowe częściej, a kiedy rzadziej

Rośliny doniczkowe podlewamy częściej, gdy:

 • szybko rosną,
 • kwitną (bądź mają zakwitnąć wkrótce),
 • rosną w suchej atmosferze (niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu),
 • korzenie prawie całkowicie wypełniają doniczkę (rośliny wymagają przesadzenia).

Natomiast rzadziej podlewamy rośliny doniczkowe, gdy:

 • są w stanie spoczynku (jesienią i zimą) – w okresie spoczynku roślina wymaga tylko tyle wody, aby nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża; stan podłoża należy sprawdzać raz na tydzień, a roślinę podlewać małą ilością wody,
 • magazynują wodę w liściach (np. aloesy, sansewierie), łodygach (np. kaktusy, wilczomlecze) lub korzeniach (np. szparagi, zielistki),
 • mają woskowate liście (np. hoje),
 • rosną w chłodnym i wilgotnym miejscu,
 • ostatnio były przesadzane.

Zobacz wideo: Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
apartamenty domlux
|

Z roślinami należy się obchodzić jak z dziećmi, dbać o nie i kontrolować cały czas. Pamiętajmy, jednak że co za dużo, to niezdrowo.

Roman Roksemburski
|

U mnie te rośliny już tak powyrastały, że chyba będzie trzeba je przesadzić do ogrodu Specjalnie właśnie pierwsze rosły sobie w doniczkach.