Jak podlewać aloes, żeby wyglądał efektownie i zdrowo? Ważne zasady podlewania aloesu

2023-11-29 8:49

Aloes to jeden z najpopularniejszych sukulentów uprawianych w domu w doniczce. W jego pielęgnacji bardzo ważne jest podlewanie. Podpowiadamy, jak prawidłowo podlewać aloes i jakiej wody używać do podlewania aloesu.

Podlewanie aloesu
Autor: GettyImages Jak prawidłowo podlewać aloes uprawiany w doniczce?

Spis treści

  1. Jak aloes potrafi zatrzymać wodę?
  2. Czy aloes lubi mokro?
  3. Co ile trzeba podlewać aloes w doniczce?
  4. Jaką wodą podlewać aloes?
  5. Jak prawidłowo podlewać aloes?
  6. Czy aloes można zraszać?

Aloesy należą do grona najchętniej uprawianych w mieszkaniach sukulentów. Znanych jest ich ponad 550 gatunków, ale do uprawy w doniczce nadaje się tylko kilka z nich, m.in. aloes drzewiasty, aloes ościsty, aloes niski lub kolczasty, aloes tygrysi, aloes krótkolistny, Aloe peglerae, a także ich liczne odmiany mieszańcowe. Niemal wszystkie pochodzą z ciepłych i dość suchych klimatów. W naturze zasiedlają słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne, lekkie, suche, stosunkowo ubogie, a nawet piaszczyste i kamieniste podłoża.

Jak aloes potrafi zatrzymać wodę?

Aloesy przystosowały się do takich warunków i wykształciły kilka cech przystosowawczych, w tym głównie grube, mięsiste liście, pokryte woskowatą skórką. Zadaniem liści jest gromadzenie i magazynowanie wody, która jest następnie wykorzystana przez roślinę w okresach suszy. Woda gromadzi się w gąbczastych tkankach wodnych, znajdujących się pod skórką liści, dlatego po naciśnięciu palcem liść wydaje się być napęczniały i sprężysty, niemal jak wypełniony wodą worek (liście mogą nawet w ponad 98% składać się z wody). Gąbczasta, galaretowata tkanka, nasączona wodą, ale też substancjami odżywczymi, jest dla aloesu magazynem wszystkiego, czego roślina potrzebuje do przetrwania w trudnych warunkach, ale miąższ liściowy niektórych gatunków (m.in. aloesu drzewiastego), jest tak zasobny w cenne substancje odżywcze i minerały, że pozyskuje się go również do celów kosmetycznych i leczniczych (ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym).

Aby ochronić swoje cenne zapasy wody i minerałów, aloes wykształcił jeszcze jedną cechę przystosowawczą, czyli grubą, woskowatą skórkę, pokrywającą liście, która chroni znajdującą się wewnątrz liścia wodę przed wyparowaniem. Ponieważ zawiera w swoim składzie gorzką substancję, skutecznie zniechęca szkodniki i inne zwierzęta do podgryzania rośliny i pozyskiwania wody z jej liści (sam miąższ nie ma żadnego smaku, gdyż gorzka jest tylko zielona skórka).

Przeczytaj też:

Czy aloes lubi mokro?

Ponieważ aloes jest tak doskonale przystosowany do trudnych warunków, z jakimi musi mierzyć się w naturze, również w domowej uprawie będzie wymagał szczególnego traktowania. Nie jest wprawdzie szczególnie wymagający, ale źle reaguje na błędy uprawowe, dlatego należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę w jego pielęgnacji.

Największym problemem, z jakim mierzymy się w uprawie aloesu w doniczce jest jego prawidłowe podlewanie.

  • Jeśli będziemy postępować z nim podobnie, jak z wieloma innymi roślinami uprawianymi w mieszkaniu, bardzo szybko go zalejemy i doprowadzimy obumarcia (objawem zalania są odpadające lub mięknące liście, a także pojawiające się na powierzchni liści żółte lub brunatne plamy).
  • Nie możemy też jednak potraktować aloesu tak, jakby wody w ogóle nie potrzebował i całkiem zaniechać jego podlewania, bo wtedy liście rośliny zaczną się marszczyć i zwijać, a całkiem zasuszona roślina obumrze.

Co ile trzeba podlewać aloes w doniczce?

Aloes przede wszystkim należy podlewać oszczędnie.

  • W sezonie wegetacyjnym, od wiosny do jesieni, kiedy aloes rośnie najintensywniej, należy podlewać go nieco częściej - zwykle co 7-10 dni, najlepiej rano lub wieczorem, bo gorące, południowe słońce sprzyja szybkiemu odparowywaniu wody z doniczki, zawsze jednak sprawdzając, czy wierzchnia warstwa podłoża już jest lekko przesuszona. Po podlaniu trzeba też odczekać kilkanaście minut, a następnie wylać nadmiar wody, zalegający na podstawce, aby nie stał się przyczyną gnicia korzeni.
  • Zimą aloes należy podlewać rzadziej - raz na dwa, a nawet trzy tygodnie, za każdym razem sprawdzając, czy ziemia zdążyła już solidnie przeschnąć.

Jaką wodą podlewać aloes?

Aloes można podlewać zwykłą wodą z kranu o temperaturze pokojowej. Należy jednak pamiętać, że zawiera ona różne pierwiastki (chlor, fluor, magnez, żelazo), które w nadmiarze mogą roślinie nie służyć, dlatego „kranówkę” najlepiej jest wcześniej przegotować, przefiltrować lub odstawić na dobę w wiadrze, aby nadmiar pierwiastków mógł z niej wyparować.

Do podlewania aloesu można też wykorzystać resztki niegazowanej wody mineralnej, przeznaczonej do picia, a nawet deszczówkę.

Jak prawidłowo podlewać aloes?

Podczas podlewania aloesu, starajmy się wlewać wodę wprost na podłoże (do doniczki), unikając przy tym moczenia liści, gdyż zalegająca w zakamarkach woda może prowadzić do gnicia podstawy liścia i sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

Czy aloes można zraszać?

Liści aloesu nie należy też zraszać i to z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze mgiełka wodna ze zraszacza i tak nie ma dużych szans, by przeniknąć do wnętrza liścia przez grubą skórkę, a po drugie na powierzchni liści tworzą się od kropelek wody brzydkie plamy i zacieki, które psują wygląd całej rośliny.

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.