Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

2018-09-28 10:31 Michał Mazik

Wiele roślin doniczkowych dekorujących mieszkania nie sprawia żadnych problemów, o ile zapewni im się dobre warunki i prawidłowo pielęgnuje. Niestety, z pielęgnacją roślin doniczkowych bywa różnie. Czy wiesz, jakie błędy w uprawie roślin doniczkowych popełniane są najczęściej? Poznaj je i sam tego nie rób!

Rośliny doniczkowe, które uprawiamy w mieszkaniach, pochodzą z różnych, najczęściej tropikalnych obszarów kuli ziemskiej. Posiadają przez to specyficzne wymagania, które nie zawsze są możliwe do spełnienia. Jednakże nawet przy zapewnieniu minimalnych wymagań, rośliny rozwijają się i zdobią mieszkanie. Większym problemem jest niewłaściwa opieka, w tym brak systematyczności i...nadmierna gorliwość.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową?

Najczęstsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

 • Światło – wymagania roślin zależą od konkretnego gatunku. Nieliczne okazy (np. sukulenty) radzą sobie przy bezpośrednim oświetleniu (parapety okien wystawy południowej). Większość woli dużą ilość światła rozproszonego (miejsca w pobliżu okien). Istnieje mało gatunków, które tolerują zacienienie (sansewieria, skrzydłokwiat, monstera).
 • Podlewanie – im więcej wody, tym lepiej – to błędna zasada w uprawie roślin pokojowych. Nadmierna ilość wody i zalewanie rośliny prowadzi do gnicia korzeni, gubienia liści i w konsekwencji zamierania całej rośliny. Podobnie wygląda sprawa ze zbyt rzadkim podlewaniem – wiele roślin wykazuje niewielką tolerancję na przesuszenie bryły korzeniowej.
 • Nawożenie – rośliny mają specyficzne wymagania pokarmowe. Najczęściej dostarcza im się azot (silniejszy wzrost), potas (lepsze krzewienie), fosfor (bujniejsze kwitnienie i dobry rozrost korzeni) oraz mikroelementy. W praktyce jednak nawożenie stosowane jest zbyt często. To z kolei prowadzi do zasolenia podłoża. Dlatego okazy doniczkowe lepiej nawozić oszczędniej.
 • Częste przestawianie roślin – zieleń pokojowa przyzwyczaja się do danego miejsca i źle reaguje na przestawanie (a czasem nawet obracanie). Szczególnie wrażliwy na to jest fikus Benjamina, szybko gubiący liście.

 • Mała wilgotność powietrza – to największy problem roślin w okresie zimowym. Przy centralnym ogrzewaniu wilgotność powietrza może być niższa nawet o 20-30% od tej wymaganej przez rośliny. Rezptatem jest osłabienie, częste występowanie chorób i szkodników oraz gubienie liści. Rozwiązaniem może być codzienne zraszanie, instalacja nawilżaczy i regparne wietrzenie mieszkań.
 • Niewłaściwy dobór pojemników – rośliny powinno się przesadzać wtedy, gdy korzenie zaczynają przerastać otwory w donicy. Zwykle zabieg przeprowadzany jest raz na kilka lat. Kolejna donica powinna być tylko trochę większa. I tu pojawia się problem. Rośliny przesadzane są do zbyt dużych pojemników. Przez to wolniej aklimatyzują się, a ich wzrost zostaje zahamowany.
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE