Jakie drzewko najlepsze na choinkę? Świerk, jodła czy sosna?
Jaka żywa choinka jest najlepsza na święta? Najpiękniejsze drzewka na choinkę to świerk pospolity, świerk kłujący oraz jodła kaukaska. Które żywe drzewko będzie najlepsze? Zanim kupisz, dowiedz się, jakie są między nimi różnice.
Autor: GettyImages
Kupując choinkę żywą należy zwrócić uwagę na dwie cechy świadczące o świeżości choinki: kolor igieł, który powinien być soczystozielony oraz giętkość gałęzi
Spis treści
- Jakie żywe drzewko na choinkę?
- Choinka żywa - cięta czy w pojemniku?
- Choinkę w doniczce można po świętach przesadzić do ogrodu
- Pomysły na dekorację choinki - zdjęcia
- Jaka choinka najlepsza na święta? Świerk, jodła czy sosna?
- Choinka żywa na święta - gdzie kupić?
- Dlaczego warto kupić żywą choinkę?
- Co zrobić, by choinka długo stała i nie gubiła igieł?
Choinka to obowiązkowa i najważniejsza dekoracja świąt Bożego Narodzenia. Chociaż liczy się przede wszystkim znaczenie świąt i rodzinna atmosfera, trudno wyobrazić sobie wspólne spędzanie czasu bez przepięknie ozdobionego i oświetlonego lampkami drzewka.
Jakie żywe drzewko na choinkę?
Standardowo drzewka pochodzą z plantacji lub miejsc przeznaczonych do wycinki (np. pod sieciami wysokiego napięcia). Te pierwsze zwykle są bardziej wybarwione i regularne, choinki z plantacji – rzecz jasna – mają bardziej naturalny i tym samym nieregularny pokrój. Ważny jest także rozmiar iglaka. Pomimo że to kluczowa dekoracja świąt, należy ją dobrać pod względem wielkości pomieszczenia. Największe, gęste i szerokie choinki dobrze wyglądają tylko w przestronnych pokojach. Do mniejszych wnętrz lepiej wybrać choinkę średniej wielkości, która nie będzie sprawiała problemów logistycznych. Jeśli choinka od razu ma dużo brązowych igieł, lepiej zrezygnować z jej zakupu.
Choinka żywa - cięta czy w pojemniku?
Decydując się na żywą choinkę, można wybierać pomiędzy drzewkami uciętymi (które po świętach trzeba utylizować) lub drzewkami posadzonymi w pojemniku (z uformowaną bryłą korzeniową).
Choinki w doniczce w styczniu trzeba przenieść do jasnego, chłodnego miejsca. Później - już wiosną - roślinę przesadza się do ogrodu. W obu przypadkach choinki powinno się podlewać przynajmniej raz na kilka dni – to przedłuży trwałość igieł. Choinkę w pojemniku należy sporadycznie podlewać także w czasie przechowywania - aż do posadzenia. Niezależnie od rozmiaru, rodzaju i gatunku choinki nie powinno się ustawiać w pobliżu źródła ciepła, np. grzejnika.
Choinkę w doniczce można po świętach przesadzić do ogrodu
Choinki w doniczce kupione jako świąteczne dekoracje można później posadzić w ogrodzie. Będą nas cieszyły swoją urodą, trzeba tylko zadbać o stworzenie im odpowiednich warunków. Choinkę do pokoju najlepiej wnieść tuż przed świętami. W ciepłym pomieszczeniu powinna stać najwyżej kilka dni. Jeżeli pozostanie w nim zbyt długo - w drzewku ruszą soki. Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany (co poznamy po nabrzmiewaniu pąków na wierzchołkach pędów), przenieśmy ją do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. Gdy nie będą już grozić przymrozki, posadźmy roślinę w ogrodzie.
Pomysły na dekorację choinki - zdjęcia
Autor: GettyImages
Choinka jest najbardziej wyrazistym symbolem Bożego Narodzenia. To także bardzo istotny element świątecznej dekoracji domu, który ma ogromny wpływ na ostateczny klimat jaki zapanuje w czasie świąt w domu
Jaka choinka najlepsza na święta? Świerk, jodła czy sosna?
- Świerk pospolity. Najbardziej znanym i tym samym rozpowszechnionym drzewem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity. Absurdalnie ten gatunek drzewa iglastego - z całym szacunkiem dla jego pięknego wyglądu - średnio sprawdza w roli choinki świątecznej. Świerknie jest pozbawiony atutów, ale ma także wiele wad. Najistotniejsze z nich to krótki okres żywotności (zwykle ok. 1 tygodnia), igły są mocno kłujące (co utrudnia ubieranie świerku na święta) oraz łamliwe pędy.
- Świerk kłujący. Dużo bardziej okazały i wytrwały jest jego kuzyn – świerk kłujący. Igły mogą utrzymywać się na drzewie nawet przez kilka tygodni. Świerk kłujący ma gęsty, regularny pokrój. Igły niestety również są... mało przyjemne w dotyku, ale to lepszy wybór choinki na święta.
- Jodła kaukaska. W ostatnich latach popularność zdobywa jodła kaukaska. To najdroższa choinka na święta z wymienionych gatunków, w jej przypadku wraz z wysoką ceną wiąże się także dobra jakość. Igły utrzymują się na drzewku przez wiele tygodni (w dużej mierze nie opadają nawet po uschnięciu). Są cienkie, delikatne, gęsto ułożone i nadają drzewku efektowny wygląd. Ozdoby choinkowe na jodle są dobrze widoczne - wręcz wyeksponowane.
- Sosna pospolita. Sprawdzone rozwiązanie na Boże Narodzenie można także „ściągnąć” ze Śląska. Tam znacznie częściej niż w innych regionach Polski za drzewko świąteczne służy sosna pospolita. Jest mniej gęsta niż pozostałe gatunki, za to urzeka swoim zapachem lasu i oryginalnością. Długie, mało kłujące igły utrzymują się przez ponad 2 tygodnie.
Choinka żywa na święta - gdzie kupić?
Świąteczne drzewka najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, zwłaszcza te w pojemnikach. Wtedy jest największa szansa, że roślina jest zadbana, żywotna i nie będzie sprawiała problemów w czasie użytkowania.
Częstym miejscem zakupu choinek na święta są także targi oraz nadleśnictwa. Możliwości jest znacznie więcej – choinkę można nabyć nawet online. To dobry sposób dla osób, które mają problem z transportem. Należy unikać jednak domokrążców i drobnych sprzedawców (np. oferujących kilka drzewek). W obu przypadkach zachodzi większe ryzyko, że choinka była pozyskana nielegalnie.
Przeczytaj też: Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe na stół – jak zrobić? Elegancki stroik na Boże Narodzenie
Dlaczego warto kupić żywą choinkę?
Żywe drzewko świąteczne prezentuje się efektownie. Mamy do wyboru kilka rodzajów iglaków, różniących się od siebie wyglądem, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie.
- Jodły kaukaskie to drzewka o szlachetnym wyglądzie. Są zazwyczaj gęste i rozłożyste, o intensywnym odcieniu zieleni. Charakteryzują się także miękkimi igłami, co ma istotne znaczenie, gdy w domu są małe dzieci bądź zwierzęta. Z kolei świerk pospolity, który uznawany jest za podstawowe drzewko choinkowe w polskiej tradycji, cechuje się krótkimi, ostrymi igłami i jaśniejszym kolorem. Natomiast świerk srebrny - jak sama nazwa wskazuje - wyróżnia się srebrzystą barwą i podobnymi do świerku pospolitego igłami. Z kolei sosna jest dość rzadko wybieranym drzewkiem świątecznym, jednakże z roku na rok przybywa jej zwolenników - mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market, dostawcy wysokiej jakości profili drewnianych oraz importera i plantatora żywych drzewek świątecznych. Unoszący się w domu zapach lasu to z pewnością jeden z głównych argumentów, przemawiających za zakupem naturalnej choinki. Co ważne, aromat ten przypomina nam nie tylko o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, ale wykazuje również właściwości zdrowotne. Dzieje się tak za sprawą zawartych w iglakach naturalnych olejków eterycznych, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Zapach świerka ma działanie odprężające i relaksujące. Z kolei aromat sosny wzmacnia odporność organizmu, koi bóle reumatyczne oraz udrażnia drogi oddechowe. Natomiast jodła wykazuje działanie przeciw grzybom, wirusom i bakteriom, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na zachorowania – opowiada Kinga Liebchen.
Co zrobić, by choinka długo stała i nie gubiła igieł?
Jeszcze przed zakupem – należy zwrócić uwagę na dwie cechy świadczące o świeżości choinki: kolor igieł, który powinien być soczystozielony oraz giętkość gałęzi. Pień drzewka – o ile nie został obsadzony w punkcie sprzedaży – warto podciąć o kilka centymetrów, co ułatwi pobieranie wody. Choinka powinna być również umieszczona w specjalnym stojaku z pojemnikiem na wodę, który należy regularnie uzupełniać.
Należy pamiętać też o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się drzewko, a także o tym, że ustawić choinkę z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak np. kominek czy grzejnik. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 23ºC. Z kolei zawieszając ozdobne lampki, warto zdecydować się na LED-owe, gdyż emitują one mniej ciepła i nie przyczyniają się do usychania drzewka. Warto unikać również ciężkich ozdób choinkowych.