Jaki gatunek sosny do ogrodu? Poznaj najpiękniejsze sosny do uprawy w ogrodzie

2024-04-16 14:10

Sosny to popularne drzewa iglaste. Mają niewielkie wymagania i są chętnie wykorzystywane w ogrodowych aranżacjach. Do wyboru mamy wiele gatunków i odmian sosen, które różnią się nie tylko rozmiarami, ale także wyglądem igieł, kory i szyszek. Jakie są gatunki sosny? Jaki gatunek sosny do ogrodu?

Spis treści

  1. Sosna pospolita
  2. Kosodrzewina
  3. Sosna wejmutka
  4. Sosna czarna
  5. Sosna żółta
  6. Sosna limba
  7. Sosna oścista

Sosny uchodzą za jedne z najłatwiejszych w uprawie iglaków. Lubią słoneczne stanowiska (w cieniu mogą gubić igły – zwłaszcza od dołu), mogą rosnąć w mało zasobnym podłożu - nawet piaszczystym i kamienistym. W ogrodach można sadzić różne gatunki sosny - przedstawiamy najpopularniejsze.

Sosna pospolita

Sosna pospolita (Pinus sylvestris) – może osiągać nawet 40 m wysokości, dlatego nadaje się do średnich i dużych ogrodów. Na mniejszych powierzchniach lepiej wybierać niższe, botaniczne odmiany, np. 'Globosa Viridis' (1,5 m wys.), 'Watereri' (4 m), 'Wintergold' (6 m). Ozdobą jest nie tylko ulistnienie, ale także cynamonowoczerwona kora, łuszcząca się płatami. Sosnę pospolitą warto sadzić w szczególności w ogrodach wiejskich, leśnych i naturalistycznych. Można uprawiać ją w grupie lub jako soliter. Ten gatunek sosny jest w pełni mrozoodporny, dlatego nadaje się do sadzenia także w chłodniejszych rejonach Polski.

Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie

Kosodrzewina

Kosodrzewina (Pinus mugo) – to gatunek, który osiąga 2-4 m wysokości i głównie rozrasta się wszerz. Dlatego potrzebuje przestrzeni w ogrodzie. W porównaniu z sosną pospolitą ma gęściejsze, bardziej atrakcyjne ulistnienie. Kosodrzewinę warto sadzić na skalniaku, wrzosowisku lub na środku trawnika jako ozdobny soliter. Dobrze wygląda w kompozycjach kolorystycznych. Kosodrzewina jest przydatna do zadarniania terenu, zwłaszcza na skarpach (zapobiega erozji i obsuwaniu podłoża). Warto zwrócić uwagę na karłową odmianę kosodrzewiny 'Ophir' (0,5 m), której igły przebarwiają się zimą na żółtopomarańczowo.

h.

Sosna wejmutka

Sosna wejmutka (Pinus strobus) w zależności od odmiany osiąga od 7 do 15 m wysokości. Ma długie (7-12 cm), cienkie i miękkie igły. Młode okazy sosny wejmutki mają stożkowaty pokrój, z czasem korona staje się nieregularna. Drzewo warto w szczególności sadzić jako soliter, np. na trawniku. Nadaje się także do kompozycji drzewiastych i krzewiastych. Do nasadzeń pojedynczych w ogrodach w szczególności warto wybierać odmianę 'Fastigata' o nietypowym, kolumnowym pokroju. Na rabaty, wrzosowiska i do dekoracji oczek wodnych nadaje się sosna wejmutka odmiana 'Nana', osiągająca do 2 m wysokości. Należy unikać uprawy sosny wejmutki w miastach, bowiem ten gatunek źle znosi zanieczyszczenie powietrza.

Sosna czarna

Sosna czarna (Pinus nigra) - gatunek przypomina sosnę pospolitą jednak wytwarza ciemną, prawie czarną korę (stąd nazwa). Wymagania ma podobne – sosnę czarną można sadzić niemal na każdej działce. Do interesujących odmian sosny czarnej należą:

  • 'Molette' - o wąskim kolumnowym kształcie korony,
  • 'Nana' – odmiana o krzaczastym pokroju, osiągająca do 3 m wysokości,
  • 'Brepo' - odmiana karłowa wolno rosnąca.

Sosna czarna nadaje się do aranżacji w miastach. Wykorzystuje się ją do umacniania wydm i zapobiegania erozji gleby.

Sosna żółta

Sosna żółta (Pinus ponderosa) – to kolejna alternatywa dla sosny pospolitej. Drzewo osiąga 30-40 m wysokości, ale rośnie wolno. Nazwa tym razem pochodzi nie od barwy kory, lecz zabarwienia drewna. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Nie jest jednak w pełni mrozoodporna - dlatego należy unikać uprawy sosny żółtej w chłodniejszych rejonach Polski.

Sosna limba

Sosna limba (Pinus cembra) - drzewo osiąga do 20 m wysokości. Rośnie wolno. Ma wąski, początkowo stożkowy, potem jajowaty pokrój. Limba nadaje się do nasadzeń pojedynczych lub w niewielkich grupach. W  szczególności polecana do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach.

Sosna oścista

Sosna oścista (Pinus aristata) - to iglak zdecydowanie wyróżniający się wyglądem. Krótkie igły są bardzo gęste i ściśle przylegają do pędów nadając roślinie egzotyczny wygląd. Przypomina nieco araukarię. Sosna oścista dorasta do 9 m wysokości, ale rośnie bardzo wolno. Najlepiej wykorzystywać ją do nasadzeń pojedynczych. Dobrze komponuje się w ogrodach orientalnych. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych. Można ją uprawiać w pojemnikach i formować (nadaje się do tworzenia bonsai).

Sosna oścista uważana jest za najdłużej żyjącą roślinę na świecie. Najstarsze zbadane rośliny tego gatunku mają 5 tys. lat, wyrosły więc w okresie, gdy w Egipcie budowano pierwsze piramidy. Sosna oścista rośnie w górach Kalifornii i Nevady na skalistych i jałowych urwiskach, w miejscach spalonych latem przez słońce, a zimą smaganych mroźnym wiatrem, jest więc bardzo wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne. W naturalnym środowisku dorasta sosna oścista do 10 m wysokości, uprawiana w Polsce rośnie jako krzew o luźnej koronie z powyginanymi gałęziami.

Przeczytaj też:

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.