Sosna – właściwości i działanie lecznicze sosny
Sosna właściwości lecznicze i zastosowanie: przepis na syrop z sosny. Sosna zwyczajna to jeden z najbardziej znanych iglaków. Sosnowe lasy tworzą swoisty mikroklimat. Ze względu na swoje właściwości lecznicze, sosna od dawna jest wykorzystywana w ziołolecznictwie. Sprawdź, jakie działanie ma sosna.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Pączki sosny
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) ma wiele właściwości leczniczych, dzięki czemu znalazła zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Wyjaśniamy jakie zastosowanie ma sosnai jak można ją wykorzystać w leczeniu, na co jest dobry syrop z sosny, czy jak zrobić olejek do inhalacji.
Sosna zastosowanie: pozyskiwanie i suszenie surowca
Surowcem leczniczym są pączki sosny (Gemmae Pini), które zbiera się pod koniec zimy oraz bardzo wczesną wiosną, a następnie suszy w temperaturze poniżej 35 st. C., a także pędy sosny (Turiones Pini), które zbiera się na początku maja. Sosna zastosowanie: w celach leczniczych wykorzystuje się również olejek z sosny (Oleum Pini silvestris), korę sosny (Cortex Pini silvestris), dziegieć sosnowy (Pix liquida Pini), balsam sosnowy (Balsamum Pini silvestris) oraz bursztyn, czyli stwardniałą żywicę (Pinus succinifera Gon).
Sosna właściwości: co zawiera sosna
Właściwości sosny: pączki i pędy sosny wykazują działanie wykrztuśne i odkażające, dlatego stosuje się je przy chrypce, katarze, kaszlu czy bólu gardła. W przypadku tych dolegliwości sprawdzi się zwłaszcza syrop z młodych pędów sosny. Zawarty w nim olejek eteryczny udrożni drogi oddechowe, a witamina C i gorycze – wzmocnią organizm.Właściwości sosny są także wykorzystywane w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. W tego typu schorzeniach pomoże olejek sosnowy do inhalacji. Taki olejek z sosny zalecany jest również do wcierań rozgrzewających w bólach reumatycznych i nerwobólach. Podobne zastosowanie ma spirytus wytwarzany na bazie bursztynu, który wykorzystuje się także jako środek uspokajający. Z kolei dziegieć sosnowy ma zastosowanie w leczeniu dolegliwości skórnych, zaleca się go w grzybicach skóry, liszajach i łojotoku.
>>Przeczytaj też: Sosna: jak uformować drzewo, by wyglądało jak bonsai
Przepis na syrop z młodych pędów sosny
Jeśli chcesz mieć domowej roboty syrop z sosny wystarczy ułożyć na przemian warstwy pędów i cukru w słoiku, zakręcić go i odstawić w ciepłe miejsce na około tydzień. Powstały syrop z sosny należy zlać do buteleczki i przyjmować 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce.