Sosna czarna - dekoracyjna i niezawodna! Odkryj sekrety jej pielęgnacji

2024-08-19 12:02

Sosna czarna choć rośnie wolno, jest odporna na zanieczyszczenia i niewymagająca, dzięki czemu spotkamy ją zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w dużych ogrodach. Długie, ciemnozielone igły i charakterystyczna, ciemnobrunatna i spękana korowina to jej cechy rozpoznawcze. Jak uprawiać i pielęgnować sosnę czarną?

Spis treści

  1. Jak wygląda sosna czarna?
  2. Dlaczego warto posadzić sosnę czarną w ogrodzie?
  3. Czy sosna czarna szybko rośnie?
  4. Sosna czarna - sadzenie i pielęgnacja
  5. Zastosowanie sosny czarnej
  6. Odmiany sosny czarnej do mniejszych ogrodów

Jak wygląda sosna czarna?

Sosna czarna (Pinus nigra) swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej, ciemnobrązowej, spękanej korowinie (u starszych drzew). Są cenione przede wszystkim za dekoracyjne, ciemnozielone i długie (nawet do 15 cm długości) igły zebrane po dwie w pęczku (cecha charakterystyczna gatunku). Uroku dodaje tym drzewom także smukły pokrój i dosyć wąska, w zarysie stożkowata i nieregularna korona oraz symetryczne i jajowate szyszki.

Dlaczego warto posadzić sosnę czarną w ogrodzie?

Gatunek ten znany jest z odporności na trudne warunki miejskie, zanieczyszczenia powietrza i niewielkich wymagań uprawowych. Preferuje miejsca w pełni nasłonecznione, choć daje sobie rade także w półcieniu. Nie jest także wybredny co do gleb i choć preferuje zasobne podłoża wapienne, rośnie z powodzeniem także na piaszczystych, ubogich glebach (także w miastach).

Czy sosna czarna szybko rośnie?

Należy jednak pamiętać, że drzewo to potrzebuje przestrzeni, bo w naszym klimacie może dorastać do ponad 20 m wysokości. Nie zalicza się jednak do drzew szybko rosnących i po 30 latach uprawy osiąga dopiero około 10 m wysokości.

Zobacz sosnę czarną w galerii zdjęć.

Sosna czarna - sadzenie i pielęgnacja

  • sadzenie sosny czarnej

Podobnie, jak większość iglaków okazy sosny z bryłą ziemi (tzw. kopane) najlepiej sadzić po 15 sierpnia do końca jesieni lub wczesną wiosną. Okazy ukorzenione, sprzedawane w doniczkach można sadzić właściwie przez cały sezon. Najlepiej wykopać dołek większy od bryły korzeniowej i posadzić rośliny w mieszance ziemi macierzystej i podłoża do iglaków. Zanim roślina porządnie się nie ukorzeni, nie zasilamy jej, a przez pierwsze dwa, trzy sezony wymaga regularnego nawadniania. Należy jednak pamiętać, ze sosny nie tolerują nadmiaru wilgoci w glebie lub stojącej wody.

  • nawożenie sosny czarnej

Ukorzenione rośliny można zasilać organicznie – np. kompostem, obornikiem (świeżym lub granulowanym) oraz nawozami mineralnymi przeznaczonymi dla roślin iglastych. Warto pamiętać, ze młode sosny uprawiane w ogrodzie lub w pojemnikach potrzebują nawadniania także zimą (szczególnie jeśli jest sucha i słoneczna).

  • ochrona przed szkodnikami sosny czarnej

Może się zdarzyć, że na sośnie czarnej pojawią się szkodniki, np. boreczniki, osnuje i inne szkodniki. Aby unikać zagrożeń, można wiosną profilaktycznie opryskać rośliny nie chemicznymi preparatami na bazie oleju parafinowego (np. Promanal, Emulpar) lub środkami ekologicznymi (np. wyciągami z pokrzywy lub czosnku), które chronią także przed chorobami grzybowymi.

Przeczytaj też:

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Sosna czarna
Autor: GettyImages Sosna czarna

Zastosowanie sosny czarnej

Sosna czarna w dużych ogrodach najlepiej będzie prezentować się jako pojedynczy, wyeksponowany akcent (tzw. soliter). Jednak bardzo dobrze sprawdza się również posadzona w grupach, jako zielona bariera, zasłaniająca nieciekawe widoki lub chroniąca przed silnym wiatrem.

Bardzo często sosny czarne są wykorzystywane do nasadzeń miejskich (także na terenach silnie uprzemysłowionych) lub w na terenach miejskich terenów zieleni.

Przeczytaj też:

Sosna czarna 'Green Tower'
Autor: GettyImages Sosna czarna 'Green Tower'

Odmiany sosny czarnej do mniejszych ogrodów

Sosnę czarną można uprawiać także w mniejszych ogrodach lub nawet w pojemnikach, ponieważ wyhodowano wiele karłowych lub wolno rosnących odmian, nie potrzebujących wiele przestrzeni. Ponadto, mają one często dekoracyjne, kuliste lub wąskie, kolumnowe kształty koron.

Do najbardziej popularnych i dekoracyjnych odmian sosny czarnej należą między innymi:

  • BREPO 'Pierrick Brégeon' - karłowa odmiana o płasko-kulistym pokroju nadająca się do uprawy w pojemnikach i ogrodach; rośnie wolno i po 10 latach osiąga 50-60 cm szerokości i wysokości.
  • 'Spielberg' – powoli rosnąca odmiana o regularnym, zaokrąglonym, z czasem jajowatym pokroju; po 10 latach osiąga 1-1,5 m średnicy.
  • 'Green Tower' – odmiana o wąskiej, kolumnowej lub wrzecionowatej koronie i wolnym wzroście - osiąga do 2,5 m wysokości i około 1 m szerokości po 10 latach uprawy; pędy skierowane do góry, mocno zagęszczone, a igły długie, ciemnozielone i błyszczące (o długości 10-12 cm).

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają